Rynek Infrastruktury
Gliwice świecą przykładem
Działający w Gliwicach system detekcji w skali kraju jest rozwiązaniem nowatorskim. W najbardziej zakorkowanych punktach miasta, na kilkudziesięciu skrzyżowaniach zmodernizowano sygnalizacje świetlne. Zastosowano lampy LED, które są energooszczędne i mniej awaryjne oraz dodatkowo gwarantują wyraźne światło w każdych warunkach atmosferycznych.
Sygnalizacje, wyposażono też w nowoczesne kamery obrotowe, zintegrowane z monitoringiem miejskim i aparaturę, którą można sterować zdalnie – z siedziby gliwickiego Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31. To właśnie tam mieści się Centrum Sterowania Ruchem. Pracujący w CSR analitycy na bieżąco śledzą to, co dzieje się na drogach w mieście.
Analiza pozwala określić, w których miejscach ruch jest największy i w razie potrzeby reagować, np. poprzez wydłużenie działania zielonego światła, by odkorkować najbardziej oblegane skrzyżowania. – To przedsięwzięcie na poziomie europejskim, zrealizowane w sposób, który przekroczył moje oczekiwania – mówi prof. Stanisław Krawiec, kierownik Katedry Systemów Transportowych i Inżynierii Ruchu Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej w Katowicach.
– Gdyby takiego systemu nie było, to z roku na rok kierowcy odczuwaliby coraz większy dyskomfort. I my, mając taki system, możemy ten dyskomfort zmniejszyć. Jestem pewien, że Gliwice mają się czym chwalić w skali Polski. Tego typu przedsięwzięcie będzie musiało podjąć każde miasto – dodaje ekspert.
Akcja – reakcja
System stawia na bezpieczeństwo. Główne skrzyżowania są monitorowane. Gdyby doszło do wypadku – analitycy z Centrum Sterowania Ruchem mogą reagować natychmiast – powiadamiając o zdarzeniu odpowiednie służby. Zdalne starowanie ruchem ma także usprawnić przejazd przez miasto w sytuacjach kryzysowych – np. gdyby doszło do groźnego wypadku lub katastrofy na jednej z przecinających się w Gliwicach autostrad (A1 i A4). Wtedy cały tranzyt musiałby zostać „przepuszczony” przez centrum Gliwic. System pozwoli więc uniknąć całkowitego paraliżu komunikacyjnego.
Jedną z dodatkowych zalet tej inwestycji jest bardzo szybki przepływ informacji ważnych dla kierowców, możliwy dzięki elektronicznym tablicom ustawionym w kluczowych punktach miasta (przy ulicach: Jana Pawła II, Chorzowskiej, Orlickiego, Rybnickiej, Pszczyńskiej, Toszeckiej i Tarnogórskiej). Wyświetlają one bieżące informacje o wszelkich zmianach w ruchu, objazdach i utrudnieniach np. z powodu remontu.