Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Płock inwestuje w komunikację – wiosną rusza modernizacja dworca PKP

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
10-02-2014
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Płock inwestuje w komunikację – wiosną rusza modernizacja dworca PKP
Koncepcja pracowni Archidea
W miniony piątek (7.01) w ramach realizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego inicjatywy Jessica uroczyście zawarta została umowa pożyczki na remont płockiego dworca kolejowo-autobusowego. Nisko oprocentowana pożyczka w wysokości 10 mln złotych pozwoli na oczekiwaną od dawna rewitalizację budynku, którego wygląd i stan techniczny stanowiły dla miasta ponurą antyreklamę. Jednakże to nie jedyna inwestycja infrastrukturalna w Płocku, gdzie od blisko dwóch lat intensywnie rozwijany jest system transportu publicznego.

 

Jak wygrana potyczka z PKP otworzyła drogę do zmian?

 

Płocki dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji po długich latach niekończących się narzekań mieszkańców i pasażerów skazanych na korzystanie z niszczejącego obiektu. Przeprowadzenie inwestycji stało się realne dopiero po przejęciu budynku przez miasto, co nastąpiło niewiele ponad rok temu. Wcześniej, przez blisko 7 lat, trwały nieprzynoszące rezultatu rozmowy z przedstawicielami Polskich Kolei Państwowych, które same nie paliły się do wyłożenia środków finansowych na kosztowny remont. Z drugiej strony PKP nie były też zbyt chętne do oddania za darmo budynku dworca w ręce miasta. Kolejowy zarządca długo stawiał sprawę jasno: przejęcie uciążliwego dobra przez samorząd byłoby im jak najbardziej na rękę, jednak oferowano trzy następujące warianty – miasto może przejąć dworzec albo w wieloletnią lub wieczystą dzierżawę, albo właściciel może przekazać samorządowi obiekt w zamian za spłatę zaległości podatkowych, w grę wchodzi również sprzedaż.

 

Dopiero po rozmowach prowadzonych w 2012 roku przez płockich urzędników z ówczesnym ministrem transportu Sławomirem Nowakiem oraz z PKP doszło do porozumienia. W rezultacie 23 listopada 2012 r. został podpisany akt notarialny między Gminą – Miastem Płock a PKP. Tym sposobem lokalnym samorządowcom udało się po kilku latach starań doprowadzić do nieodpłatnego przekazania dworca kolejowego przez PKP. Jak podkreślił wówczas prezydent Płocka Andrzej Nowakowski stało się to możliwe również dzięki poparciu ze strony „wiceministra Andrzeja Massela, który patronował naszym działaniom i włączył zielone światło dla inicjatywy”.

 

Gdy miastu udało się przejąć budynek dworca należało już tylko dopełnić niezbędnych formalności, by pozyskać źródło finansowania tej niezwykle ważnej, a zarazem kosztownej inwestycji. Dzięki sprawnym i zdecydowanym działaniom w niewiele ponad rok udało się ten cel zrealizować. W efekcie podpisanie 7 lutego br. umowy pożyczki uwieńczyło wieloletnią batalię lokalnych samorządowców, rozpoczynając nowy rozdział w historii płockiego dworca. Dokument w gmachu Urzędu Miejskiego w Płocku uroczyście podpisali: wiceprezes BGK Jarosław Bełdowski oraz prezes Ryneksu Radosław Bednarski i jego zastępca Zbigniew Bednarski.

 

Cały artykuł przeczytasz na portalu www.transport-publiczny.pl

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Australia: 80-letnie ruchome schody stały się dziełem sztuki

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5