– Wodór stanie się teraźniejszością po roku 2030, ale żeby się tak stało muszą zostać uruchomione odpowiednie mechanizmy wsparcia – mówił w swoim wystąpieniu podczas III Okrągłego Stołu Energetycznego, dr Bogusław Bławat, dyrektor, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur – Państwowy Instytut Badawczy (IBRKK-PIB).
Wodorowy plan rozwoju
Oczywiste jest, że na rozwój transportu i technologii w nim używanych wpływa sytuacja geo-polityczna na świecie. Skorzystać może na tym wodór. Szczególnie w przypadku konfliktów na linii Chiny – USA.
Jednak nawet bez tych czynników, według wielu, wodór jest oczywistą przyszłością transportu. – Początek zastosowania tego paliwa będzie wiązał się najprawdopodobniej z zastosowaniem w wózkach widłowych. Drugi duży obszar to minibusy – zaznacza dr Bogusław Bławat. – Potem to paliwo zacznie mieć znaczenie w przypadku samochodów osobowych, a kolejnymi obszarami są będą transport morski, lotniczy oraz szynowy – dodawał.
Zdaniem przedstawiciela IBRKK-PIB – wodór na statkach morskich i samolotach zagości ok. 2040 roku, a według aktualnych badań po 2050 roku ok. 25% samochodów i pociągów będzie napędzanych wodorem.
Jutro jest dziś
Jak podaje ekspert – działania na rzecz przełomu wodorowego prowadzone są już dziś. – Niektóre kraje zadeklarowały np. stacji tankowania wodoru zbuduje. Takie inicjatywy prawdopodobnie doprowadzą do tego, że do 2030 roku, w globalnej sieci, przybędzie co najmniej 15tys. takich stacji – mówił Bogusław Bławat.
Dyrektor w IBRKK-PIB podkreślał również jak ważne są wszystkie programy wsparcia.
Wodór dla Polski
Polska przygotowuje projekt badawczy, który ma odpowiedzieć na pytanie: czy w Polsce przemysł wodorowy będzie się opłacał. Jak w swoim wystąpieniu zaznaczył ekspert – odpowiedź na to pytanie jest podstawowym zadaniem.
Bogusław Bławat zasugerował równie, że Polska mogłaby pełnić ważną rolę w rozwoju technologii wodorowej i nie tylko z niej korzystać. – Być może w naszym kraju można by produkować silniki wodorowe – stwierdził Bogusław Bławat.
Między innymi te zagadnienia będą poruszane również w debatach Kongresu Infrastruktury Polskiej (11 czerwca 2025 r. w Warszawie). Tematyka paneli skupi się na przygotowaniu polskich podmiotów na nową falę inwestycji w infrastrukturę transportową - od władz centralnych przez publicznych zamawiających i instytucje finansowe po generalnych wykonawców i projektantów. Wiele miejsca poświęcimy utrzymaniu dróg, inwestycjom na kolei, odporności infrastruktury transportowej, źródłom finansowania i zmianom prawnym.
Po więcej informacji, szczegółową agendę, listę uczestników i formularz bezpłatnej rejestracji zapraszamy na stronę wydarzenia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.