Partnerzy serwisu:
Polityka i prawo

Minister apeluje do Ukrainy w sprawie przewoźników

Dalej Wstecz
Data publikacji:
27-11-2023
Ostatnia modyfikacja:
27-11-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
MI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Minister apeluje do Ukrainy w sprawie przewoźników
fot. Roberto Hanas/unsplash
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaapelował do wicepremiera ds. odbudowy Ukrainy, ministra rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Oleksandra Kubrakowa o realizację postulatów polskich przewoźników. Przedsiębiorcy transportowi od trzech tygodni prowadzą protest na przejściach granicznych między Polską i Ukrainą, co powoduje gigantyczne kolejki na granicy. Wskazują m.in. na nierówną konkurencję.

Jednym z powodów podjęcia akcji protestacyjnej przez polskich przedsiębiorców branży transportowej jest wprowadzenie przez stronę ukraińską systemu tzw. elektronicznej kolejki. Spowodowało ono znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na przekroczenie granicy ukraińsko-unijnej przez pojazdy zarejestrowane w Unii Europejskiej wracające bez ładunku z Ukrainy. To z kolei powoduje brak możliwości realizowania dalszych zleceń i obniżenie konkurencyjności firm. Ponadto zdaniem protestujących nowy system pozwala na nierówne traktowanie przewoźników z Ukrainy i z Polski.

Jak przekazało Ministerstwo Infrastruktury, minister Andrzej Adamczyk zaapelował o pilne podjęcie działań zmierzających do realizacji postulatów polskich przewoźników drogowych będących w gestii strony ukraińskiej. Chodzi zatem o wyłączenie wymogu rejestracji w ramach elektronicznej kolejki pojazdów wracających z Ukrainy na teren UE bez ładunku na co najmniej dwóch przejściach granicznych: Zosin – Uściług i Niżankowice –Malhowice. Jak podano, zdaniem ministra, realizacja tego postulatu przez ukraiński rząd byłaby działaniem dla dobra ukraińskich i polskich kierowców, przewoźników i przedsiębiorców z innych sektorów gospodarki.

Protestujący przewoźnicy domagają się jednak przede wszystkim przywrócenia zezwoleń na przewozy międzynarodowe, które zostały zniesione na mocy umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, obowiązującej od 1 lipca 2022 r. W związku z tym minister Andrzej Adamczyk wystąpił do Adiny Vălean - europejskiej komisarz ds. transportu o powołanie wspólnego komitetu w celu przeanalizowania wpływu obowiązywania tej umowy na unijny rynek transportu drogowego. Jest to działanie przewidziane przez art. 7 umowy między Unią Europejską a Ukrainą i w skład takiego komitetu mogą wejść przedstawiciele stron tej umowy. Państwa członkowskie, w tym Polska w takim komitecie mają jedynie rolę obserwatora – wskazuje ministerstwo. W swoim wystąpieniu do komisarz Vălean minister Adamczyk wskazał m.in. na problemy związane z przestrzeganiem umowy przez przewoźników z Ukrainy i o liczbie naruszeń przepisów przez przewoźników ukraińskich stwierdzonych przez polską Inspekcję Transportu Drogowego.

Ponadto minister infrastruktury RP wystąpił do komisarz Vălean oraz przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o poparcie jego apelu do rządu Ukrainy ws. wyłączenia systemu elektronicznej kolejki.

Resort infrastruktury wskazuje, że te działania są kontynuacją podejmowanych od początku protestu starań Ministerstwa Infrastruktury o usunięcie jego przyczyn, które – jak wskazano –leżą po stronie Ukrainy i Unii Europejskiej.

Trwają przygotowania do posiedzenia Rady UE ds. Transportu, które odbędzie się 4 grudnia 2023 r. w Brukseli. Przygotowywany jest wniosek, tak aby jednym z głównych tematów rozmów była dyskusja nad skutkami obowiązywania tej umowy. W ocenie polskiego resortu infrastruktury po stronie władz UE zaistniała konieczność przeprowadzenia ewaluacji skutków, jakie powstały w efekcie realizacji umowy pomiędzy Ukrainą a UE, a także zmian jej treści, koniecznych do zachowania stabilności rynku transportowego w poszczególnych państwach wspólnoty.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Girteka. Cyfryzacja pomoże zredukować emisję CO2

Biznes i przemysł

Girteka. Cyfryzacja pomoże zredukować emisję CO2

inf. pras. Girteka 26 listopada 2023

Zielone światło dla poszerzenia A4 Kraków – Tarnów

Drogi i autostrady

Nowy system kontroli przewozów w Rumunii już w 2024 roku

Polityka i prawo

Zobacz również:

Girteka. Cyfryzacja pomoże zredukować emisję CO2

Biznes i przemysł

Girteka. Cyfryzacja pomoże zredukować emisję CO2

inf. pras. Girteka 26 listopada 2023

Zielone światło dla poszerzenia A4 Kraków – Tarnów

Drogi i autostrady

Nowy system kontroli przewozów w Rumunii już w 2024 roku

Polityka i prawo

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5