Samochody z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi od początku marca mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów koncesyjnymi odcinkami autostrad. Możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów po obsługiwanych odcinkach autostrad zaoferował Autopay. Miasta z kolei myślą o ułatwieniach w parkowaniu.
Jak informowaliśmy, wszyscy operatorzy prywatnych odcinków autostrad w Polsce zdecydowali o rezygnacji z pobierania opłat za przejazd autostradą w przypadku pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Po zgłoszeniu odpowiedniej informacji, z bezpłatnego przejazdu mogą także korzystać ci, którzy pomagają w transporcie uchodźców.
Na wszystkich odcinkach procedura wygląda podobnie – ukraiński samochód, który podjedzie do okienka obsługiwanego przez inkasenta, może liczyć na otwarcie szlabanu bez uiszczania opłaty.
Jest też rozwiązanie dla tych, którzy korzystają z rozwiązań bezobsługowych. Możliwość przejazdu bez ponoszenia kosztów mają także użytkownicy Autopay. W tym przypadku dotyczy to obsługiwanych przez ten system odcinków: A4 Katowice – Kraków i AmberOne Autostrada A1 Toruń – Gdańsk, a także odcinkami publicznymi objętymi systemem poboru opłat e-TOLL: A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.
Z Autopay za darmo na państwowych
– Wszystkim zarejestrowanym pojazdom spełniającym warunki akcji Autopay zwróci pieniądze za przejazd – deklaruje operator. Jak wyjaśnia, wszystkie samochody na ukraińskich tablicach rejestracjach (dotyczy pojazdów lekkich – dop. red.) automatycznie zostaną przypisane w aplikacji Autopay do bezpłatnych przejazdów, a rozwiązanie będzie działało na zasadzie tzw. cash-backu. Środki automatycznie zostaną pobrane, ale będą zwrócone w ciągu kilku dni.
Dotyczy to także odcinków autostrad publicznych, co do których nie ma jeszcze decyzji o ewentualnym zwolnieniu z opłat. – Na publicznych autostradach Autopay pokryje koszty z własnych środków – wyjaśnia operator.
Co z płatnym parkowaniem
O ułatwieniach dla kierowców z Ukrainy myślą także miasta. Przybywający z Ukrainy mogą liczyć na bezpłatną komunikacje publiczną. Taką możliwość zaoferowały m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk. A co z uchodźcami, którzy wjeżdżają do miasta samochodem? Czy Ukraińcy mogą liczyć na zwolnienie z zapłaty za parkowanie?
– Uchwała, w oparciu o którą pracujemy, nie przewiduje takiej możliwości – mówi Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Zwraca przy tym uwagę na praktyczny problem związany z weryfikacją, który pojazd należy do uchodźcy, a który do osoby od lat mieszkającej w mieście (trzeba pamiętać, że za opłatami w strefie stoi potrzeba zapewnienia rotacji przy ograniczonej licznie miejsc do parkowania). – W przypadku biletów komunikacji miejskiej istnieje możliwość weryfikacji dokumentów, w przypadku kontroli SPP nie mamy kontaktu z kierowcą – zauważa.
– Decyzja o zwolnieniu konkretnej grupy kierowców z opłat w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego nie należy do ZDM-u, tylko do rady miasta – w tym samym tonie wypowiada się Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie. Dodaje jednak: – ZDM ma możliwość anulowania opłat dodatkowych i oczywiście jeśli zdarzy się, że ktoś uciekający przed wojną w takiej sytuacji się znajdzie, to będziemy z tego korzystać – mówi.
W Warszawie funkcjonuje system e-kontroli SPPN oparty na sczytywaniu tablic rejestracyjnych. Negatywna – pod względem obowiązku uiszczenia opłaty – weryfikacja zapisanego automatycznie numeru wymaga wysłania mandatu właścicielowi auta. Dlatego, zdaniem rzecznika ZDM, w praktyce problemu potencjalnego karania uchodźców mandatami za bark opłaty parkingowej nie ma. – Mechanizm e-kontroli powoduje, że nikt uciekający przed wojną nie dostał opłaty dodatkowej i trudno się spodziewać, że musiałby taką płacić – mówi Jakub Dybalski. Jeśli nie zwolnienie z opłat to co?
Miasta szukają inne możliwości wsparcia kierowców szukających w Polsce schronienia. – Rozumiemy potrzebę pozostawienia gdzieś samochodu, dlatego chcemy wskazać teren miejski, gdzie auto mogłoby zostać zaparkowane – prawdopodobnie będą to okolice Ronda Ofiar Katynia – mówi Michał Pyclik z krakowskiego ZDMK.
Podobny pomysł ma Poznań. – Pracujemy nad rozwiązaniem umożliwiającym osobom z Ukrainy parkowanie na parkingach zbiorczych zlokalizowanych na obszarach objętych strefą płatnego parkowania i będących w administracji ZDM – informuje Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich w tym mieście.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.