Partnerzy serwisu:
Polityka i prawo

Polska i Ukraina połączą się nowymi drogami i koleją

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
09-07-2024
Ostatnia modyfikacja:
09-07-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Polska i Ukraina połączą się nowymi drogami i koleją
fot. KPRM
Polska rozbuduje drogi w kierunku Ukrainy i liczy, że zyskają one kontynuację po wschodniej stronie granicy. Powstaną nowe przejścia graniczne i zmodernizowane zostaną linie kolejowe. Nasz kraj jest także zainteresowany szybkim otwarciem ukraińskiego nieba, po zakończeniu rosyjskiej agresji. Takie deklaracje zostały zawarte porozumieniu o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Polską i Ukrainą.

Porozumienie zostało podpisane 8 lipca podczas wizyty w Warszawie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ze strony polskiej asygnował je premier Donald Tusk.

Wśród różnych obszarów, w których współpraca między krajami ma być zacieśniona, jest transport i łączność. Strony porozumienia zadeklarowały kontynuacje działań na rzecz rozszerzenia wzajemnych połączeń transportowych – drogowych, kolejowych i lotniczych oraz powiązanej infrastruktury, w tym związanej z produktami rolnymi.

Polska rozbuduje sieć dróg ekspresowych w kierunku Ukrainy – zapisano w porozumieniu wskazując na drogi S17 i S12. Ta pierwsza poprowadzi do granicy w Hrebennem, druga do Dorohuska. Ostatni, przygraniczny fragment S12, jak podkreślono, powstanie przy udziale środków z programu Łącząc Europę, do którego oba kraje wystąpiły wspólnie. „Polska liczy na szybką budowę przedłużeń powyższych dróg ekspresowych po stronie ukraińskiej, dzięki czemu powstanie bezpośrednie połączenie drogowe zachód – wschód” – napisano w porozumieniu.

W dokumencie podkreślono, że w 2023 r. Polska wznowiła pracę kolejowego przejścia granicznego Hrebenne – Rawa Ruska a w bliskiej przyszłości planuje otwarcie kolejnego przejścia Malhowice – Niżankowice.
Modernizowane będą także linie kolejowe w kierunku Ukrainy. Główna uwaga ma być koncentrowana na liniach o standardowym rozstawie szyn, ale działania obejmą także linie szerokotorowe na przejściach granicznych. Zapowiedziano rozwój terminali przeładunkowych na linii nr 65, a także rozwój terminali intermodalnych w pobliżu Chełma i Medyki.

„Polska jest zainteresowana szybkim otwarciem ukraińskiego nieba po zakończeniu rosyjskiej agresji” – napisano. W porozumieniu przypomniano, że Polska przeszkoliła ukraińskich kontrolerów ruchu, dzięki czemu mogą oni zachować prawo do wykonywania zawodu.

W porozumieniu napisano także o współpracy na rzecz wydajnego wykorzystania infrastruktury energetycznej. Chodzi także o „wskazanie warunków” do zapewnienia ciągłej zdolności przesyłu gazu ziemnego z Polski do Ukrainy, w tym dostarczania skroplonego gazu ziemnego z polskich terminali LNG.

Cały dokument obejmuje szeroki zakres zagadnień od współpracy militarnej, przez polityczną i gospodarczą. Uwzględnia m.in. sprawy dotyczące współpracy przemysłów obronnych, infrastruktury krytycznej, ochrony ludności czy cyberbezpieczeństwa. Odnosi się także do odbudowy Ukrainy i funkcjonowania polskich firm na rynku wschodniego sąsiada.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5