Zabytkowy most w Maurzycach w powiecie łowickim w województwie łódzkim może trafić na listę UNESCO. Rozpoczęto już krajową procedurę, która umożliwi dalsze działanie w kierunku wpisania do światowego dziedzictwa.
Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z inicjatywą wpisania zabytku na krajową Listę Pomników Historii Prezydenta RP. Inicjatywa jest popierana przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Kolejnym krokiem jest skierowanie wniosku z uzasadnieniem do Generalnego Konserwatora Zabytków, a to pozwoli na uzyskanie opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa i przedstawienie Radzie Ochrony Zabytków i trafienie w ręce prezydenta RP. Dopiero wtedy możliwe będzie doprowadzeni do wpisania na listę UNESCO.
W dotychczasowej historii, tylko jeden most trafił na Listę Pomników Historii Prezydenta RP. Jest to obiekt w Ozimku na Małej Panwi w województwie opolskim.
Unikat inżynierii drogowej
Jak tłumaczy Generalna Dyrekcja, most w Maurzycach jest unikatem inżynierii drogowej. Obiekt liczy 27 metrów długości i 6,8 m szerokości i położony jest na rzece Słudwi. Jest pierwszym na świecie spawanym mostem drogowym, a jego projekt przygotował prof. Stefan Bryła.
Most powstał w 1928 roku i wówczas stanowił rewolucję techniczną. Rozwiązania wybitnego polskiego inżyniera takie jak spawanie, gdy w tamtych latach powszechniejsze było nitowanie, sprawiło, że masa konstrukcji została zmniejszona z 70 do 56 ton, co pozwoliło na oszczędzenie materiałów i czasu.
Zniszczony przez wojnę i odbudowany
Leżący nieopodal Łowicza most na trasie Warszawa – Poznań został poważnie uszkodzony w czasie II wojny światowej, jednak po konflikcie został wyremontowany i służył kierowcom do późnych lat 70. minionego wieku. Wówczas jednak, z uwagi na zbyt małą przepustowość, został wycofany z eksploatacji.
Obecnie konstrukcję można oglądać, podróżując trasą z Warszawy do Poznania przez Drogę Krajową nr 92.
Most na Słudwi w 1995 roku docenili Amerykanie, przyznając nagrodę HIstoric Welded Structure Award. W 2010 roku został natomiast wyróżniony przez ministra kultury nagrodą „Zabytek Zadbany”.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.