Łukasz Malinowski
W spotkaniu uczestniczyli zarówno partnerzy projektu, jak i przedstawiciele nauki i edukacji, samorządu oraz biznesu (m.in. DCT) zaangażowani w problematykę rozwoju sektora portowego w regionie Bałtyckim.
Tematyka spotkania koncentrowała się wokół zagadnień związanych z obserwowanym obecnie na Bałtyku procesem przekształcania się niektórych portów w przeładunkowe huby regionalne, co jest szczególnie widoczne w Porcie Gdańsk.
Podczas spotkania zaprezentowano i omówiono m. in. tematykę dotyczącą zastosowaniem inteligentnych systemów transportowych (ITS – Inteligent Transport Systems) i ich potencjału w ograniczeniu kosztów zewnętrznych transportu, czynniki warunkujące kształtowanie się współczesnej sieci portów na Bałtyku oraz istniejący system transportowy województwa zachodniopomorskiego w ramach Odrzańskiego Korytarza Multimodalnego.
Celem głównym projektu TransBaltic - Zintegrowany system transportowy w regionie Morza Bałtyckiego – jest zapewnienie bodźców w skali regionalnej dla integracji układów i sieci transportowych w regionie Morza Bałtyckiego, co postuluje Strategia Unii Europejskiej rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego, poprzez stworzenie i wdrożenie wspólnych kryteriów rozwoju transportu oraz modeli biznesowych.
Projekt TransBaltic uzyskał status projektu strategicznego i obejmuje swym zasięgiem obszar całego Morza Bałtyckiego. Wśród partnerów projektu są władze regionalne, instytuty naukowo – badawcze działające w obszarze transportu i logistyki, operatorzy transportowi, stowarzyszenia logistyczne, jak również organizacje pan-bałtyckie.