Arek Kowalczyk
W opinii wicepremiera Piechocińskiego ustawa o korytarzach przesyłowych będzie jednym z najtrudniejszych rozwiązań legislacyjnych dotyczących regulacji procesów inwestycyjnych w sektorze energetycznym. - Naszym celem jest stworzenie odpowiednich warunków do budowy, eksploatacji oraz modernizacji infrastruktury technicznej, która jest niezbędna do zapewnienia bezpiecznych dostaw energii elektrycznej, ciepła i ropy naftowej – powiedział wicepremier Piechociński.
Przypomniał, że projekt ma uporządkować m.in. kwestię wyodrębnienia gruntów, na których będą lub są już zlokalizowane urządzenia przesyłowe. – Chcemy zapewnić oszczędne gospodarowania terenem, który spełnia rolę korytarzy dla wielu urządzeń dystrybucyjnych – dodał.
Zdaniem szefa resortu gospodarki rozwiązania zawarte w ustawie służyć będą zwiększeniu liczby nowych inwestycji, jak również uporządkuje kwestię tzw. zaszłości, czyli pozyskania przez przedsiębiorstwa prawa do gruntów pod istniejącą już infrastrukturę. - Projekt kompleksowo reguluje kwestie planowania inwestycji i pozyskiwania nieruchomości, w tym także wypłaty odszkodowań dla właścicieli gruntów – wyjaśnił. Dodał, że ustawa korytarzowa dotyczy 19 mln działek w Polsce, czyli prawie każdego z nas.
Podkreślił, że ustawa o korytarzach przesyłowych pozwoli na lepsze wykorzystanie środków unijnych, w szczególności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.