Partner serwisu
Polityka i prawo

Od 1 stycznia wyższe mandaty

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
31-12-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Od 1 stycznia wyższe mandaty
fot. Pixabay
Nawet 2,5 tys. zł mandatu dostanie kierowca, który przekroczył prędkość o więcej niż 70 km/h. Tyle samo zapłaci osoba, która w stanie nietrzeźwości prowadziła pojazd inny niż mechaniczny. 1 stycznia 2022 r. wchodzi w życie nowy taryfikator mandatów.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości zaczynają się od 50 zł, ale ta kwota dotyczy tylko tych, którzy zwiększyli prędkość nie więcej niż 10 km/h w stosunku do limitu. Przekroczenie o 31-40 km/h będzie już kosztowało 800 zł (w przypadku recydywy 1600 zł – ale ten przepis wejdzie w życie dopiero we wrześniu) i kwota ta będzie rosła aż do 2,5 tys. za jazdę o 71 km/h lub więcej niż wskazują znaki. Recydywa za najwyższe przekroczenie będzie ukarana kwotą 5 tys. zł.

Za wejście na torowisko przy opuszczonych lub opuszczanych zaporach zapłacimy mandat w kwocie 2 tys. zł. Tyle samo zapłaci omijający rogatki kierowca (jeśli to samo wykroczenie zdarzy się ponownie będzie to kwota 4 tys. zł).

Nowe rozporządzenie określa też wysokość mandatów, które mają dodatkowo sprzyjać bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście zagrożone będzie mandatem w wysokości 1500 zł (3 tys. zł za recydywę), tyle samo będzie kosztowało omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu

Pieszy, który przechodząc przed przejście będzie korzystał z urządzenia elektronicznego zapłaci 300 zł. Kierowca, który podczas jazdy będzie rozmawiał trzymając w ręku telefon otrzyma mandat 500 zł.
Jazda bez wymaganych uprawnień zagrożona będzie mandatem w kwocie 1 tys. zł. Jeśli prowadzący pojazd zostanie przyłapany na tym po raz kolejny, kwota podwoi się.

Trudniej będzie uniknąć wskazania osoby, która złamała przepisy, prowadząc należący do nas pojazd. Niewskazanie komu pojazd został powierzony będzie kosztowało nie mniej niż 4 tys. zł gdy w grę wchodzi podejrzenie przestępstwa, nie mnij niż 2 tys. w przypadku postępowania o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dwukrotność grzywny w sprawach dotyczących przekroczenia dopuszczalnej prędkości, przy czy kwota ta nie może być mniejsza niż 800 zł.

Wyższe mandaty w połączeniu m.in. z trudniejszym pozbywaniem się punktów karnych (będą się one zerować dopiero dwa lata po zapłaceniu grzywny) mają sprzyjać zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach i redukcji niebezpiecznych zdarzeń, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym. Jak podano, ze wstępnych statystyk wynika, że w 2021 r. liczba ofiar wypadków drogowych zmalała w stosunku do roku 2020.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5