Partner serwisu
Drogi i autostrady

Państwowe media nie będą dorzucać od budowy dróg. Jest zmiana przepisów

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
22-07-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Wprost/RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Państwowe media nie będą dorzucać od budowy dróg. Jest zmiana przepisów
fot. Pixabay
Trzy lata temu rząd zdecydował, że spółki państwowe mają przekazywać część zysku na Fundusz Rozwoju Dróg. Zasada ta objęła także publiczne media, te jednak nie były nadgorliwe w przekazywaniu środków. Już nie muszą ich przekazywać, a to co wpłaciły, zostanie im zwrócone.

O sprawie napisał tygodnik Wprost. „Minister infrastruktury powinien nasłać na TVP i Polskie Radio komornika. Ale tego nie zrobił. Wykryła to Najwyższa Izba Kontroli. Przez Sejm przeszła właśnie w ekspresowym tempie ustawa, która anulowała dług mediów rządowych i odpowiedzialność ministra” – czytamy w tygodniku.

O co chodziło? Wraz z utworzeniem Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg w 2018 . Ale tego nie robiły. Minister infrastruktury powinien nasłać na TVP i Polskie Radio komornika. Ale tego nie zrobił. Wykryła to Najwyższa Izba Kontroli. Przez Sejm przeszła właśnie w ekspresowym tempie ustawa, która anulowała dług mediów rządowych i odpowiedzialność ministra.

W 2018 r. rząd PiS utworzył Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, z którego przekazywane są dotacje na inwestycje związane z drogami samorządowymi. Do wpłat na fundusz zobowiązano państwowe jednostki, w tym m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Lasy Państwowe. Część uzyskanych zysków (7,5 proc. zysku netto) powinny – zgodnie z przyjętymi wówczas przepisami – przekazywać także jednoosobowe spółki skarbu państwa oraz podmioty, w których państwo jest jedynym właścicielem. Oznacza to, że do wpłat na fundusz zostały zobowiązane także państwowe media, w tym Telewizja Polska czy Polskie Radio. Pomijając pytanie czy pomyśl był słuszny, faktem jest, że nie był on przestrzegany.

Jak zwraca uwagę Wprost, to minister infrastruktury był zobowiązany do egzekucji wpłat na fundusz, ale w praktyce nie robił tego, na co – jak napisano – zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli.

„Teraz przez Sejm w ekspresowym tempie, przechodzi ustawa, która zapewni ministrowi bezkarność, a rządowym spółkom medialnym anuluje długi” – pisze Wprost.

W przyjętej niedawno nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg wyłączono podmioty działające w oparciu o ustawę o Radiofonii i Telewizji z obowiązku dokonywania wpłat na fundusz drogowy. Jednocześnie wprowadzono zapis o umorzeniu ewentualnych postępowań związanych z roszczeniami z tego tytułu oraz o konieczności zwrotu tym podmiotom środków, które wpłaciły do tej pory.

W przyjętej ustawie znalazł się również przepis, który zobowiązuje media państwowe do informowania o działaniach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – chodzi o zadania o wartości przekraczającej 1 mln zł. Mają one przeznaczać na informowanie o działaniach w tym zakresie nie mniej niż 1 mln zł w ramach programów ogólnokrajowych oraz minimum 50 tys. zł w ramach regionalnych programów radiowych.Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5