Partner serwisu
Drogi i autostrady

Podlasie: Jest decyzja ZRID na kolejny odcinek drogi ekspresowej S19

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Cemex Polska
Colas
Bentley
ECM Group
Stump Franki
Aarsleff
Roverpol
ULMA Group
Tecpoles
BATARUS

Data publikacji:
05-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
05-10-2023
Źródło:
Rynek Infrastruktury/GDDKiA

Podziel się ze znajomymi:

DROGI I AUTOSTRADY
Podlasie: Jest decyzja ZRID na kolejny odcinek drogi ekspresowej S19
fot. GDDKiADroga ekspresowa S19 między Lublinem a Rzeszowem
Wojewoda podlaski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w odniesieniu do 12-kilometrowego odcinka Bielsk Podlaski – Boćki. Oznacza to, że prace budowlane będą mogły ruszyć jeszcze w październiku. Istnieje szansa, że w tym miesiącu w fazę realizacyjną wejdzie łącznie 37 kilometrów drogi ekspresowej S19 między Białymstokiem a autostradą A2.

Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. decyzja ZRID) została wydana przez wojewodę podlaskiego pod rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca może wejść na plac budowy. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim będzie mogło natomiast zostać uruchomione postępowanie administracyjne, w ramach którego biegli rzeczoznawcy majątkowi oszacują wartość nieruchomości położonych w obszarze realizacji inwestycji, a to będzie stanowiło podstawę do wypłaty odpowiednich odszkodowań dla ich dotychczasowych właścicieli.Jak wskazuje GDDKiA w komunikacie prasowym, już dziś realizowany jest odcinek drogi ekspresowej S19 między Haćkami a Bielskiem Podlaskim (o uzyskaniu decyzji ZRID informowaliśmy w ostatnich tygodniach na łamach “Rynku Infrastruktury”), a w najbliższym czasie z dużym prawdopodobieństwem decyzja ZRID zostanie wydana również w odniesieniu do odcinka Boćki – Malewice. Oznacza to, że być może jeszcze w tym miesiącu łącznie 37 kilometrów Via Carpatii na Podlasiu znajdzie się w fazie realizacyjnej. Odcinek między Bielskiem Podlaskim a Boćkami realizuje Strabag w formule “projektuj i buduj”. Wartość kontraktu wynosi ponad 304 mln zł. Oddanie do użytku nowego odcinka przewiduje się w połowie 2025 roku.

Rzeczony odcinek będzie miał nieco ponad 12 kilometrów długości, przebiegając nowym śladem na zachód od istniejącej drogi krajowej nr 19, z którą będzie połączony węzłem w Boćkach. Jak wskazuje GDDKiA, powstanie na nim 11 obiektów mostowych: 5 wiaduktów nad drogą ekspresową, most zintegrowany z przejściem dla zwierząt, wiadukt w ciągu drogi ekspresowej zintegrowany z przejściem dla zwierząt oraz 4 przejścia dla zwierząt, w tym 3 dla dużych zwierząt. Powstaną również drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, zrealizowane zostaną także nowe nasadzenia zieleni. Droga ekspresowa S19 w województwie podlaskim będzie miała łącznie 177 kilometrów długości.

Kluczowa inwestycja drogowa w Europie Środkowo-Wschodniej

Droga ekspresowa S19 stanowić będzie zasadniczą część przebiegu transeuropejskiego korytarza transportowego Via Carpatia na terenie Polski. Powstałe w ramach owego korytarza drogi szybkiego ruchu połączą docelowo Kłajpedę i Saloniki, przebiegając przez obszar Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Na razie całkowicie ukończony został jedynie odcinek węgierski.

W Polsce najdłuższym odcinkiem Via Carpatii jest trasa z Lublina do Rzeszowa, również w ramach przebiegu drogi ekspresowej S19, aczkolwiek do ukończenia pozostała druga jezdnia na odcinku podrzeszowskim w kierunku Sokołowa Małopolskiego. Realizacja całej inwestycji niewątpliwie zbliży do siebie państwa Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Południowej w wymiarze komunikacyjnym, co wpisuje się także w ideę Trójmorza.

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zielona Góra bliżej realizacji Trasy Aglomeracyjnej. Oferty w budżecie

Drogi i autostrady

GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację obwodnicy Stargardu

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zielona Góra bliżej realizacji Trasy Aglomeracyjnej. Oferty w budżecie

Drogi i autostrady

GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację obwodnicy Stargardu

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5