Arek Kowalczyk
Wykonawcą turbozespołu upustowo-kondensacyjnego, zostało konsorcjum firm: PBG (lider konsorcjum) wraz z PBG Energia i Gaz & Oil Project Management. Przekazanie turbozespołu do eksploatacji planowane jest na koniec 2013 r. Wartość kontraktu szacowana jest na ponad 50 mln zł.
Z kolei realizatorem zabudowy kotła rezerwowo-szczytowego, o mocy 18 MWt będzie Energika Małgorzata Szymałek, Zbigniew Szymałek. Przekazanie kotła do eksploatacji planowane jest na początek sierpnia 2013r., a wartość kontraktu wyniesie ponad 7 mln zł.
Jak poinformowało PGE GiEK w komunikacie, inwestycje te pozwolą znacznie poprawić sprawność wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej przy jednoczesnej całorocznej ciągłości produkcji energii elektrycznej oraz poprawie pewności dostaw do odbiorców. Jest to również pierwszy etap realizacji planowanych przedsięwzięć zmierzających do unowocześnienia i odbudowy mocy wytwórczych zgierskiej elektrociepłowni.
Elektrociepłownia wytwarza energię elektryczną w kogeneracji, a od 2008 roku wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej oparte jest na współspalaniu węgla, głównie brunatnego i biomasy. Oddział zajmuje się dystrybucją i sprzedażą swoich produktów. Prowadzi również pobór i uzdatnianie wody oraz działalność usługową w zakresie sprzedaży detalicznej szerokiej gamy asortymentów węgla z własnego składu opałowego dla mieszkańców miasta i okolic.
Oddział Elektrociepłownia Zgierz jest podstawowym wytwórcą ciepła dla miasta Zgierza, a także głównym dostawcą energii elektrycznej dla Parku Przemysłowego Boruta – Zgierz.
Elektrociepłownia Zgierz posiada trzy kotły parowe: OR32 – zabudowany na początku lat 60-tych, moc cieplna 25MW, (obecnie tzw. kocioł letni); kocioł OF-100 – zabudowany w 1987 r. jako OP-140, w 2003 r. przebudowany na kocioł z hybrydowym układem spalania z komorą spalania pyłowego nad komorą spalania fluidalnego, moc cieplna 69MW, – obecnie kocioł podstawowy; kocioł OP-130 – zabudowany w 1967 r., moc cieplna 91MW, – obecnie kocioł rezerwowy oraz dwa turbozespoły: turbozespół nr 1, 16,7 MW – zabudowany w 1967 r. – turbina upustowa, obecnie jako rezerwowa; turbozespół nr 2, 19,6 MW – zabudowany w 1969 r. – turbina upustowo-przeciwprężna, obecnie podstawowa w sezonie grzewczym.