Partner serwisu
Drogi i autostrady

Mniej ciężarówek na A4 Wrocław-Legnica? Jest koncepcja

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Data publikacji:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Mniej ciężarówek na A4 Wrocław-Legnica? Jest koncepcja
fot. Google Maps
Na łamanie przez ciężarówki zakazu wyprzedzania na autostradzie A4 między Wrocławiem a Legnicą skarży się poseł Jarosław Sachajko.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że na tym fragmencie często dochodzi do wypadków i kolizji. Brakuje tam pasa awaryjnego, a natężenie ruchu jest duże. Autostradą jeżdżą liczne TIR-y podróżujące na zachód Europy.

Sachajko zauważył, że kierowcy TIR-ów, często łamią obowiązujący na A4 dla pojazdów ciężarowych zakaz wyprzedzania. – Znacząco zmniejsza to bezpieczeństwo. W okresie jesienno-zimowym droga hamowania każdego pojazdu wydłuża się z powodu śliskiej nawierzchni, dlatego kierujący samochodem osobowym może nie wytracić prędkości w porę, jeśli nagle dostrzeże przed sobą dwie wyprzedzające się ciężarówki – zauważył parlamentarzysta w interpelacji skierowanej do ministra infrastruktury.

Sachajko nawiązując do koncepcji „Tiry na tory” zasugerował „przeniesienie” na kolej znacznej części towarów transportowanych przez ciężarówki.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w nawiązaniu do koncepcji wyjaśnił, że resort koordynuje opracowanie projektu wniosku do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego Programu „Gospostrateg”. – Ma on na celu społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków. Planujemy zgłoszenie propozycji przeprowadzenia prac analitycznych, na potrzeby sformułowania rekomendacji dotyczącej systemowych rozwiązań – wyjaśnił Weber.

Urzędnik przypomniał, że trwają prace przygotowawcze dotyczące rozbudowy A4. Chodzi o odcinki: Krzyżowa-Legnica Południe (bez węzła) o długości ok. 36 km oraz Legnica Południe (z węzłem)-Wrocław Wschód (bez węzła) /węzeł Stary Śleszów (z węzłem) o długości ok. 80 km. – W planie jest rozbudowa autostrady A4 do przekroju 2x3 (dwie jezdnie po trzy pasy ruchu) wraz z pasem awaryjnym, budowa/przebudowa węzłów i obiektów inżynieryjnych oraz miejsc obsługi podróżnych – zapowiada wiceminister.

Odnosząc się do sugestii posła dotyczącej zwiększenia liczby kontroli na A4, Weber przypomniał, że Inspekcja Transportu Drogowego z roku na rok nakłada większą liczbę mandatów. Inspekcja za niestosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania” lub znaku „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe” nałożyła 426 mandatów w 2019 r., 745 mandatów w 2020 r. i 789 mandatów w 2021 r.

Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5