Partner serwisu
Polityka i prawo

Polskie prawo dot. budowy tuneli jest przestarzałe. MIB chce to zmienić

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-03-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfarstruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

POLITYKA I PRAWO
Polskie prawo dot. budowy tuneli jest przestarzałe. MIB chce to zmienić
fot. Port Gdańsk
Budowa tuneli w Polsce dopiero się rozwija. Jak zaznacza Astaldi, firma która wbudowała już ponad 800 km takich konstrukcji na całym świecie, potrzebne są w tej dziedzinie zmiany legislacyjne. – Prawo dotyczące tuneli wymaga unowocześnienia na wzór legislacji z państw, w których ich budowa jest powszechna od lat – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Mateusz Witczyński rzecznik prasowy włoskiej firmy. Resort infrastruktury zapowiada działanie w tej sprawie.

Stare zwyczaje

Obecnie podstawowym aktem zawierającym wymagania techniczno-budowlane dla tuneli w Polsce jest rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie. Wymagania zawarte w rozporządzeniu są jednak oparte na wiedzy aktualnej na lata dziewięćdziesiąte XX wieku i związanej głównie z przemysłem wydobywczym.

W tej sytuacji potrzebne są zmiany. – Charakterystyczne, nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich państw, które rozpoczęły budowę podziemnych obiektów infrastrukturalnych stosunkowo niedawno, jest prawodawstwo dotyczące tej dziedziny. Wymaga ono unowocześnienia na wzór legislacji z państw w których budowa tuneli jest powszechna od lat – komentuje Mateusz Witczyński.

MIB: Wiemy i działamy

Z tym zdaniem zgadza się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. – Mając na uwadze wzrost liczby tuneli budowanych w Polsce, a także postęp techniczny i technologiczny w budownictwie drogowym, przystąpiliśmy do prac nad nową strukturą przepisów techniczno-budowlanych. Planowane jest odejście od sztywnych regulacji, zawartych w aktach rangi rozporządzenia czy ustawy, na rzecz bardziej elastycznych uregulowań, mających charakter standardów i wytycznych – informuje resort.

– Pierwszym krokiem była nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Od 3 marca 2017 roku minister infrastruktury i budownictwa może wydawać, rozpowszechniać lub rekomendować wzorce i standardy dotyczące przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania lub ochrony tych dróg. Wzorce i standardy przeznaczone są do dobrowolnego stosowania i stanowią uzupełnienie obligatoryjnych przepisów techniczno-budowlanych – czytamy w informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Dalsze kroki

Kolejnym zapowiadanym działaniem jest rozpoczęcie procedury zamówienia publicznego na kompleksowe opracowanie eksperckie pt. „Analiza dotycząca jakości technicznej projektów drogowych współfinansowanych z funduszy UE wraz z rekomendacjami optymalizacji i opracowania szczegółowych warunków technicznych budowy i utrzymania drogowych obiektów inżynierskich”, a więc także tuneli drogowych.

– Zgodnie z założeniami nowe regulacje, które powstaną na bazie tego opracowania, będą ujmowały w sposób kompleksowy kwestie projektowania, wykonywania, eksploatacji i utrzymywania tuneli drogowych. Będą bazowały na najnowszej wiedzy i doświadczeniach projektantów, zarządców i wykonawców tuneli – zarówno krajowych jak i zagranicznych – informuje MIB.

Więcej informacji o tunelach w Polsce znajdziecie tu:
Nasze drogi idą pod ziemię. Gdzie będzie najdłuższy tunel w Polsce?
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Decyzja zapadła. Po 2035 roku bez nowych aut spalinowych

Polityka i prawo

Będą zmiany w planowaniu przestrzennym

Polityka i prawo

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Decyzja zapadła. Po 2035 roku bez nowych aut spalinowych

Polityka i prawo

Będą zmiany w planowaniu przestrzennym

Polityka i prawo

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5