Partner serwisu
Polityka i prawo

DCT: Przez wojnę w Ukrainie spadają przeładunki

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-03-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
DCT: Przez wojnę w Ukrainie spadają przeładunki
fot. DCT
Linie żeglugowe wstrzymały większość połączeń dostarczających ładunki do Ukrainy i Rosji. Nie wiadomo, jak rynek zagospodaruje powstałą w ten sposób nadwyżkę zdolności przewozowych. Długoterminowy wpływ wojny na naszą sytuację jest trudny do przewidzenia – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury dyrektor generalny Deepwater Container Terminal Charles Baker.

Jaki odsetek przeładunków DCT stanowiły przed wybuchem wojny kontenery odbiorców lub nadawców z Ukrainy, Rosji i Białorusi?

Mamy wiele połączeń do i z portów rosyjskich, a inne porty w regionie – na przykład Kotka i Tallinn – są również bramami dla ładunków z i do Rosji. Kłajpeda, kolejne z naszych regularnych połączeń, jest wykorzystywana jako brama na Białoruś. Do chwili obecnej nie odnotowaliśmy znaczącego przepływu ładunków do lub z Ukrainy, ale może się to oczywiście zmienić ze względu na zamknięcie ukraińskich portów Morza Czarnego.

Jak duże były ich przeładunki w liczbach bezwzględnych?

Nie możemy udzielić tych informacji ze względu na poufność, ale jest oczywiste, że to ważny rynek w naszym regionie.

Jak zmieniły się te dane po rosyjskiej inwazji na Ukrainę? Czy największe zmiany są dopiero przed nami?

Jak wszyscy mogliśmy przeczytać w mediach już 10 dni temu, większość linii żeglugowych przestała przyjmować nowe rezerwacje dla Rosji i Ukrainy. Jednak statki, które wypłynęły przed tą datą, nadal są w drodze do Europy i na Bałtyk z ładunkami płynącym rosyjskimi na pokładzie. Dlatego, najprawdopodobniej, część z nich popłynie dalej, a część zostanie wstrzymana zgodnie z przepisami UE, które wprowadziły sankcje na niektóre towary, firmy i osoby. Jeśli konflikt zbrojny i sankcje będą się utrzymywać, można powiedzieć, że największe zmiany dopiero przed nami, ponieważ statki i zdolność przewozowa do Rosji staną się dostępne na rynku, co może zmienić pewną dynamikę rynkową.

Jakie inne, pośrednio wynikające z wybuchu wojny czynniki (np. zmiany w międzynarodowych łańcuchach dostaw) mogą wpłynąć na obroty DCT?

W odniesieniu do wielkości przewozów – to właśnie ruch związany z Rosją i jego dramatyczny spadek będzie największym czynnikiem początkowym. Jednak, jak wspomniałem, w wyniku tego zwiększy się pojemność statków, a globalna żegluga stanowi ogromne wyzwanie dla importerów i eksporterów, którzy starają się zapewnić sobie miejsce na statkach na ogólnie rozwijającym się rynku. Dlatego też bardzo możliwe, że jeden rodzaj przewozów zostanie zastąpiony innym, np. import-eksport do Polski, na Ukrainę itp.

Czy są możliwe związane z wojną pozytywne zmiany dla DCT (np. przejęcie części ładunków transportowanych obecnie koleją po Nowym Jedwabnym Szlaku albo przesunięcie przez odbiorców części przeładunków z porów rosyjskich do Gdańska)?

Nie wypada mówić o pozytywnych zmianach wynikających z tej wojny. Już są zmiany, głównie negatywne, w postaci spadków ruchu i podwyżek cen paliw i energii. Mamy nadzieję, że ruch zostanie zastąpiony, ale liczymy na pokojowy koniec wojny jeszcze bardziej.

Jaki, według przewidywań, będzie sumaryczny wpływ wojny na sytuację DCT i jak długo się utrzyma?

Niestety jest to pytanie, na które nie można odpowiedzieć.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

UTLC ERA traci na wojnie

Intermodal i logistyka

UTLC ERA traci na wojnie

Roman Czubiński 26 sierpnia 2023

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Biznes i przemysł

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Mikołaj Kobryński 24 sierpnia 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

UTLC ERA traci na wojnie

Intermodal i logistyka

UTLC ERA traci na wojnie

Roman Czubiński 26 sierpnia 2023

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Biznes i przemysł

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Mikołaj Kobryński 24 sierpnia 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5