fot. Dawid Galus, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org
Toruń będzie rozwijał elektromobilność. Władze miasta zamierzają w tej sprawie współpracować z firma Energa. Podmioty podpisały list intencyjny poświęcony współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności na terenie miasta. Porozumienie dotyczy m.in. funkcjonowania transportu publicznego.
Planowana współpraca ma na celu stworzenie programu rozwoju elektromobilności w mieście. Polegać ma na rozbudowie elektrycznych form publicznego transportu zbiorowego, zwłaszcza w ramach programu „E-bus”.
– Grupa Energa oferuje jednostkom samorządowym, które stoją przed wyzwaniem wprowadzenia na swoich ulicach transportu niskoemisyjnego, kompleksową współpracę w zakresie opracowania, wdrożenia i realizacji programu elektromobilności. Toruń to pierwsze po Trójmieście miasto, z którym Energa planuje podjąć inicjatywę współpracy w zakresie elektromobilności oraz propagować rozwój transportu publicznego zasilanego energią elektryczną –mówi, cytowana w komunikacie prasowy, Alicja Barbara Klimiuk, wiceprezes ds. operacyjnych w Energa.
Jak dodała, dzięki ekspansji elektromobilności mieszkańcy Torunia poznają zalety komunikacji miejskiej opartej na pojazdach elektrycznych, które podczas jazdy emitują znacznie mniej szkodliwych związków chemicznych do atmosfery, przez co wpływają pozytywnie na jakości powietrza w aglomeracjach. Pojazdy te są też znacznie cichsze od swoich spalinowych odpowiedników. – Energa wspólnie z miastem Toruń planuje szeroką promocję mobilności elektrycznej, co nie tylko wpłynie na rozwój tego wciąż jeszcze za małego w Polsce rynku, ale będzie miało przede wszystkim wymierne korzyści dla środowiska – mówi Alicja Barbara Klimiuk.
To tylko jedna z ofert współpracy, które w przyszłości Energa skieruje do samorządów lokalnych. Przygotowywane są też oferty uruchamiania komunikacji samochodowej pomiędzy jednostkami administracji i podległymi im podmiotami w oparciu o flotę aut elektrycznych. Pod uwagę bierze się też stworzenie w przyszłości systemu e-carsharingu oraz wprowadzenie wsparcia dla rozwoju elektrycznych taksówek i ekspansji komercyjnej infrastruktury ładowania dla przedsiębiorstw.
Energa liczy na rozwój elektromobilności
– Rozwój elektromobilności w Polsce będzie miał wpływ na rynek energii elektrycznej oraz na podmioty na nim operujące, w tym dostarczające i sprzedające prąd elektryczny. Pojawi się rynek nowych odbiorców energii, czyli pojazdy napędzane prądem, dzięki czemu wzrośnie popyt na energię elektryczną – mówi w komunikacie Jarosław Wittstock, wiceprezes zarządu spółki Energa Obrót. Jak przypomniał, Ministerstwo Energii ocenia, że milion aut elektrycznych w Polsce wykreuje dodatkowy popyt na energię elektryczną, a Energa zamierza uczestniczyć w tym procesie. Ma to polegać m.in. na współpracy z gminami realizującymi program E-bus.
Władze miasta są zainteresowane rozwojem w Toruniu transportu publicznego opartego na autobusach elektrycznych oraz stworzeniem punktów ładowania pojazdów.
– Elektomobilność to jeden z priorytetów dla rozwijających się polskich miast. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie rynkiem elektromobilności, w zakresie szerokorozumianego transportu miejskiego czy infrastruktury przyjaznej dla e-mobilności. Toruń chce stawić czoła wyzwaniom, jakie w przyszłości rodzić będzie miejski ruch drogowy – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
– Torunianie oczekują podobnych inwestycji w naszym mieście, stąd decyzja o współpracy z Energą, firmą mającą w tym obszarze doświadczenie. Jestem przekonany, że wspólnie wypracujemy najlepszy dla Torunia model popularyzacji elektromobilności w naszym mieście. Upowszechnianie pojazdów elektrycznych ma na celu nie tylko ograniczenie emisji dwutlenku węgla w mieście, ale przyczyni się również do redukcji hałasu i wpłynie pozytywnie na poprawę jakości powietrza a tym samym życia mieszkańców – dodał prezydent Torunia.
Co robi Toruń?
Realizowany w Toruniu projekt planowany jest kilkuetapowo. Wpierw władze miasta i jednostki odpowiedzialne za transport publiczny we współpracy z ekspertami Energi przystąpiłyby do opracowania ramowego planu rozwoju elektromobilności w Toruniu. Obejmowałby analizę transportu publicznego w mieście, zwłaszcza rozkładu jazdy i obciążenia linii autobusowych wskazanych do obsługi przez e-autobusy. Wyniki analizy pozwoliłyby następnie na stworzenie optymalnego planu rozmieszczenia infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych – zarówno publicznych, jak i prywatnych. Jej budowa poprzedzona zostałaby szczegółowym studium wykonalności, uwzględniającym wszystkie niezbędne czynniki.
Grupa Energa dąży do bycia liderem w zakresie rozwoju elektromobilności w Polsce. W październiku 2016 roku wraz z PGE, Eneą i Tauronem powołała spółkę celową ElectroMobility Poland. Jej zadaniem jest opracowanie koncepcji polskiego samochodu elektrycznego.
Energa realizuje również program elektromobilności na terenie Trójmiasta. W ramach projektu eMobility zbadała sposoby użytkowania samochodów elektrycznych przez mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu poprzez udostępnienie pilotażowej sieci ładowania pojazdów napędzanych elektrycznie. Aktualnie Grupa Energa obsługuje siedem ogólnodostępnych, czasowo bezpłatnych punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.