Partner serwisu
Polityka i prawo

Kraje bałtyckie i Polska apelują o zamknięcie handlu z Rosją

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-03-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Kraje bałtyckie i Polska apelują o zamknięcie handlu z Rosją
fot. google maps
Ministrowie odpowiedzialni za transport w krajach bałtyckich i Polsce zaapelowali do Unii Europejskiej o wprowadzenie zakazu transportu drogowego do Rosji i Białorusi. Wzywają też do objęcia podobnym zakazem portów morskich.

O wspólnej inicjatywie szefów resortów z Litwy, Łotwy i Estonii oraz Polski poinformował litewski minister komunikacji Marius Skuodis. Jak wskazał, w związku z rosyjską agresją na Ukrainę potrzebne są konkretne działania podejmowane tu i teraz. Chodzi o zakaz transportu drogowego do Rosji i Białorusi oraz zakaz wpływania statków należących do krajów agresorów do portów w całej Unii Europejskiej.

Zakaz transportu drogowego to jeden z często podnoszonych tematów w kontekście sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję. Do tej pory wymiana handlowa drogą lądową odbywa się bez formalnych przeszkód. Na granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie protest, którego celem jest uniemożliwienie przejazdu rosyjskim i białoruskim ciężarówkom podjęli aktywiści. Blokada kilkudziesięcioosobowej grupy poskutkowała długą kolejką tirów na przejściu.

Społeczna akcja spotkała się z negatywną reakcją przedsiębiorców. Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych zaapelowało do ministra spraw wewnętrznych i administracji o podjęcie natychmiastowych działań „gwarantujących przestrzeganie prawa”. W piśmie do ministra, napisano, że społeczny protest „nie może prowadzić do działań nielegalnych, zagrażających innym osobom, pozbawiającym te osoby prawa do wykonywania pracy i godzącym w ich poczucie godności oraz bezpieczeństwa”.

Prezes ZMPD Jan Buczek podkreślił, że przewoźnicy drogowi jednoznacznie potępili rosyjską agresję na Ukrainę. „Przewoźnicy respektują też wszelkie ograniczenia wynikające z sankcji wobec Rosji. Zaakceptują również następne kroki w tym zakresie. Będą działać zgodnie z prawem. Domagają się jednak poszanowania prawa przez innych. Od służb granicznych stanowczo oczekują ochrony i zapewnienia bezpieczeństwa, możliwości wykonywania pracy, a także ochrony godności osobistej” – wskazał w piśmie adresowanym do MSWiA.

Polski rząd wskazuje z kolei, że ewentualne zamknięcie transportu drogą lądową może być wprowadzone jedynie poprzez wspólną decyzję Unii Europejskiej, gdyż to sprawy leżące w kompetencjach Unii. Strona polska wskazywała też, że rozmawia w tej sprawie z krajami bałtyckimi, gdyż nawet zamknięcie polsko-białoruskiej granicy byłoby działaniem bezskutecznym, gdyby podobnych decyzji nie podjęły kraje sąsiedzkie, przez który także możliwy jest transport drogowy w kierunku Białorusi i Rosji.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku portów – decyzja oczekiwana jest na poziomie unijnym. Niezależnie od tego, statki z towarem z Rosji już teraz nie są obsługiwane w Elblągu.

– Nasi operatorzy przeładunków, właściciele prywatnych terminali węglowych, jak również kontrahenci zadecydowali o wstrzymaniu zakupów, odmówili operacji przeładunkowych towarów kupowanych w Rosji – tłumaczy Arkadiusz Zgliński, dyrektor portu. – My jako port w pełni zaakceptowaliśmy taką decyzję – dodaje przedstawiciel elbląskiego portu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

UTLC ERA traci na wojnie

Intermodal i logistyka

UTLC ERA traci na wojnie

Roman Czubiński 26 sierpnia 2023

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Biznes i przemysł

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Mikołaj Kobryński 24 sierpnia 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

UTLC ERA traci na wojnie

Intermodal i logistyka

UTLC ERA traci na wojnie

Roman Czubiński 26 sierpnia 2023

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Biznes i przemysł

PERN zwiększa powierzchnię magazynową w Dębogórzu

Mikołaj Kobryński 24 sierpnia 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5