Arek Kowalczyk
Ciepło Kaliskie to spółka, która zarządza systemem ciepłowniczym w ponad stutysięcznym mieście. Posiada źródło wytwarzania ciepła, sieci i węzły cieplne służące rozprowadzaniu energii cieplnej oraz lokalne kotłownie gazowe. Oferta spółki Energa Kogeneracja okazała się dla miasta korzystniejsza niż dwie pozostałe. - Spośród podmiotów biorących udział w negocjacjach Energa Kogeneracja zaproponowała najkorzystniejsze dla Miasta Kalisza warunki sprzedaży udziałów zarówno pod względem ceny za udziały, jak i oferowanego pakietu inwestycyjnego. Energa to duża firma z doświadczeniem w branży energetycznej i ciepłowniczej. To poważny inwestor gwarantujący miastu i jego mieszkańcom modernizację i rozwój systemu ciepłowniczego, a tym samym wysoką jakość oferowanych usług – podkreśla Janusz Pęcherz, Prezydent Miasta Kalisza.
Jak informuje Energa w komunikacie, nabycie udziałów spółki Ciepło Kaliskie umożliwi rozpoczęcie przygotowań do kolejnego etapu, w którym przewiduje się możliwość budowy w należącej także do Grupy Energa Elektrociepłowni Kalisz nowych kogeneracyjnych jednostek wytwórczych. Plany inwestycyjne obejmują również modernizację spółki Ciepło Kaliskie w ramach projektu „Przebudowa miejskiego systemu ciepłowniczego w celu oszczędności energii i ochrony powietrza miasta Kalisza”.
Planowane inwestycje wpisują się w strategię rozwoju segmentu kogeneracyjnego (CHP) Grupy Energa, którego liderem jest spółka Energa Kogeneracja. - Zakup udziałów pozwoli na zrównoważony rozwój systemu ciepłowniczego w Kaliszu w długoterminowej perspektywie. Rozważana przez nas budowa nowego źródła jest jednym z elementów tego planu, który ostatecznie ma przyczynić się do optymalnej produkcji energii elektrycznej i ciepła dla mieszkańców Kalisza. Zrównoważony rozwój systemu ciepłowniczego uwzględnia również wykorzystanie lokalnych zasobów, zarówno Elektrociepłowni Kalisz jak i PEC Kalisz – mówi Marek Dec, prezes spółki Energa Kogeneracja.
Segment CHP w Grupie Energa skupia pięć spółek, które zajmują się wytwarzaniem w skojarzeniu energii elektrycznej i ciepła na lokalnych rynkach w Elblągu i Kaliszu oraz przesyłem, dystrybucją i obrotem energią cieplną na terenie Ostrołęki, Kalisza i Żychlina. Jako segment dysponuje łączną mocą ponad 530 MWt i 57 MWe. Całkowita długość sieci to ponad 182 km.