Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Polimex-Mostostal: Nowe rynki, nowe projekty (cz. 2)

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
16-06-2015
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RynekInfrastruktury.pl

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Polimex-Mostostal: Nowe rynki, nowe projekty (cz. 2)
fot. Polimex-Mostostal
– Prowadzimy równolegle kilkanaście znaczących postępowań ofertowych, samodzielnie lub przy współpracy z partnerami zagranicznymi lub krajowymi. Realizujemy dwie z czterech największych inwestycji energetycznych w Polsce i chcielibyśmy ten wskaźnik utrzymać. Wracamy na rynek – zapowiada Joanna Makowiecka-Gaca, prezes Polimeksu-Mostostalu, w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl.

Emilia Derewienko, RynekInfrastruktury.pl: W jakich nowych projektach planujecie wziąć udział?

Joanna Makowiecka-Gaca, p.o. prezesa Polimeksu-Mostostalu: Zarówno rynek energetyczny, jak i petrochemiczny wygląda obiecująco, ostatnio ogłoszono kilka znaczących inwestycji. Jesteśmy w stanie świadczyć szeroki zakres usług, posiadając również duże zaplecze wykonawcze – jesteśmy jedyną grupą w Polsce, która ma armię 700 spawaczy-monterów. To nasza przewaga konkurencyjna. Obie nasze spółki operacyjne, czyli Polimex Energetyka i Naftoremont-Naftobudowa są obecne na rynku, monitorują nowe potencjalne zlecenia i kontrakty. Prowadzimy równolegle kilkanaście znaczących postępowań ofertowych, samodzielnie lub przy współpracy z partnerami zagranicznymi lub krajowymi. Notabene ich grono jest coraz większe, niektórzy wracają po dłuższym okresie zawieszonej współpracy. Realizujemy dwie z czterech największych inwestycji energetycznych w Polsce i chcielibyśmy oczywiście ten wskaźnik utrzymać. Wracamy na rynek.

Przyglądacie się rynkowi OZE?

Monitorujemy rynek i trendy, dotyczące OZE. Jesteśmy w stanie brać udział w takich projektach, mamy odpowiednie kompetencje.

Czy Polimex-Mostostal będzie wchodził w projekt budowy elektrowni jądrowej?

Wykonawczo – jak najbardziej. Technologia pochodzić będzie od wybranego przez inwestora lidera, niemniej tak duża inwestycja jak elektrownia jądrowa wymagać będzie ogromu sił i zaangażowania ze strony firm lokalnych. Liczymy na współpracę z liderami technologii, celem jeszcze lepszego przygotowania się do tej odpowiedzialnej i wymagającej inwestycji.

Widzi Pani w elektrowni jądrowej jakieś zagrożenia?

Jest wiele zagrożeń wynikających ze źródła pozyskiwania energii, istnieje również konieczność właściwego zabezpieczenia takiej elektrowni z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu czy kraju. Natomiast mix energetyczny w Polsce jest konieczny, pytanie tylko, jaki powinien być. Tak duże przedsięwzięcie niełatwo jest finansować, do tego trzeba rozwagi i odwagi. Łatwiej pozyskać środki na inwestycje mniejszych rozmiarów.

Zwłaszcza, że w przypadku polskiej elektrowni jądrowej ani przedstawiciele MSP, ani inwestor, nie wiedzą na ten moment jak sfinansować to przedsięwzięcie.

Tak, ale z Elektrownią Opole też były podobne wątpliwości, a jednak ten projekt jest w realizacji.

Jakim rynkom zagranicznym przygląda się Polimex-Mostostal?

Przede wszystkim krajom Europy Zachodniej. Dla nas istotne jest, że na zachodnich rynkach cena nie gra kluczowej roli, choć naturalnie trzeba być konkurencyjnym. W tamtych rejonach aktywna jest nasza spółka petrochemiczna, czyli Naftoremont-Nafrobudowa, chcemy powiększać jej zagraniczną aktywność. Interesują nas także kraje Beneluksu czy Kazachstan – w przypadku tego drugiego także współpraca międzypaństwowa jest dobra. Państwom Bliskiego Wschodu przyglądamy się z rezerwą, chociaż mamy wiele zapytań od tamtejszych inwestorów. W Libii mieliśmy dwa kontrakty, z których zeszliśmy ze względów oczywistych, mamy spółkę w Arabii Saudyjskiej. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie rozważamy na tę chwilę wracać w tamten rejon.

Pierwsza część wywiadu z Joanną Makowiecką-Gacą do przeczytania tutaj.

Wkrótce ukaże się trzecia i ostatnia część rozmowy z prezes Polimeksu-Mostostalu.
Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Spółka zależna Polimeksu-Mostostalu podwykonawcą na S3

Drogi i autostrady

Spółka zależna Polimeksu-Mostostalu podwykonawcą na S3

Edyta Wsół 09 listopada 2015

Polimex-Mostostal: Ostateczne pożegnanie z rynkiem drogowym

Drogi i autostrady

Polimex-Mostostal prezentuje nową strategię i wraca do budownictwa przemysłowego

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Spółka zależna Polimeksu-Mostostalu podwykonawcą na S3

Drogi i autostrady

Spółka zależna Polimeksu-Mostostalu podwykonawcą na S3

Edyta Wsół 09 listopada 2015

Polimex-Mostostal: Ostateczne pożegnanie z rynkiem drogowym

Drogi i autostrady

Polimex-Mostostal prezentuje nową strategię i wraca do budownictwa przemysłowego

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5