Celem Deklaracji o współpracy w obszarze regulacji łączności między prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej Rzeczypospolitej Polskiej a Państwową Komisją Regulacji Łączności i Informatyzacji Ukrainy, zawartej na 5 lat z możliwością przedłużenia, jest rozwój współpracy w zakresie regulacji komunikacji elektronicznej oraz informatyzacji. prezes UKE Magdalena Gaj i przewodniczący Petro Yatsuka zadeklarowali chęć wsparcia i realizacji wspólnych inicjatyw, wymianę informacji i doświadczeń między krajowymi organami regulacyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.
- To ważne wydarzenie przyczyni się do wzmocnienia wzajemnego partnerstwa i wspierania rozwoju sektora komunikacji elektronicznej w Polsce i na Ukrainie. Mamy dobre doświadczenia z dotychczasowej współpracy z ukraińskim regulatorem - powiedziała prezes UKE Magdalena Gaj.
Podczas spotkania w siedzibie UKE w Warszawie obie strony omówiły kwestię dalszej współpracy i uczestnictwa we wspólnych wydarzeniach na arenie międzynarodowej. Polska będzie się dzieliła ze stroną Ukraińską doświadczeniami również w zakresie zarządzania zasobami częstotliwości, w tym przebiegiem trwającego obecnie procesu przechodzenia od telewizji analogowej do naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
Dotychczas w 2012 r. odbyła się wizyta ekspertów UKE na Ukrainie, podczas której omówiono sprawy związane z elektronizacją urzędu oraz regulacją współpracy międzyoperatorskiej w zakresie wymiany ruchu. Ponadto pod koniec listopada br. grupa ekspertów z UKE przeprowadzi warsztaty dla pracowników regulatora ukraińskiego, poświęcone analizom rynkowym w zakresie: dzierżawy łączy (rynek hurtowy i detaliczny), infrastruktury (w szczególności dzierżawy kanalizacji kablowej), szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz usług hurtowych dostępu szerokopasmowego do sieci transmisji danych.
W 2013 r. współpraca urzędów regulacyjnych Polski i Ukrainy będzie się koncentrować na wzajemnych konsultacjach oraz wymianie informacji na temat strategii i mechanizmów aktywnej współpracy w ramach wspólnych projektów w obszarze regulacji komunikacji i informatyzacji, połączonych z wizytami ekspertów oraz specjalistów z obu państw.