Przystąpienie do spółki oznacza zakończenie okresu przygotowań do wspólnej realizacji działań na obu złożach i uruchomienie zaangażowania finansowego CalEnergy w realizację projektu. W trakcie przygotowań spełniono szereg warunków zawieszających, w tym przeniesienie koncesji do spółki Baltic Gas. Silna wola współpracy pomiędzy partnerami zaowocowała zamknięciem transakcji pomimo niesprzyjającego i zmieniającego się otoczenia regulacyjnego. – Rozpoczynamy nowy etap współpracy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jej dotychczasowego przebiegu, bardzo wysoko cenimy kompetencje i doświadczenie naszego partnera. Jestem przekonany, że w przyszłości będziemy z równie wielką determinacją prowadzić prace związane z zagospodarowaniem złóż B4 i B6 oraz ich eksploatacją – podkreśla Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes zarządu Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia, prezes Lotos Petrobaltic.
– Bardzo cieszy mnie zawarcie tej transakcji oraz możliwość ścisłej współpracy z Grupą Lotos w celu wykorzystania pełnego potencjału posiadanych aktywów – powiedział Peter Youngs, Dyrektor Zarządzający grupy CalEnergy Resources. – Należy jednak zauważyć, że powodzenie przedsięwzięcia jest nadal w dużej mierze uzależnione od szybkiej stabilizacji sytuacji w zakresie otoczenia podatkowego, prawnego i regulacyjnego w Polsce celu zapewnienia rozwiązań racjonalnych i spójnych z uregulowaniami obowiązującymi na konkurencyjnych rynkach międzynarodowych - dodaje.
W ramach programu prac przygotowawczych, na 2013 r. zaplanowano pozyskanie danych sejsmicznych oraz wybór koncepcji zagospodarowania złóż, natomiast inżynieryjna dokumentacja projektowa (tzw. FEED, front end engineering design) przygotowana zostanie w 2014 r. Po zakończeniu tego etapu partnerzy będą mogli podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną (FID) w sprawie zagospodarowania złóż gazu. Ponadto omawiane przedsięwzięcie pozwoli Lotos Petrobaltic na realizację prac poszukiwawczych i zagospodarowanie innych zasobów, które potencjalnie mogą zostać połączone ze złożami B4 i B6.
Zgodnie z warunkami Umowy Inwestycyjnej, CalEnergy Resources Poland sfinansuje udział zarówno CalEnergy Resources Poland, jak i Lotos Petrobaltic w kosztach pozyskania danych sejsmicznych, wyboru koncepcji zagospodarowania złoża oraz opracowania dokumentacji FEED. Właścicielem CalEnergy Resources Poland jest MidAmerican Energy Holdings Company, konsolidowana spółka zależna holdingu Berkshire Hathaway Inc.
Lotos Petrobaltic należy do Grupy Lotos i realizuje jej strategiczne cele w obszarze poszukiwań i wydobycia ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Spółka operuje na polskim obszarze morskim obejmującym ok. 29 tys. km2. Koncesje Lotos Petrobaltic na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin obejmują 7 obszarów o łącznej powierzchni ponad 7 100 km2, położonych we wschodniej części obszaru morskiego Rzeczypospolitej Polskiej. Lotos Petrobaltic ma też koncesje na wydobywanie kopalin ze złóż B3, B4, B6 i B8. Aktualnie eksploatowane jest złoże ropy naftowej B3, a na złożu B8 prowadzone są przygotowania do eksploatacji. Lotos Petrobaltic stworzył własną grupę kapitałową, zrzeszającą kilkanaście spółek zależnych. Lotos Exploration & Production Norge AS ma zapewnić spółce i Grupie Lotos dostęp do ropy naftowej znajdującej się pod norweskim szelfem Morza Północnego i Morza Norweskiego. AB Lotos Geonafta działa w litewskim sektorze naftowym. Energobaltic zajmuje się zagospodarowaniem gazu odpadowego towarzyszącego ropie naftowej wydobywanej spod dna Morza Bałtyckiego. Pozostałe spółki należące do grupy prowadzą działalność w obszarze transportu morskiego.