Pomyślnie wypadła zakończona właśnie próba wodna drugiego zbiornika terminalu LNG w Świnoujściu. Pomiary geodezyjne, zrealizowane pod obciążeniem 100 tys. ton potwierdziły odpowiednią jakość wykonanych prac konstrukcyjnych. Terminal będzie gotowy do odbioru dostaw gazu już w przyszłym roku.
Realizacja terminalu LNG w Świnoujściu weszła właśnie w strategiczny moment budowy – równolegle z dobiegającymi końca pracami wykonawczymi, prowadzone są próby i czynności związane z odbiorami robót oraz przygotowanie do próbnych rozruchów. W ramach tego etapu, obiekt został podzielony na około 650 podsystemów, które zostają uruchamiane w określonej kolejności. O szerokiej skali akcji mogą świadczyć liczby: do sprawdzenia jest m.in. 5,7 tys. punktów pomiarowych, a na terenie samego terminalu znajduje się ponad 1,5 tys. linii rurociągów. Prowadzone są sukcesywnie badania i próby ciśnieniowe rurociągów (hydrauliczne i pneumatyczne) – obecne zaawansowanie prób rurociągów wynosi niemal 50%.
Jedną z najważniejszych prób było testowanie zbiorników terminalu LNG – najważniejszych instalacji obiektu. Próby polegały na wtłoczeniu do każdego ze zbiorników około 100 tys. m3 wody morskiej, czyli około 100 mln litrów, w celu sprawdzenia zachowania konstrukcji pod obciążeniem.
– Próby wodne obydwu zbiorników zakończono sukcesem. Konstrukcje pod obciążeniem 100 tys. ton zachowały wszystkie parametry projektowe. Badania geodezyjne oraz szereg testów pomiarowych wykonywanych w trakcie wtłaczania cieczy, jej pozostawienia w zbiorniku na czas badań, a następnie opróżniania konstrukcji wykazały, że parametry, zarówno pod względem osiadania obiektów, jak i przechyłów, mieszczą się we wszystkich normach – mówi Maciej Mazur, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej Polskiego LNG.
Badania obu zbiorników trwały 2 tygodnie. Dziennie każdy obiekt był napełniany 8-10 tys. m3 wody, a poziom cieczy podnosił się o 2 m na dobę. Ostatecznie zbiorniki zostały wypełnione do wysokości 22 m, co stanowi 60% ich nominalnej pojemności. Wynika to z faktu, iż woda jest cięższa od skroplonego gazu. Po zakończonych próbach, wnętrza zbiorników zostały dokładnie oczyszczone i wysuszone.
W październiku tego roku stan budowy terminalu osiągnął poziom 94,3%. Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu to inwestycja uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przedsięwzięcie umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.