Partner serwisu
Drogi i autostrady

Od Bałtyku do Czech w mniej niż 5 godzin. Ostatnie ogniwo dopiął Mirbud

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
12-05-2023
Ostatnia modyfikacja:
12-05-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Od Bałtyku do Czech w mniej niż 5 godzin. Ostatnie ogniwo dopiął Mirbud
fot. Mirbud
Wraz z ukończeniem odcinka A1 od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska zakończyła się trwająca ponad 40 lat budowa autostrady północ – południe. – Gratulacje należą się nie ministrom, ale tym, którzy tutaj na budowach zostawiają część swojego życia – podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Za wykonanie ostatniego odcinka odpowiadał Mirbud.

– Dzisiaj mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością i pełną satysfakcją: polskie firmy budowlane, realizujące inwestycje drogowe i kolejowe, są najlepszymi pod względem jakości, czasu realizacji, stosowanych technologii – stwierdził Andrzej Adamczyk podczas konferencji, która oficjalnie podsumowała zakończenie budowy autostrady A1. – Taka jest dzisiaj polska rzeczywistość i tego prymatu polskim fachowcom, naszemu krajowi, nikt nie odbierze – dodał.

Kierowcy mają obecnie do dyspozycji 560 km autostrady A1 od Bałtyku do granicy z Czechami. Droga była przejezdna już, ale cały czas trwały prace poza ciągiem głównym, obowiązywało więc ograniczenie prędkości. Teraz A1 jest pełnoprawną drogą klasy A. Ruch po niej odbywa się z maksymalną dozwoloną prędkością 140 km/h.

– Ta droga z północy na południe była dla wielu mieszkańców po prostu koszmarem. Przez lata podróżowało się tutaj fatalnie, bardzo dużo wypadków. To niezwykle ważne, że taka droga zwiększa możliwości rozwojowe i handlowe, stwarza zupełnie nowe perspektywy rozwojowe dla Polski – mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. – Cieszę się, że mamy do czynienia z nową arterią komunikacyjną, która otwiera nowe perspektywy gospodarcze, znakomite perspektywy handlowe. Od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach można będzie przejechać w 4,5-5 godzin i to z odpoczynkiem, jadąc zgodnie z przepisami – dodał premier.

Ostatni wybudowany odcinek autostrady A1 ma długość 24 kilometrów i biegnie od Piotrkowa Trybunalskiego do węzła Kamieńsk.

W wydarzeniu podsumowującym budowę uczestniczył również minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, a także zespół, który był bezpośrednio odpowiedzialny za realizację tego kontraktu.

– Dziękuję całemu zespołowi za sprawną realizację tego ważnego zadania. Nie było łatwo, bo jak pamiętamy, całość budowy prowadzono pod bieżącym ruchem samochodów poruszających się dawną „Gierkówką”. Dziś to już historia – mówi prezes Mirbudu Jerzy Mirgos.

Umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka B autostrady A1 spółka podpisała w kwietniu 2019 roku.

O historii budowy autostrady A1 pisaliśmy TUTAJ
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5