Arek Kowalczyk
Wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy zostało określone na 1 mld 900 mln zł netto. Strony ustaliły limity kar umownych z tytułu opóźnień w realizacji przedmiotu umowy oraz z tytułu niedotrzymania parametrów technicznych w wysokości 15 proc. wynagrodzenia umownego netto, przy czym łączny limit kar umownych ustalono na 25 proc. wynagrodzenia umownego netto.
Umowę zawarto pod warunkiem, zgodnie z którym przystąpienie do realizacji przedmiotu umowy nastąpi po wystawieniu przez Polimex – Mostostal Polecenia Rozpoczęcia Prac. Jednak umowa wygasła 31 sierpnia, z uwagi na niespełnienie się warunków zezwalających na wystawienie Polecenia Rozpoczęcia Prac.
Opóźnienie podania informacji do publicznej wiadomości wynikło z faktu prowadzenia przez Polimex-Mostostal negocjacji mających na celu wypełnienie się warunków rozpoczęcia prac, które się nie spełniły; stąd zaistniała konieczność negocjowania z innymi partnerami – poinformowała spółka w komunikacie.
Przypomnijmy, że 18 września Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie odroczył wydanie wyroku w sprawie skargi kasacyjnej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, dotyczącej wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2012 r., uchylającego decyzję środowiskową dla budowy bloków 5 i 6 w Oddziale Elektrownia Opole. Następna rozprawa przed NSA dotycząca decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji przez PGE GiEK SA, odbędzie się 2 października br.
Przetarg na budowę dwóch bloków po 900 MW wygrało konsorcjum: Rafako, Polimex-Mostostal oraz Mostostal Warszawa. Wartość umowy to 9,4 mld zł netto. Warunkiem wystawienia Polecenia Rozpoczęcia Prac jest m.in. dostarczenie przez PGE GiEK decyzji o pozwoleniu na budowę. Otrzymanie decyzji o pozwoleniu na budowę uzależnione jest m.in. od uzyskania pozytywnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla projektu.