Port Gdańsk rozpoczyna inwestycję związaną z budową Zintegrowanego Punktu Kontroli Granicznej. Celem będzie utworzenie budynku, który pozwoli połączyć wszystkie służby odpowiedzialne za kontrolę towarów.
Szczegóły zdradził Krystian Dejk – dyrektor pionu zarządzania infrastrukturą w Porcie Gdańsk – na platformie LinkedIn.
– W Port Gdańsk rusza inwestycja, na którą czekało wielu – Zintegrowany Punkt Kontroli Granicznej. Na ponad 2 hektarach, tuż przy BalticHub, powstanie miejsce, które w jednym budynku połączy wszystkie służby odpowiadające za kontrolę towarów – poinformował.
Dodał przy tym, że dla portu to duża zmiana: mniej rozproszonych procedur, krótszy czas odpraw i lepsze warunki pracy dla ponad 230 osób. Zyska również gospodarka poprzez sprawniejszy przepływ towarów i więcej możliwości rozwoju.
– Z roku na rok wolumeny w Porcie Gdańsk rosną. Nowa infrastruktura pozwoli jeszcze lepiej odpowiadać na te potrzeby – szybko, bezpiecznie i w jednym miejscu – podsumował.
Zintegrowany Punkt Kontroli Granicznej to inwestycja strategiczna nie tylko dla portu, ale i dla całej gospodarki morskiej w Polsce. Dzięki niej Polska wzmocni swoją pozycję jako odpowiedzialny członek UE, dbający o bezpieczeństwo granic. Branża portowa odczuje realne usprawnienia w zakresie odpraw i procedur, a tym samym większą efektywność realizacji wciąż rosnących wolumenów towarów przeładowywanych w Porcie Gdańsk.
W Zintegrowanym Punkcie Kontroli Granicznej będą dokonywane kontrole graniczne przesyłek produktów wprowadzonych na teren Unii Europejskiej głównie przez terminal kontenerowy Baltic Hub. Dziś służby kontrolne funkcjonują w różnych częściach Gdańska, pracując w rozproszonym modelu jedno- i dwuzmianowym. Powstanie ZPKG skonsoliduje ich działalność w jednym, nowoczesnym miejscu. Na terenie obiektu swoje siedziby będą miały m.in.: Krajowa Administracja Skarbowa, Graniczna Inspekcja Weterynarii (GRIW), Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (GSSE), Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa (WIORiN), Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (WIJHARS). Na jednej zmianie pracować będzie 235 osób.
Inwestycja została wpisana do wieloletniego planu inwestycji przejść granicznych. Szacowany koszt etapu I, związanego z opracowaniem dokumentacji, to koszt 6,4 mln zł netto, zaś etapu II, obejmującego budowę i wyposażenie obiektu: 157 mln zł netto. Zakończenie budowy planowane jest na 2030 rok.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.