Partner serwisu
Drogi i autostrady

Budimex przedstawia cele społeczne. Co najważniejsze do 2023 roku?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
11-03-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Budimex przedstawia cele społeczne. Co najważniejsze do 2023 roku?
fot. Budimex
Przychody Budimeksu w 75 proc. pochodzą od państwa, albo od organizacji samorządowych, dlatego funkcjonowanie wśród lokalnych społeczności jest dla nas niezwykle istotne – mówi Cezary Mączka, członek zarządu Budimeksu. – Chcemy by budowanie dobrej jakości relacji ze środowiskiem lokalny było tym, co wyróżnia nas wśród wszystkich firm budowlanych – powiedział przedstawiciel Budimeksu podczas konferencji, na której zaprezentowane zostały nowe cele firmy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Wśród nich m.in. bezpieczeństwo, ochrona środowiska, innowacje, przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy, czy też wspomniane relacje ze społecznościami, wśród których firma pracuje.

Nowa strategia w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Budimex obejmuje lata 2021 – 2023. Ten krótszy niż dotychczas okres (poprzednia strategia CSR obejmowała lata 2016-2020) ma zapewnić optymalizację działań w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Do roku 2023 Budimex chce zrealizować 22 cele. Obejmują one działania w sześciu obszarach.

Jednym z najważniejszych jest bezpieczeństwo pracy. Budimex stawia sobie za cel zmniejszenie częstości wypadków o 5 proc. oraz ograniczenie ciężkości tych zdarzeń o 10 proc. rok do roku.

Dotychczasowe obserwacje statystyk w tym zakresie – obejmujących zarówno pracowników Budimeksu, jak i wszystkich podwykonawców, którzy pracują na placach budowy tego wykonawcy – wskazują na spadkową tendencję. Liczba wypadków spada, mimo rosnącej produkcji budowlanej i zmieniających się uwarunkowań, jak choćby choćby duża liczba pracowników spoza Polski. Obywatele Białorusi czy Ukrainy na budowach stanowią od 40 – 70 proc. – Zapewnienie bezpieczeństwa w tak zróżnicowanym środowisku to duże wyzwanie – mówi Cezary Mączka, wskazując, że trzeba się mierzyć z barierami językowymi i kulturowymi.

Budimex będzie prowadzić rejestr zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych. – Chodzi o sytuacje, które mogły doprowadzić do wypadku z powodu zaniedbań. Jeśli je raportujemy, to wiemy co możemy poprawić – tłumaczy członek zarządu odpowiedzialny za zarządzanie zasobami ludzkimi w Budimeksie.

Środowisko w centrum uwagi

Wśród celów na najbliższe lata jest także ograniczenie negatywnego wpływu prowadzonej działalności na środowisko i klimat. Do 2023 roku Budimex chce korzystać z energii, która w 50 proc. będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych w (obecnie to 37 proc., podczas gdy jeszcze rok wcześniej było to 28 proc.). Zamierza także szerzej stosować rozwiązania niskoemisyjne, np. technologie asfaltowe z wykorzystaniem granulatu.

W ciągu ostatnich lat Budimex znacząco ograniczył emisję CO2 w wytwórniach mas bitumicznych. – Udało nam się zapobiec emisji 12 tys. ton dwutlenku węgla – informuje Cezary Mączka.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat czterokrotnie wzrosło też wykorzystanie materiałów budowlanych pochodzących z odzysku (z 2 do 8 proc.). Dotyczy to przede wszystkim kruszyw w budownictwie infrastrukturalnym.

Bez dyskryminacji 


Budimex stawia też na rozwój i satysfakcję z pracy wśród pracowników. Planuje m.in. przeciwdziałać nierówności płciowej. Chce zwiększać lub utrzymywać odsetek kobiet, które uzyskały awans oraz zwiększać o 2 p.p. rok do roku udział kobiet na stanowiskach menedżerskich.

Obecnie kobiety stanowią 27 proc. wszystkich zatrudnionych w Budimeksie, przy czym gdyby uwzględnić tylko kadrę inżynierską jest to 34 proc. W kadrze kierowniczej kobiety stanowią 19 proc.

Największa firma budowlana może się także pochwalić lepszym niż w skali kraju, a także w skali Unii Europejskiej wskaźnikiem dotyczącym różnic w płacach kobiet i mężczyzn: w Polsce to 18 proc., w Unii Europejskiej – 14 proc., a w Budimeksie niespełna 8 proc.

Budimex stawia także na jakość. Opracowany wewnętrznie wskaźnik jakości, który odzwierciedla zgodność wyników badań z obowiązującymi standardami w 2020 r. wyniósł 96,1 proc. W strategii do roku 2023 założono, że w żadnym roku nie będzie on niższy niż 94 proc. – Realizujemy zadania nie tylko w terminie, nie tylko w budżecie, ale i z jakością najwyższa na jaką nas stać – mówi przedstawiciel Budimeksu.

Między innymi w podnoszeniu jakości mają firmie pomagać innowacje, a przy nich Budimex zakłada m.in. współpracę ze startupami.

Budimex stawia sobie także cele związane z działaniami na rzecz wzmacniania kultury organizacyjnej i zachowań etycznych. Chce podejmować działania m.in. na rzecz regulacji, które pozwalałyby na badanie trzeźwości wśród pracowników. Nadal zamierza także działać na rzecz społeczności lokalnych, w których pracuje oraz prowadzić dialog z interesariuszami.

Praca wśród i dla społeczności lokalnych

– W latach 2016 – 2020 prowadząc średnio od 250 do 300 kontraktów w skali roku nie mieliśmy ani jednego konfliktu, który przyczyniłby się do zatrzymania prac budowlanych – mówi Cezary Mączka. – Chcemy by budowanie dobrej jakości relacji ze środowiskiem lokalny było tym, co wyróżnia nas wśród wszystkich firm budowlanych – dodaje wskazując, że jest to tym ważniejsze, że to właśnie środki publiczne, w tym samorządowe, stanowią większość przychodów Budimeksu.

W kolejnych latach będą kontynuowane programy społeczne adresowane do społeczności lokalnych, w których Budimex prowadzi inwestycje. W ostatnich latach były to m.in. tzw. Stefy rodzica na szpitalnych oddziałach dziecięcych, programy związane z bezpieczeństwem, granty a także – w odpowiedzi na bieżące wyzwania – pomoc dla szpitali walczących z koronawirusem.

Wkrótce Budimex wraz z partnerami ukończy tzw. dom z sera – miejsce zapewniające godne warunki życia matce piętnaściorga dzieci (nota bene dom powstaje także w pobliżu budowanej przez tego wykonawcę odcinka autostrady A1). Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami członek Zarządu Budimeksu zapowiedział, że firma ma także w planach kontynuację działań na rzecz rodzin wielodzietnych. Ich forma nie została jeszcze przesądzona. 
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Budimex blisko wygranej przetargu na S16 koło Olsztyna

Drogi i autostrady

Obwodnica Przecławia i Warzymic gotowa przed terminem. Wkrótce otwarcie

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej w Stepnicy

Drogi i autostrady

Zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej w Stepnicy

Mikołaj Kobryński 05 września 2023

Mirbud poprawił marżę, ale obniżył przychody

Biznes i przemysł

Mirbud poprawił marżę, ale obniżył przychody

Elżbieta Pałys 30 sierpnia 2023

Pozostałe z wątku:

Budimex blisko wygranej przetargu na S16 koło Olsztyna

Drogi i autostrady

Obwodnica Przecławia i Warzymic gotowa przed terminem. Wkrótce otwarcie

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej w Stepnicy

Drogi i autostrady

Zakończono przebudowę drogi wojewódzkiej w Stepnicy

Mikołaj Kobryński 05 września 2023

Mirbud poprawił marżę, ale obniżył przychody

Biznes i przemysł

Mirbud poprawił marżę, ale obniżył przychody

Elżbieta Pałys 30 sierpnia 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5