Partner serwisu
Polityka i prawo

Zełenski chce przyjechać na granicę. „Blokada zagraża dostawom broni”

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
21-02-2024
Ostatnia modyfikacja:
21-02-2024
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Zełenski chce przyjechać na granicę. „Blokada zagraża dostawom broni”
fot. Przemysław Keller/Kancelaria Prezydenta
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zabrał głos w sprawie blokowania polsko-ukraińskiej granicy przez protesty rolników. Stwierdził, że blokady mają wpływ na sprawy związane z bezpieczeństwem narodowym, utrudniając między innymi transport broni. Zadeklarował gotowość rozmów na granicy. Zaprosił do nich także polskie władze.

W obszernym wpisie na platformie X Wołodymyr Zełenski odwołał się do solidarności w relacjach między państwami Europy, która jego zdaniem, przez kwestie polityczne zostaje zniweczona. Symbolem tego rozpadu jest dla niego ukraińskie zboże rozsypane na polskich drogach.

- To ziarno, które nasi rolnicy z wielkim trudem uprawiają, mimo wszystkich trudności związanych z bezwzględną rosyjską agresją – napisał. Zapewnił, że Ukraina dąży do wspólnego i sprawiedliwego rozwiązania sytuacji na granicy.
Ale teraz widzimy również nadmierną i niesprawiedliwą… pic.twitter.com/vUueNixaqp

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 21, 2024

Zaapelował do premiera i polskiego rządu o spotkanie na polsko-ukraińskiej granicy. Powiedział też, że polecił przedstawicielom ukraińskiego rządu, by na takim spotkaniu pojawili się jeszcze przed 24 lutego.

- Blokada na granicy niestety zwiększa zagrożenie dla dostaw broni” – stwierdził. – Proszę ana Donalda, Panie Premierze, aby również pan przyjechał na granicę. Andrzeju, panie Prezydencie, proszę o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy z tym zwlekać – napisał na platformie X Zełeński. - Jestem gotowy, aby być także na granicy razem z naszym rządem – zadeklarował.

Zwrócił się także do Komisji Europejskiej, aby na takie spotkanie oddelegowała również swoich przedstawicieli.

- Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień. Nie można się poniżać, nie można poniżać ani ukraińskich, ani polskich rolników. Potrzebujemy jedności. Potrzebujemy rozwiązań – między nami, Ukrainą i Polską, i na poziomie całej Europy.

- Jako członek ukraińskiego rządu jestem gotowy przybyć na granicę z Polską, aby wyjaśnić wszelkie nieporozumienia między naszymi krajami. Mamy ze sobą wiele wspólnego i na pewno mamy wspólną europejską przyszłość – zadeklarował również za pośrednictwem mediów społecznościowych wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Wcześniej zapowiedział, że wobec blokady po polskiej stronie Ukraińcy będą poszukiwać alternatywnych kierunków eksportu towarów, z pominięciem Polski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5