Partner serwisu
Inżynieria i innowacje

Takiego obiektu jeszcze w Polsce nie było. Budimex wykonał go dla podwarszawskich Marek

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-11-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RI

Podziel się ze znajomymi:

Najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, zaczynając od dachów bagiennych zastosowanych po raz pierwszy w Polsce, przez zbiorniki retencyjne, ogniwa fotowoltaiczne, agregat kogeneracyjny, pompy ciepła, czy rekuperatory – na tym oparto budowę Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego. To pierwszy tak zaawansowany ekologicznie obiekt publiczny w Polsce. Na zlecenie miasta Marki zrealizował go Budimex. Mieszkańcy mogą już z niego korzystać.

Wielofunkcyjny obiekt składa się z dwóch zasadniczych części: szkoły dla 1200 uczniów, w której młodzież rozpoczęła naukę już we wrześniu tego roku oraz części sportowo-rekreacyjnej – jej oficjalne otwarcie, odbyło się 29 listopada.

– Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od wielu lat – mówił podczas uroczystego otwarcia burmistrz podwarszawskich Marek Jacek Orych. Jak powiedział, sam pomysł inwestycji zrodził się ponad dekadę temu. Zaczynało się od potrzeb edukacyjnych rosnących wraz ze zwiększającą się liczbą mieszkańców. Obecnie, jak mówił burmistrz, miasto stanowi swoiste eldorado dla deweloperów – funkcjonuje w nim ok. stu firm trudniących się budową mieszkań, którzy wybudują kolejne 4 tys lokali mieszkalnych. Postawiono więc na obiekt, który w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców będzie łączył różne funkcje: edukacyjne, kulturalne, sportowe i rekreacyjne.

Inwestycja zajmuje powierzchnię 4 hektarów, w tym przestrzeń użytkowa to 15 tys. metrów kwadratowych. Obejmuje szkołę, w której znajdują się m.in. 34 sale lekcyjne, kilka świetlic, stołówka, a także biblioteka – nie tylko dla uczniów, ale i wszystkich mieszkańców. W drugim budynku mieszczą się m.in. sala widowiskowa, basen sportowy i basen rekreacyjny, strefa SPA z grotą solną i grotą śnieżną, sala do sportów walki, sala fitness, ścianki wspinaczkowe, pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią certyfikowane do rozgrywek 3. ligi, boisko wielofunkcyjne, a także certyfikowany stadion lekkoatletyczny kat. 5.

Produkują prąd, odzyskują deszczówkę

Wyjątkowość tego obiektu polega na zaawansowanych rozwiązaniach ekologicznych. Zastosowano tu po raz pierwszy w Polsce dach bagienny, który będzie naturalną izolacją, w okresie letnim chłodząc budynek, natomiast nadmiar gromadzonej tu wody opadowej będzie wykorzystywany na potrzeby użytkowe budynku. Wentylacja szkoły oparta została na autorskim systemie rekuperacji, gdzie centrale wentylacyjne sprzężone są ze zlokalizowanymi na dachu pompami ciepła powietrze – powietrze, które w zależności od pory roku schładzają lub ogrzewają budynek. Ogrzewanie oparto o pompy ciepła, zamontowano też panele fotowoltaiczne o mocy 60 kW z możliwością oddawania nadmiaru energii do sieci elektroenergetycznej. Przewidziano odzyskiwanie ciepła z wody w części basenowej.

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne jest najbardziej zaawansowanym ekologicznie obiektem publicznym w Polsce – podkreślano podczas otwarcia. Powstała tu szkoła jest jedyną w Polsce z certyfikatem BRREAM na poziomie „very good”.

– Czy ktoś potrafi wskazać szkołę w której niemalże za ścianą od sali lekcyjnej jest grota śnieżna, żadne okno się nie otwiera, nie ma żadnego kaloryfera, a na dachu jest sadzawka, w której pływają ryby? – mówił Piotr Grubek, prezes spółki Mareckie Inwestycje Miejskie, której miasto powierzyło realizację tego zadania w trybie znanym dotychczas głównie w inwestycjach PPP: zaprojektuj, sfinansuj, zbuduj, utrzymaj i zarządzaj.

Inwestycja w "sportowym" tempie

Budowę powierzono Budimeksowi. – To, że generalnym wykonawcą była firma Budimex zagwarantowało, że dziś jesteśmy na tej sali, a nie siedzimy na kolejnej naradzie koordynacyjnej i nerwowo dyskutujemy ile jeszcze można przesunąć termin – mówił podczas uroczystości w nowej sali widowiskowej burmistrz Marek.

Umowę z wykonawcą podpisano w marcu 2018 roku. We wrześniu kolejnego roku w nowej szkole uczyli się już uczniowie, a z końcem listopada cały obiekt stał się dostępny dla wszystkich mieszkańców.

– To był obiekt bardzo ambitny, multifunkcyjny, który w wymaganiach miał bardzo „sportowy” termin realizacji – powiedział wspominając czas podejmowania decyzji o wystartowaniu w przetargu Jakub Nagraba szef działu budownictwa ogólnego w firmie Budimex. – Zastanawialiśmy się krótko. Jesteśmy firmą z dużym doświadczeniem i lubimy wyzwania – powiedział. Dodał jednak, że sama determinacja wykonawcy nie wystarczyłaby, aby dotrzymać „sportowego terminu”. – Uczestnikami procesu inwestycyjnego są wszystkie strony procesu – Od inwestora, który musi być decyzyjny, biura projektowego, które musi być czynnym nadzorem we współpracy i na bieżąco wnosić poprawki, po nadzór inwestorski i wykonawcę – dodał.

MCER został zaprojektowany przez biuro Projekt Zero, która jeszcze w 2012 roku wygrała konkurs architektoniczny na ten obiekt. – W Polsce nigdy wcześniej czegoś takiego nie udało się zrealizować. Mówiono nam, że nie da się w Polsce budować budynków zeroenrgetycznych, za te pieniądze i w takim czasie – mówił Piotr Kuś, szef biura projektowego. Dodał, że liczy, iż mareckie centrum będzie pierwszym, ale nie ostatnim tego typu obiektem w Polsce.

Inwestycja kosztowała ok. 110 mln zł. Marki sfinansowały ją z obligacji komunalnych. Obecnie miasto czeka jeszcze na rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sportu oraz na decyzję rozstrzygającą konkurs o dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli decyzje będą korzystne dla miasta, zwolnią się środki na inne zadania inwestycyjne.

Wykonany przez Budimex obiekt niedawno zdobył tytuł Sportowego Obiektu Roku 2019 przyznawany przez Klub Sportowej Polski.

Na temat tej inwestycji pisaliśmy również TUTAJ

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Budimex blisko wygranej przetargu na S16 koło Olsztyna

Drogi i autostrady

Obwodnica Przecławia i Warzymic gotowa przed terminem. Wkrótce otwarcie

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem

Drogi i autostrady

Przełomowy projekt zapory pływowej w Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Pozostałe z wątku:

Budimex blisko wygranej przetargu na S16 koło Olsztyna

Drogi i autostrady

Obwodnica Przecławia i Warzymic gotowa przed terminem. Wkrótce otwarcie

Drogi i autostrady

Zobacz również:

Łódzkie. Ruszają testy systemu zarządzania ruchem

Drogi i autostrady

Przełomowy projekt zapory pływowej w Wielkiej Brytanii

Intermodal i logistyka

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5