Partnerzy serwisu:
Intermodal i logistyka

Warszawa. Jest umowa na wiadukt w ciągu Chełmżyńskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
03-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
03-04-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Warszawa. Jest umowa na wiadukt w ciągu Chełmżyńskiej
fot. SZRM
PKP Polskie Linie Kolejowe i miasto st. Warszawa podpisały umowę z wykonawcą na budowę wiaduktu drogowego nad torami na ul. Chełmżyńskiej. Są także umowy o współpracy miasta oraz PLK przy realizacji dwóch kolejnych inwestycji dotyczących bezkolizyjnych przejazdów przez tory. Mają powstać na ul. Marsa oraz w Wesołej.

Nowe obiekty powstaną na skrzyżowaniach dróg z linią kolejową z Warszawy do Mińska Mazowieckiego.

Zawarta w środę umowa z wykonawcą dotyczy wiaduktu drogowego nad torami w ciągu ul. Chełmżyńskiej. Wartość umowy to 68,5 mln zł netto a prace ma zrealizować firma Intop. Wykonawca został wybrany w przetargu ogłoszonym przez miasto. PKP PLK pokryje 50 proc. kosztów inwestycji. Część środków mają także pokryć fundusze europejskie w ramach FEnIKS.

fot. SZRM
– Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań to ważny element inwestycji, który usprawnia ruch pociągów, podnosi poziom bezpieczeństwa na kolei i w ruchu drogowym. Nowe obiekty umożliwiają lepszą komunikację w obrębie miast i przyczyniają się do ograniczenia korków. Aglomeracja warszawska to przykład miejsca, gdzie sukcesywnie ubywa przejazdów, a przybywa wiaduktów kolejowych i tuneli pod torami, dzięki czemu wraz ze wzrostem bezpieczeństwa wzrasta także komfort życia mieszkańców – mówi Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiadukt drogowy w ciągu ul. Chełmżyńskiej usprawni komunikację w dzielnicy. Umożliwi przejazd nad ulicami Chłopickiego i Strażacką oraz linią kolejową. Na obiekcie powstanie jezdnia z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Po obu stronach obiektu znajdzie się chodnik, a po jednej dodatkowo ścieżka rowerowa. Przy wiadukcie wybudowane będą pochylnie i schody oraz windy ułatwiające dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wiadukt będzie częścią nowej drogi, która znajdzie się między skrzyżowaniem ulic Chełmżyńskiej i Stelmachów. Długość wiaduktu nad torami będzie wynosiła ok. 140 metrów. Nowy obiekt zastąpi funkcjonujący obecnie na ul. Chełmżyńskiej przejazd kolejowo-drogowy. Przewidziany czas realizacji inwestycji to 16-18 miesięcy.

Porozumienie dotyczące tunelu na Marsa

Także w środę zawarta została umowa między miastem a PKP PLK dotycząca budowy tunelu w miejscu obecnego przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Marsa. Wraz z tunelem dla ruchu samochodowego powstanie podziemne przejście dla pieszych. Zawarta umowa określa zasady współpracy i finansowania inwestycji. Jak poinformowano, postępowanie przetargowe wraz z realizacją będzie prowadzone przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w uzgodnieniu z PLK, kosztami strony podzielą się po połowie.

– Za każdym razem, kiedy rozmawiam z mieszkankami i mieszkańcami Rembertowa, tematem numer jeden jest brak bezpiecznych przejazdów przez linię kolejową i korki przed tutejszymi szlabanami. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zlikwidować te uciążliwości – budując od razu dwa bezkolizyjne przejazdy. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy prace przy wiadukcie w ciągu ul. Chełmżyńskiej, a dziś podpisujemy porozumienie w sprawie tunelu w ul. Marsa – powiedział Rafał Trzaskowski w Urzędzie Dzielnicy w Rembertowie.


fot. SZRM
PKP Polskie Linie Kolejowe dla inwestycji na ul. Marsa w Rembertowie opracowały wcześniej studium wykonalności oraz pozyskały decyzję środowiskową. Miasto st. Warszawa pozyskało zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Kolejnym etapem będzie teraz ogłoszenie przez miasto st. Warszawa przetargu na znalezienie wykonawcy robót. Wszczęcie postępowania przetargowego zaplanowano w III kw. tego roku. Przewidziany czas realizacji inwestycji to 30 miesięcy.

W tunelu drogowym o długości 140 metrów przebiegać będzie jezdnia z dwoma pasami ruchu dla samochodów. Aby usprawnić ruch pieszy w czasie realizacji tunelu, zbudowane zostanie przejście podziemne z windami od strony wschodniej. Przebudowany zostanie pobliski układ drogowy, który zostanie dowiązany do planowanego tunelu.

– Priorytetem PLK jest bezpieczeństwo. Poprzez budowę bezkolizyjnych skrzyżowań bezpieczniej jest zarówno w ruchu kolejowym jak i drogowym. Realizacja inwestycji w Rembertowie i Wesołej sprawi, że codziennie podróże pociągami, komunikacją miejską czy samochodem będą sprawniejsze. W zeszłym roku na linii do Mińska Mazowieckiego PLK SA udostępniły tunel drogowy w Sulejówku – mówi Piotr Wyborski, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.

Wkrótce przetarg na tunel w Wesołej

Wcześniej, w marcu, PKP Polskie Linie Kolejowe wraz z miastem Warszawa podpisały podobną umowę realizacyjną ustalającą zasady współpracy i finansowania inwestycji w Wesołej. W najbliższych dniach miasto ogłosi przetarg na wybór wykonawcy inwestycji. W dzielnicy powstanie tunel pod torami na ul. 1 Praskiego Pułku WP. Przewidziany czas realizacji inwestycji to 24 miesiące.

Inwestycje w Rembertowie i Wesołej realizowane są w ramach prowadzonego przez PLK SA projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap IIb – część wiaduktowa”. Wartość projektu budowy trzech bezkolizyjnych skrzyżowań w Warszawie to 380 mln zł.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Rusza projektowanie nowego mostu nad Popradem

Drogi i autostrady

Rusza projektowanie nowego mostu nad Popradem

ep. 06 marca 2024

Most na Bugu połączy mazowieckie z podlaskim

Drogi i autostrady

Mazowieckie. Są pieniądze na nowe mosty

Drogi i autostrady

Oba wiadukty Trasy Łazienkowskiej gotowe! Szybciej niż planowano

Miasto

Zobacz również:

Rusza projektowanie nowego mostu nad Popradem

Drogi i autostrady

Rusza projektowanie nowego mostu nad Popradem

ep. 06 marca 2024

Most na Bugu połączy mazowieckie z podlaskim

Drogi i autostrady

Mazowieckie. Są pieniądze na nowe mosty

Drogi i autostrady

Oba wiadukty Trasy Łazienkowskiej gotowe! Szybciej niż planowano

Miasto

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5