ww
Przychody Grupy JSW w I półroczu 2011 r. wyniosły niemal 4,7 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 35 proc. w stosunku do I połowy 2010 r., kiedy Grupa wypracowała niemal 3,5 mld zł przychodów.
– Nasze główne założenia strategiczne są realizowane zgodnie z planem. Intensywnie pracujemy w wielu obszarach Grupy, których celem jest poprawa efektywności naszej działalności, a także wzrost produkcji węgla i koksu. Prowadzimy wiele inicjatyw związanych z rozwojem organicznym, jak i akwizycjami. Trwają prace w kopalniach mające na celu zwiększenie wykorzystania naszych zasobów. Jesteśmy także znacznie bliżej przejęcia koksowni Victoria, która nie tylko wzmocniłaby nasz segment koksowy, ale także pozwoliła na dywersyfikację działalności poprzez wejście w nowy dla nas obszar koksu odlewniczego – poinformował Jarosław Zagórowski.
W skład JSW wchodzi 5 kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jas-Mos, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy oraz węgiel do celów energetycznych. Do największych spółek Grupy Kapitałowej JSW należą Koksownia Przyjaźń oraz Kombinat Koksochemiczny Zabrze, których podstawowym przedmiotem działalności jest produkcja koksu.
Kopalnie JSW posiadają ok. 552 mln t zasobów operatywnych węgla, jednakże Grupa zamierza zwiększyć bazę zasobową, co powinno umożliwić JSW utrzymanie mocnej pozycji na międzynarodowych rynkach węgla przez okres następnych 60 lat.
Obszar wydobywczy JSW położony jest w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Produkty Grupy znajdują klientów w Polsce, ale również Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, w Rumunii i na Węgrzech. Wśród największych zewnętrznych odbiorców węgla koksowego oferowanego przez Grupę są ArcelorMittal Poland U.S. Steel Kosice, Węglokoks, Voestalpine Stahl, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, Koksownia Częstochowa Nowa i Moravia Steel. Poza odbiorcami zewnętrznymi, największa część sprzedanego przez Grupę węgla jest dostarczana do Koksowni Przyjaźń na potrzeby działalności koksowniczej Grupy.
Strategia JSW zakłada zagospodarowanie nowych pokładów węgla zalegających na większych głębokościach w istniejących kopalniach (ekspansja pionowa), udostępnienie złóż na obszarach sąsiadujących z aktualnie prowadzoną działalnością wydobywczą (ekspansja pozioma) oraz poszukiwanie nowych złóż. Grupa zamierza w dalszym ciągu umacniać swoją pozycję niezależnego dostawcy koksu na rynek UE i rynek globalny i zwiększać zdolności produkcyjne swoich koksowni oraz zwiększyć wykorzystanie produktów ubocznych wydobycia węgla. JSW prowadzi także działania w celu poprawy efektywności funkcjonowania Grupy i zwiększenia bezpieczeństwa.