Partner serwisu
Drogi i autostrady

Małopolska. Rządowe dotacje na drogi w trzech powiatach

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Autor:

ep.

Data publikacji:
15-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI/inf. pras.

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Małopolska. Rządowe dotacje na drogi w trzech powiatach
Fot. Google Maps
Ponad 17 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymają powiaty olkuski, krakowski i miechowski. Do gmin na terenie tych powiatów trafi 19 mln zł. Wsparcie otrzyma także Kraków.

Symboliczne czeki samorządowcom z powiatów krakowskiego, olkuskiego i miechowskiego oraz Krakowa wręczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest przeznaczane na inwestycje na drogach powiatowych i gminnych, zadania zwiększające bezpieczeństwo pieszych, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, a także na drogi o charakterze obronnym. Poprawa jakości tras lokalnych przekłada się na komfort podróżowania, ale także znacząco poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego. W tym roku po raz pierwszy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymają zadania zgłoszone przez władze samorządowe z miast na prawach powiatu będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Z tego wsparcia skorzysta również Kraków – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Powiat olkuski otrzyma ponad 6,8 mln złotych, krakowski nieco ponad 4 mln, a miechowski prawie 6,4 mln złotych. Ponadto poszczególne gminy z tych powiatów otrzymają dofinansowanie w wysokości:
Gmina Bukowno ponad 693 tys. zł,
Gmina Gołcza blisko 1,2 mln zł,
Gmina Igołomia-Wawrzeńczyce niecałe 1,4 mln zł,
Gmina Jerzmanowice-Przeginia blisko 1,3 mln zł,
Gmina Krzeszowice prawie 6,5 mln zł,
Gmina Klucze ponad 2 mln zł,
Gmina Liszki ponad 1,3 mln zł,
Gmina Miechów ponad 664 tys. zł,
Gmina Olkusz blisko 1,3 mln zł,
Gmina Sułoszowa ponad 673 tys. zł,
Gmina Trzyciąż blisko 239 tys. zł,
Gmina Wolbrom około 1 mln zł,
Gmina Zielonki 785 tys. zł.

W Krakowie przebudowana zostanie droga w ciągu ulic: Piaskowej, Stelmachów i Jordanowskiej oraz nastąpi remont ul. Marii Konopnickiej na odcinku mostu Dębnickiego w Krakowie. Wartość projektu wyniesie 43 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 21,5 mln zł. Realizacja tych inwestycji przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zwiększenia dostępności transportowej oraz spójności sieci dróg publicznych.

Spośród zadań gminnych największe dofinansowanie uzyskała gmina Krzeszowice.

Zrealizuje ona dwa zadania o łącznym wsparciu z RFRD w wysokości blisko 6,5 mln zł. Są to rozbudowa drogi gminnej w miejscowości Nawojowa Góra oraz remont drogi gminnej w miejscowości Zalas.

Sporym wsparciem cieszy się także gmina Klucze w powiecie olkuskim, która uzyskała 2 ,081 mln zł na budowę drogi gminnej dojazdowej do kopalni dolomitu Cemex w Jaroszowcu.

– 18 zadań gminnych i powiatowych, ponad 21 km przebudowanych, rozbudowanych i wyremontowanych dróg, wreszcie ponad prawie 36,4 mln złotych dofinansowania – to pewien skrót podsumowujący nabór w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023 tylko okręgu podkrakowskiego – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, cytowany w komunikacie.

Jak powiedział wojewoda, rządowy program cieszy się dużym zainteresowaniem w Małopolsce. W ramach dodatkowego naboru na rok 2023, w którym środki zostaną przeznaczone wyłącznie na tzw. nakładkowe remonty dróg powiatowych i gminnych, łącznie zostało złożonych 240 wniosków, w tym 208 to wnioski z gmin, a 32 z powiatów. –Łącznie w Małopolsce aplikowało 150 samorządów: 130 gmin i 20 powiatów, w tym 2 miasta na prawach powiatu, tj. Nowy Sącz i Tarnów. Dodatkowa pula, którą Pan Premier Mateusz Morawiecki przyznał Małopolsce, to 63,5 mln zł – dodaje wojewoda Kmita.
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5