Partner serwisu
Miasto

Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
26-08-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

MIASTO
Świnoujście: 800 tys. pojazdów w tunelu przez dwa miesiące
fot. UM Świnoujście
Od otwarcia tunelu pod Świną istotnie wzrosła liczba pojazdów, które każdego dnia wjeżdżają do miasta. W sumie przez blisko dwa miesiące tunelem przejechało 800 tys. aut. Jak miasto przygotowało się na tę zmianę komunikacyjną?

Minęły blisko dwa miesiące od historycznego dla Świnoujścia otwarcia tunelu łączącego wyspy Wolin i Uznam. Zastąpienie przeprawy promowej stałym połączeniem drogowym zmieniło jakość życia mieszkańców, ale i ułatwiło wjazd do Świnoujścia turystom korzystającym z wypoczynku nad Bałtykiem.

W ciągu blisko dwóch miesięcy od otwarcia tunelem przejechało 800 tys. samochodów. Każdego dnia przez tunel przejeżdża średnio 15-16 tys. pojazdów. - Promami mogliśmy przeprawić około 12 tys. dziennie. Ruch więc, zgodnie z oczekiwaniami, zwiększył się. Generuje to oczywiście, szczególnie w weekendy, kłopoty ze znalezieniem miejsc parkingowych, ale głównie w Dzielnicy Nadmorskiej - przyznaje Jarosław Jaz, rzecznik prasowy prezydenta miasta Świnoujścia.

Jak tłumaczy, większe zapotrzebowanie na miejsce do parkowania wynika m.in. z faktu, że po otwarciu tunelu do Świnoujścia przyjeżdża większa liczba turystów jednodniowych. W weekendy dodatkowo nie funkcjonuje Strefa Płatnego Parkowania, tym samym miejsca parkingowe bardzo szybko się zapełniają, a rotacja pozostawianych samochodów jest mniejsza.

Przedstawiciel urzędu zapewnia jednak, że w centrum zaparkować nie jest trudno. Z jednej strony SPP sprzyja rotacji pojazdów, z drugiej dostępne są miejsca w ramach Miejskich Parkingów Niestrzeżonych, które miasto uruchomiło przed otwarciem tunelu.

Szykowali się na zmiany

Miasto, które długie lata czekało na „przyłączenie do Polski”, przygotowywało się na zmiany, które pociągnęła za sobą budowa tunelu, jeszcze przed jego otwarciem. Mowa m.in. o inwestycjach drogowych na wyspie Uznam, w tym budowie miejskiej obwodnicy wschodniej. Jej wykonawcą była firma Porr, członek konsorcjum budującego również tunel.

To trasa o długości ok. 1,3 km od ulicy Daszyńskiego, przez Steyera do ul. Karsiborskiej. Jak tłumaczy Jarosław Jaz, ta droga ma odciążać skrzyżowanie z ul. Grunwaldzką, gdzie prowadzi trasa do granicy z Niemcami oraz (do niedawna) jedyna możliwość dojazdu z promów, a obecnie z tunelu do centrum.

fot. UM Świnoujście 
– Obwodnicą dostaniemy się do centrum, a kolejna drogowa inwestycja, która będzie kierowała ruch ku Dzielnicy Nadmorskiej, to plany budowy ul. Nowojachtowej – mówi przedstawiciel miasta. Chodzi o drogę, która przejmie część ruchu z ulicy Chrobrego będącej obecnie główną drogą dojazdową do dzielnicy nadmorskiej po jej wschodniej stronie. Trasa ma się zaczynać od przecięcia ulic Rogozińskiego, Mieszka I i Jachtowej gdzie powstanie rondo, dalej poprowadzona będzie przebudowaną ulicą Jachtową do Fortu Anioła, a następnie już jako ul. Nowojachtowa zostanie poprowadzona do ul. Uzdrowiskowej. Samorząd ma już ZRID dla nowego odcinka, złożony został także wniosek o dofinansowanie tej inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

fot. UM Świnoujście
Po wakacjach miasto planuje także otwarcie pierwszego parkingu wielopoziomowego w centrum. Trzy kolejne parkingi, w Dzielnicy Nadmorskiej oraz w centrum, mają powstać we współpracy z inwestorami prywatnymi. Są już zawarte umowy w tej sprawie.

Więcej turystów

Miasto nie zakłada, że po zakończeniu tzw. wysokiego sezonu ruch turystyczny gwałtownie spadnie. Łatwiejszy dojazd do miasta od otwarcia tunelu może zachęcić do odwiedzania Świnoujścia także poza wakacjami. Już teraz wiadomo, że niezakończony jeszcze sezon letni 2023 był lepszy niż w latach poprzednich.

- Choć nie policzyliśmy jeszcze wszystkich wpływów z opłaty uzdrowiskowej, którą turyści zostawili w mieście, to są one wyższe niż w roku ub. – informuje rzecznik prasowy. I dodaje, że nie wynika to tylko z faktu, że kwota opłaty wzrosła z 4,80 zł do 5,40 zł.

Będzie S3

Kolejna zmiana na trasie do Świnoujścia będzie w przyszłym roku. Wtedy powinna się zakończyć budowa dwóch odcinków drogi ekspresowej S3 realizowanej na zlecenie GDDKiA. To łącznie ok. 33 km drogi między Troszynem a Świnoujściem. Zakończenie budowy pozwoli uniknąć zatorów drogowych, które w tym sezonie letnim niejednokrotnie tworzyły się zaraz po minięciu Szczecina.

- Trwająca budowa mocno spowalniała ruch w kierunku miasta – przyznaje przedstawiciel Świnoujścia. Czy dwujezdniowa ekspresówka nie spowoduje, że zatory będą się tworzyły w samym mieście, np. przed wlotem do tunelu? Takich obaw w mieście nie ma. - W ramach inwestycji mają powstać bypasy, które rozprowadzą ruch samochodów ciężarowych zmierzających do portu i terminalu promowego, by nie przejeżdżały one przez usytuowane przed tunelem rondo – mówi Jarosław Jaz.

Wykonawcami dwóch ostatnich odcinków na terenie woj. zachodniopomorskiego są Polaqua oraz konsorcjum na czele z firmą Polbud Pomorze.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Sanok z drugim podejściem na nowy most nad Sanem

Drogi i autostrady

Sanok z drugim podejściem na nowy most nad Sanem

Przemysław Farsewicz 21 sierpnia 2023

 Porr wybrany do realizacji inwestycji w porcie Gdańsk

Intermodal i logistyka

Budimex wybrany do prac przy stopniu wodnym Malczyce

Biznes i przemysł

Mirbud wybuduje centrum logistyczne w Wielkopolsce

Biznes i przemysł

Port w Szczecinie. Nabrzeże Czeskie gotowe już w czerwcu

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Sanok z drugim podejściem na nowy most nad Sanem

Drogi i autostrady

Sanok z drugim podejściem na nowy most nad Sanem

Przemysław Farsewicz 21 sierpnia 2023

 Porr wybrany do realizacji inwestycji w porcie Gdańsk

Intermodal i logistyka

Budimex wybrany do prac przy stopniu wodnym Malczyce

Biznes i przemysł

Mirbud wybuduje centrum logistyczne w Wielkopolsce

Biznes i przemysł

Port w Szczecinie. Nabrzeże Czeskie gotowe już w czerwcu

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5