Partner serwisu
Polityka i prawo

Polska będzie się nadal angażować w Inicjatywę Trójmorza

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
25-01-2024
Ostatnia modyfikacja:
25-01-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Polska będzie się nadal angażować w Inicjatywę Trójmorza
fot. JayCoop, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org
Zamierzamy podtrzymywać zaangażowanie Polski w Inicjatywę Trójmorza – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Chcemy wzmocnić międzyrządowy oraz unijny wymiar 3SI w uzupełnieniu do współpracy na poziomie prezydentów – zakomunikowano.

MSZ odpowiedział w ten sposób na pytanie zadane po expose premiera Donalda Tuska. Posłanka Elżbieta Duda pytała wówczas czy premier jest zwolennikiem budowy wspólnoty Trójmorza.  Chodzi o inicjatywę, zrzeszającą 13 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które wspólnie działają na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej, energetycznej i cyfrowej na osi północ-południe.

- Traktujemy Inicjatywę Trójmorzajako ważną platformę promocji i wspierania polskich interesów gospodarczych i rozwijania współpracy biznesowej pomiędzy przedsiębiorstwami państw tego regionu – podało ministerstwo. Wskazało, że Inicjatywa powinna kłaść szczególny nacisk na promocję technologii niskoemisyjnych, w tym m.in. gospodarki wodorowej oraz cyfrowych. – Inicjatywę Trójmorza postrzegamy również jako sposób na zwiększenie bezpieczeństwa (w tym energetycznego) oraz odporności regionu w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – wskazuje resort spraw zagranicznych.

Strona Polska opowiada się za działaniem Inicjatywy na rzecz wzmacniania Unii Europejskiej od środka, poprzez wyrównywanie różnic miedzy Europa Środkowo-Wschodnią i Zachodnią. Chce się angażować m.in. w dokończenie sieci TEN-T oraz TEN-E, a także politykę Zielonego Ładu. MSZ wskazuje, że Trójmorze powinno wspierać proces akcesji Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej.

Inicjatywa Trójmorza została zainicjowana w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji. Do tej pory przywódcy państw zgrupowanych w ramach Inicjatywy spotkali się ośmiokrotnie. Najbliższy szczyt planowany jest na kwiecień tego roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5