Partner serwisu
Drogi i autostrady

Bezpłatne autostrady przegłosowane. Za prawie cały sejm

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
26-05-2023
Ostatnia modyfikacja:
26-05-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Bezpłatne autostrady przegłosowane. Za prawie cały sejm
fot. GDDKiA
Tylko 13 posłów było przeciw ustawie, znoszącej pobór opłat na ostatnich dwóch odcinkach zarządzanych przez GDDKiA autostrad. Uwolnienie 250 km uszczupli przychody Funduszu Drogowego o 200 mln złotych.

Dziś (26 maja) sejm przegłosował ustawę która ma znieść opłaty za korzystanie z autostrad przez pojazdy osobowe. Obejmuje to wyłącznie pobór opłat na drogach GDDKiA - to obecnie dwa odcinki o łącznej długości 250 kilometrów. Wraz ze zniesieniem opłat ma wejść w życie przepis zakazujący wyprzedzania pojazdom ciężarowym na drogach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku.

Podczas wczorajszej dyskusji sejmowej Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, oraz szef Railway Business Forum mówił, zniesienie opłat dotyczy na dziś dwóch odcinków. - Machnąłbym na to ręką, to tylko 19 proc. państwowych autostrad - powiedział. – Machnąłbym ręką także na ubytki w Krajowym Funduszu Drogowym – to 200 mln zł i KFD sobie z tym poradzi – mówił. Zwrócił jednak uwagę, że odwrotnie niż to się dzieje na zachodzie, „zapraszamy z transportu publicznego na drogi”. – W ustawie jest przywołanie przykładu niemieckiego, gdzie są bezpłatne autostrady, ale na dziś dla Niemiec flagowym produktem jest bilet kolejowy za 49 euro miesięcznie – wskazał Adrian Furgalski.

- Projekt dotyczący zniesienia opłat za autostrady ma na celu odwrócenie uwagi od realnych problemów związanych z wykluczeniem transportowym – mówili wczoraj posłowie Lewicy. Mimo to, klub ten w całości poparł projekt. W całym sejmie przeciw było tylko 13 posłów w tym jeden poseł PiS - były minister transportu Jerzy Polaczek.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5