Łącznie ponad 58,3 tys. osób przekroczyło granicę Polski z Ukrainą w piątek 25 lutego. Większość na kierunku wjazdowym.
Jak podała Straż Graniczna, łączna liczba osób, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę 25 lutego wyniosła 58,3 tys. Z tego na kierunku wjazdowym było to 47,5 tys. osób. Na kierunku z Polski do Ukrainy funkcjonariusze odprawili ok. 9,8 tys. podróżnych.
Przypomnijmy, pierwszej doby po rozpoczęciu wojny, do Polski z terytorium gdzie trwa konflikt zbrojny wjechało ok. 29 tys. osób a ok. 9,2 tys. opuściło nasz kraj.
Najnowsze informacje z soboty, mówią, że liczba osób, które przyjechały do naszego kraju zbliża się już do 100 tys.
Około 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy przekroczyło już naszą granicę - podaje @szefernaker. Będzie więcej.
Obecnie, decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej na wszystkich drogowych przejściach granicznych między Polską i Ukrainą prowadzona jest odprawa w ruchu pieszym.
Nasz kraj dopuścił także możliwość przejścia na terytorium Polki osób, które uciekają przed wojną, ale nie posiadają dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy. Takie osoby są warunkowo wpuszczane, a ich pobyt może być zalegalizowany w ciągu kolejnych 15 dni.
Obecnie po polskiej stronie funkcjonuje 8 punktów recepcyjnych, gdzie pomoc mogą uzyskać przede wszystkim te osoby, które nie mają gdzie się udać, ale również te, które oczekują na dalszą podróż, w tym do będących już w Polsce znajomych czy rodziny. Punkty te są zlokalizowane w ośmiu miejscowościach gdzie znajdują się drogowe przejścia graniczne, a dodatkowo na dworcu w Przemyślu i najnowszy punkt na dworcu w Chełmie.
Na pilną potrzebę dodatkowych działań, które ułatwią przyjmowanie uchodźców wskazują m.in. przewoźnicy. Szef Flixbusa Michał Leman za niezbędne uważa umożliwienie przewoźnikom kursowanie na trasie od granicy do dworców kolejowych i autobusowych bez zezwolenia, a jedynie na podstawie zgłoszenia rozkładu. We wpisie na Twitterze wskazuje też na potencjał niewykorzystanej obecnie floty przewoźników państwowych. Widzi też potrzebę zorganizowania przystanków tymczasowych dla autobusów w pobliżu przejść granicznych oraz zaangażowania Policji do kierowania ruchem i stworzenia korytarza dla autobusów zabierających pieszych spod granicy i dla tych, które wjeżdżają z Ukrainy i wracają po kolejne osoby czekające na pomoc.
Obecnie większość przyjeżdżających do Polski z Ukrainy to osoby mające w Polsce przyjaciół lub krewnych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.