Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Wyszukiwarka
Wpisana fraza jest zbyt krótka
Milion elektryków? Możliwe w 2035 roku, ale przy dodatkowym wsparciu
Przy optymalnym wykorzystaniu środków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, flota pojazdów elektrycznych w Polsce w 2025 r. będzie liczyła 300 tys. samochodów. Bez tego wsparcia, po naszych drogach jeździłoby ich 60 tys. Osiągnięcie poziomu miliona „elektryków” jest możliwe pięć lat później, przy dodatkowym wsparciu, takim jak np. czasowe zwolnienie z VAT – wynika z raportu „Polish EV Outlook 2019”, opracowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i firmę doradczą Frost & Sullivan.
LOT porozumiał się ze związkowcami. To koniec sporów zbiorowych
Zarząd Polskich Linii Lotniczych podpisał porozumienie z przedstawicielami związków zawodowych odnośnie kwestii finansowych spółki. Podpisana umowa kończy trwający od sześciu lat w spółce spór zbiorowy – poinformował przewoźnik w komunikacie.
PAŻP chce budować anteny, wójt się nie zgadza
Trwają przygotowania do budowy dwóch ośrodków radiokomunikacyjnych w gminie Michałowice. Ich zadaniem będzie poprawa lotniczej łączności radiowej w okolicach Warszawy. W przyszłości będą współpracować z planowanym nowym centrum zarządzania ruchem lotniczym w Regułach. Na przeszkodzie może jednak stanąć negatywna opinia władz lokalnych.
Dolnośląskie: Drogowcy użyją materiałów wybuchowych na budowie obwodnicy Bolkowa
20 lutego rozpoczęły się próbne wystrzały przy użyciu materiałów wybuchowych w celu rozluzowania gruntów skalistych występujących w miejscu wykonywania wykopów pod drogę na budowie obwodnicy Bolkowa. Prace na kontrakcie trwają mimo okresu zimowego.
Co trzeba poprawić na dworcu w Skierniewicach?
Niedawno PKP SA podpisały umowę z projektantami dla przebudowy kilku dworców w Polsce. Emocje budzi obecność na tej liście Skierniewic, gdzie kilkanaście lat temu zakończył się bardzo długi remont. Kolej informuje, że prace będą koncentrować się przede wszystkim na zwiększeniu dostępności obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wprowadzeniu dynamicznej informacji.
Dogadują się w sprawie połączenia z węzłem Wierzchosławice na A4
Samorządy województwa małopolskiego, powiatu tarnowskiego, miasta Tarnowa i gminy Wierzchosławice, a także Grupa Azoty są gotowe zawrzeć porozumienie w sprawie budowy nowej drogi i mostu, łączącego wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie.
PPL: Prace na Okęciu do 2022 roku i nieefektywna „cisza nocna”
– Wszystkie inwestycje na lotnisku Chopina są skierowana na rozwój portu jako punktu przesiadkowego – powiedział dziś na konferencji prasowej Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Lotniczego „Porty Lotnicze” (PPL) i stołecznego portu. Pierwszym tematem spotkania były planowane prace na największym z polskich lotnisk, które w zeszłym roku obsłużyła blisko 18 mln pasażerów i potrzebuje kolejnych inicjatyw rozwojowych, by podołać rosnącemu ruchowi. Nie była to jednak jedyna intersująca kwestia poruszona przez przedstawicieli PPL-u.
Program Rozbudowy Terminalu LNG z doradcą technicznym
Spółka Polskie LNG podpisała umowę z doświadczoną międzynarodową firmą projektową w zakresie doradztwa technicznego. Firma Tractebel, która prowadzi projekty w ponad 140 krajach na świecie, będzie wspierać Program Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, w ramach doradztwa technicznego.
Wiadomo jak podzielą środki na drogi lokalne. W sumie 5,3 mld zł
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o uzgodnieniu planu finansowego dla Funduszu Dróg Samorządowych. Wiadomo ile dostaną poszczególne województwa. W sumie ponad 5,3 mld zł.
Śląskie: Oferty na obwodnicę Poręby i Zawiercia droższe o niemal 200 mln zł
Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył oferty w dwóch przetargach dotyczących budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia. Do zamawiającego wpłynęło łącznie 15 propozycji, ale żadna z nich nie mieści się w przewidzianym budżecie. W obu postępowaniach brakuje łącznie niemal 200 mln zł. Według wcześniejszych planów, trasa ma być gotowa w połowie 2023 roku.
Kto obsłuży bramki na autostradzie A4?
Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg związany z manualnym poborem opłat na autostradzie A4 pomiędzy Wrocławiem a Sośnicą. Obecnie za pobór opłat na bramkach odpowiada firma wybrana w trybie pozaprzetargowym.
Wielkopolskie: Odcinek DK-11 w Pile zostanie przebudowany
Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił przetarg na przebudowę drogi krajowej nr 11 w ciągu alei Niepodległości i ulicy Wodnej w miejscowości Piła. Wykonawca wyłoniony z przeprowadzonego postępowania przetargowego przeprowadzi remont polegający na naprawie nawierzchni drogi wraz z oznakowaniem poziomym i pionowym.
LOT poleci na Sri Lankę. Nowe sezonowe połączenie do Kolombo już w sprzedaży
Już od jesieni tego roku LOT poleci z Warszawy do Kolombo na Sri Lance. Rejsy będą obsługiwane sezonowo od 3 listopada do 28 marca trzy razy w tygodniu nowoczesnymi Boeingami 787-9 Dreamliner. Kolombo to już siódmy azjatycki kierunek dalekodystansowy w rosnącej siatce polskiego przewoźnika i pierwsze regularne połączenie otworzone z myślą o turystach szukających zimowego egzotycznego wypoczynku. Bilety są już dostępne w sprzedaży.
Śląskie. Projektują DK-46 Lelów - Nakło
GDDKiA podpisała umowę na wykonanie dokumentacji projektowej na rozbudowę drogi krajowej nr 46 odcinku Lelów – Nakło.
Piotr Malepszak na czele zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego
Decyzją rady nadzorczej obowiązki prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny pełni od dziś Piotr Malepszak. Spółka zapewnia, że przygotowania do budowy CPK są kontynuowane i będą nabierały tempa
Jedna (bardzo droga) oferta w przetargu na Krajowy System Zarządzania Ruchem
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na pierwszy etap Centralnego Projektu Wdrożeniowego w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T. Do zamawiającego wpłynęła tylko jedna ofert, które znacznie przekracza kwotę przewidzianą na realizację tej inwestycji.
Wielkopolska. Wróciły roboty na DK-11 koło Środy Wielkopolskiej
Jak informuje poznańska GDDKiA, wykonawca wznowił roboty drogowe na drodze krajowej nr 11 na odcinku Środa Wlkp. – Krzykosy. Obecnie prowadzone są roboty brukarskie, rozbiórkowe i melioracyjne.
Rekordowy rok cargo w Budapeszcie
Port lotniczy w Budapeszcie świętował rekordowe wyniki przewozów towarów za 2018 r. na gali, podczas której port wręczył nagrody partnerom cargo. Jedno z wyróżnień powędrowało do PLL LOT.
Odwołanie ws. Olsztyna Głównego trafia do Ministra Kultury
W połowie stycznia warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków ponownie zdecydował, że dworzec Olsztyn Główny nie zasługuje na wpis do rejestru zabytków. Tak jak w przypadku poprzedniej decyzji, także i tym razem organizacje, które złożyły wniosek o objęcie dworca ochroną. odwołały się od decyzji konserwatora.
Warunki wykonania i odbioru robót bliskie finału
Kończą się prace nad projektem Ogólnej Specyfikacji Technicznej dla betonów konstrukcyjnych. To jedno z ostatnich działań przed wprowadzeniem standardowych Warunków Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych.
Rusza nowy przetarg na dokumentację dla DK-8 z obwodnicą Sztabina
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na opracowane koncepcji programowej dla fragmentu DK-8 między Suchowolą i Sztabinem wraz z obwodnicą Sztabina.
Port Hamburg z kolejowym rekordem i niewielkim spadkiem przeładunków w 2018 roku
Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 mln ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%). W samym tylko Hamburgu po torach kolei portowej Hafenbahn przejechało w 2018 roku ponad 60 tys. pociągów towarowych z około 1,6 mln wagonów. Tym samym przekroczony został rekordowy rezultat z roku 2016 i umocniona pozycja Hamburga, jako czołowego europejskiego portu kolejowego.
Droga rowerowa lub chodnik na podstawie specustawy drogowej? Interes publiczny mało doniosły
Nie ma uzasadnienia, by budowa samodzielnej drogi dla rowerów lub chodnika był realizowana na podstawie tzw. specustawy drogowej. Cel publiczny ma w tym przypadku nie dość doniosłe znaczenie, by ograniczać z mocy ustawy choćby prawo własności gruntów.
Będzie remont wiaduktu nad linią kolejową w Oświęcimiu
Ruszył przetarg na remont wiaduktu nad linią kolejową w Oświęcimiu, na drodze krajowej nr 44. Czas na składanie ofert mija 7 marca 2019 r.
Struzik: Mieszkańcy Mazowsza nie dopłacają do lotniska w Modlinie
– Mieszkańcy województwa mazowieckiego nie dopłacają ani złotówki do utrzymania Portu Lotniczego Warszawa-Modlin – mówi marszałek województwa Adam Struzik. Jego zdaniem pojawiające się na ten temat pogłoski to element gry politycznej. – Marszałek Struzik rozmija się z prawdą – komentuje anonimowo ekspert lotniczy, którego poprosiliśmy o opinię. Jednocześnie uważa on, że decyzja o odkupieniu udziałów PPL-u przez Mazowsze jest słuszna.
Planując logistykę miejską należy sprawdzić jak kupują mieszkańcy
– Według nas ok. 10% ruchu w Warszawie stanowi logistyka miejska – mówił podczas otwarcia konferencji pn. Logistyka Miejska, organizowanej przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, wiceprezydent Miasta St. Warszawy, Robert Soszyński. Jak podkreślała dr Anna Pluta-Zaremba, z Szkoły Głównej Handlowej (SGH), ta liczba nie robi dużego wrażenia, ale kiedy zobaczymy, że te 10% ruchu odpowiada za 40% hałasu i zanieczyszczeń emitowanych przez transport w mieście, sprawa zaczyna wyglądać inaczej.
Obwodnica Ostrowca Świętokrzyskiego bez wykonawcy. Przetarg unieważniony
Nie będzie rozstrzygnięcia przetargu w sprawie budowy obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad unieważniła postępowanie. Obwodnica jest planowana w ciągu drogi krajowej nr 9.
Kolejna umowa na opracowanie koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S74
20 lutego 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, podpisała umowę na opracowanie koncepcji programowej dla odcinka drogi ekspresowej S74 Łagów – Jałowęsy. Koncepcję programową opracuje w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy spółka Mosty Katowice za 3,8 mln złotych. Dokumentacja dla odcinka o długości 14,5 km powinna być gotowa w połowie 2020 roku.
„Patatajka” może się zmienić w autostradę. Oferty na część A18 otwarte
Strabag Infrastruktura Południe złożył najtańszą ofertę na budowę autostrady A18 pomiędzy Olszyna i Golnicami. Oferta nieco przekracza budżet, ale jest w obecnej sytuacji rynkowej, nie jest to duża różnica.
Jacek Bartosiak rezygnuje ze stanowiska prezesa spółki CPK
Jacek Bartosiak zrezygnował z dniem 19 lutego, z przyczyn osobistych z funkcji prezesa spółki Centralny Port Komunikacyjny. Decyzje w spółce będą podejmowane przez zarząd w składzie trzyosobowym. Przygotowania do budowy CPK są kontynuowane.
Nowy wiadukt w Kostrzynie zastąpi przejazdy kolejowo-drogowe
Wiadukt kolejowy w Kostrzynie w województwie wielkopolskim zastąpi przejazdy kolejowo-drogowe. Nowy obiekt usprawni transport i zwiększy bezpieczeństwo na skrzyżowaniach linii kolejowej i dróg. W ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III” planowana jest budowa 36 bezkolizyjnych skrzyżowań. Projekt planowany jest z wykorzystaniem środków POIiŚ.
Kolejne podejście do projektowania S1 Mysłowice – Lędziny
Rusza nowe postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej dla rozbudowy drogi ekspresowej S1 między Mysłowicami a Lędzinami. Chodzi o odcinek liczący ok. 5,5 km.
Czartery ustępują miejsca tanim liniom lotniczym
Polacy coraz chętniej samodzielnie planują urlop, rezerwując osobno hotel, loty, transfery oraz ubezpieczenie. W efekcie liczba miejsc w tanich liniach lotniczych obecnie rośnie szybciej niż w czarterach. Polski rynek lotniczej turystyki wyjazdowej zmienia się i za 10 lat może wyglądać podobnie jak w Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, gdzie niewielu klientów korzysta już z usług tradycyjnych biur podróży. Co więcej, eksperci uważają, że w ciągu kolejnych sześciu lat przybędzie na nim co najmniej 3 mln nowych klientów.
Komisja Europejska ma wątpliwości w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej
Pilnego spotkania z przedstawicielami polskich władz domaga się Komisja Europejska. Chodzi o przekop Mierzei Wiślanej. Unijni urzędnicy mają wątpliwości związane z tą inwestycją – podało dziś RMF FM. Pismo w tej sprawie trafiło do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Trakcja PRKiI z dużą stratą za 2018 rok. Spółka chce zwiększyć kapitał
– Nasze działanie to swojego rodzaju nowe otwarcie i zamykanie portfela starych kontraktów. Chcemy być tymi, którzy w nowy etap prac wejdą ze zrestrukturyzowanym finansowaniem i podniesionym kapitałem – mówi Marcin Lewandowski, prezes zarządu, dyrektor generalny w Trakcji PRKiI.
Kujawsko-pomorskie: Partnerstwo dla rozwoju żeglugi śródlądowej
Dobiega końca realizacja międzynarodowego projektu EMMA, którego efektem jest między innymi wspólne opracowanie przez samorząd województwa i władze Bydgoszczy Studium lokalizacyjnego platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski. Urząd Marszałkowski przystępuje do udziału w kontynuacji tego przedsięwzięcia, w którym planuje organizację kolejnych rejsów promujących korzyści płynące z rozwoju żeglugi śródlądowej. Uczestniczymy też w międzynarodowym projekcie dotyczącym rozwoju transportu kombinowanego, czyli wykorzystującego więcej niż jedną gałąź transportu.
Kujawsko-pomorskie: Impresa Pizzarotti chce większej zapłaty za budowę S5
Trwa budowa całego ciągu drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Zgodnie z umowami podpisanym w 2015 roku trzy z siedmiu fragmentów, na które podzielono trasę, realizuje włoska firma Impresa Pizzarotti. Łączna wartość projektów prowadzonych przez tego wykonawcę to ok. 1,117 mld zł. Na początku br. zagraniczna spółka zwróciła się jednak do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o dodatkowe pieniądze na budowę drogi. Powodem roszczeń maja być zmiany w branży budowlanej i nieprzewidziany wcześniej wzrost kosztów realizacji inwestycji.
Widać już ruch związany z budową S7 z Warszawy do Grójca
Dziś rozpoczęto prace przygotowawcze związane z budową drogi ekspresowej S7 z Warszawy do Grójca. Ruszyła m.in. wycinka drzew. To realny początek inwestycji, której finał przewidziany jest na marzec 2021 r.
Gefco uruchamia centrum obsługi pilnych dostaw lotniczych
Grupa Gefco zainicjowała działalność międzynarodowego centrum do obsługi operacyjnej, kontroli i koordynacji pilnych dostaw lotniczych o krytycznym czasie dostarczenia. Mission Control Centre znajduje się w Amsterdamie i zapewnia całodobowe wsparcie klientów i zespołów Gefco na całym świecie.
Rząd podniósł wartość KPK do 69,6 mld złotych, cała linia Poznań-Szczecin na liście podstawowej
Rada Ministrów przyjęła uchwałę podnoszącą wartość Krajowego Programu Kolejowego o 3,2 mld złotych. Chodzi o uratowanie projektu połączeń do portów, które mają być dofinansowane w ramach funduszu CEF. Na listę podstawową przesunięto też środkowy odcinek linii Poznań - Szczecin, dzięki czemu być może zostanie zmodernizowana w całości w obecnej perspektywie unijnej.
Obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej nabiera tempa
Ruszają prace nad aktualizacją koncepcji programowej dla II etapu obwodnicy Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73 – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach. Dokumentacja powinna być gotowa w połowie 2020 roku.
Adam Struzik: Chcemy kupić udziały PPL-u w Modlinie
– Jesteśmy zainteresowani przejęciem udziałów w Porcie Lotniczym Modlin. Jesteśmy gotowi na najbliższym zgromadzeniu wspólników zadeklarować, że jesteśmy zainteresowani nabyciem udziałów. Taką możliwością chcemy zainteresować również władze miasta stołecznego Warszawy – zadeklarował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Kolejny odcinek A2 pójdzie do remontu
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu szuka firmy, która wyremontuje odcinek autostrady A2 na odcinku Koło – granica województwa.
Brak decyzji ws. Górczewskiej wydłuży budowę metra na Woli?
Stołeczni urzędnicy nie podjęli jeszcze decyzji co do kształtu ulicy Górczewskiej na budowanym odcinku II linii metra na Woli do stacji Księcia Janusza. Według naszych informacji brak decyzji bądź konieczność przeprojektowania ulicy może stanowić dla wykonawcy pretekst do wystąpienia z roszczeniem czasowym, co stawia listopadowy termin zakończenia prac pod dużym znakiem zapytania.
Drogo za rozbudowę „starej czwórki” w Olkuszu
Do najtańszej oferty trzeba dołożyć 50 mln zł. Żadna z czterech ofert na rozbudowę drogi krajowej nr 94 przez Olkusz nie zmieściła się w budżecie zamawiającego.
Oferty na przekop Mierzei Wiślanej o miesiąc później
Najwcześniej na początku kwietnia poznamy oferty w przetargu na budowę drogi łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Urząd Morski w Gdyni poinformował o zmianie terminu.
Szykuje się rozbudowa drogi z Lidzbarka Warmińskiego do Wozławek
Szykuje się przebudowa ostatniego odcinka drogi wojewódzkiej nr 513. Do rozbudowy zostało jeszcze 20 km drogi. Na razie zamawiający zleci wykonanie dokumentacji projektowej.
Rezygnacja z produkcji A380 nie zaszkodzi Airbusowi?
Zdaniem ekspertów zakończenie produkcji największego w świecie samolotu pasażerskiego A380 zmartwi miłośników awiacji, ale pozwoli Airbusowi porzucić pozbawiony perspektyw program i skupić się na lukratywniejszych segmentach produkcji – napisała w piątek AFP.
S5 Kościan Południe – Radomicko na półmetku
Zaawansowanie prac na budowie odcinka S5 Kościan Południe – Radomicko wynosi prawie 50 procent – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Droga ma być oddana do ruchu w ostatnim kwartale tego roku.
Świętokrzyskie: GDDKiA wybiera wykonawcę koncepcji Przełom/Mniów – Kielce
Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na opracowanie koncepcji programowej dla odcinka drogi ekspresowej S74. Mowa o trasie Przełom/Mniów – węzeł Kielce Zachód. Zadanie ma zostać powierzone firmie Mosty Katowice.
Pierwsze wykolejenie tramwaju w Olsztynie. Straty na kilkaset tys. zł [zdjęcia]
Na karcie historii olsztyńskich tramwajów zapisała się kierowczyni samochodu Mitsubishi, która dzisiaj rano doprowadziła w Olsztynie do pierwszego wykolejenia tramwajów. Jej nieuwaga prawdopodobnie skończy się zabraniem uprawnień do kierowania pojazdów, zaś MPK Olsztyn czeka kosztowna naprawa infrastruktury i pojazdu.
Port Lotniczy Radom: Jest nowy przetarg na rozbudowę drogi startowej
Pod koniec stycznia Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, właściciel radomskiego lotniska, unieważniło przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej na lotnisku Radom-Sadków. Jedyna złożona oferta nie mieściła się bowiem w budżecie inwestora. Teraz spółka wznawia postępowanie.
Zachodniopomorskie: GDDKiA podpisała umowę na koncepcję obwodnicy Gryfina
Szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na opracowanie koncepcji programowej dla budowy obwodnicy Gryfina w ciągu drogi krajowej nr 31. Zadanie zostało powierzone Pracowni Projektowej Dróg i Mostów „DIM”.
Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa pod nadzorem Multiconsult Polska
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad po przeprowadzeniu przetargu powierzyła firmie Multiconsult Polska pełnienie nadzoru nad realizacją robót oraz zarządzanie kontraktem pn.: „Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa na S6 odcinek od km 0+665 do km 6+400 oraz od km 14+300 do 18+606 wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód”.
Port Szczecin-Świnoujście utrzymał tendencję wzrostową w styczniu 2019
Zespół dwóch zachodniopomorskich portów w pierwszym miesiącu 2019 roku utrzymał tendencję wzrostu przeładunków z poprzedniego roku. W styczniu operatorzy portowi w Szczecinie i Świnoujściu obsłużyli ponad 2 mln ton, co stanowi wzrost o 11% wobec stycznia ub. roku.
Obejście Węgierskiej Górki wciąż czeka na wykonawcę
Być może w drugim kwartale dojdzie do podpisania umowy na budowę odcinka drogi ekspresowej S1 – obejścia Węgierskiej Górki, ale jest to tylko termin orientacyjny. Inwestor na razie czeka na wyrok sądu.
Świętokrzyskie: Rozbudowa DK-78 Kije – Chmielnik za niemal 60 mln zł
Kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wybrał najkorzystniejszą ofertę w przetargu na rozbudowę drogi krajowej nr 78 na odcinku Kije – Chmielnik. Zamawiający wybrał ofertę, którą złożyło Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart.
Bukareszt: Jest przetarg na budowę połączenia kolejowego do lotniska
Rumuński zarządca infrastruktury kolejowej – CFR (Căile Ferate Române) ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę połączenia kolejowego o długości 2,9 km do terminala 1. na międzynarodowym lotnisku Henri Coanda w Bukareszcie. Dzięki temu port lotniczy zyska szybkie połączenie kolejowe ze stacją Bucureşti Nord.
PRD Nowogard ma budować obwodnicę Węgorzyna
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie rozstrzygnęła przetarg dotyczący budowy obwodnicy Węgorzyna w ciągu drogi krajowej nr 20. Wybrana oferta jest warta 13,3 mln zł.
OT Logistics ma wstępne porozumienie w sprawie restrukturyzacji
Spółka OT Logistics wraz z głównym akcjonariuszem uzgodniła treść wstępnych założeń porozumienia restrukturyzacyjnego z bankami kredytującymi oraz jednym z uprawnionych obligatariuszy. Porozumienie będzie zakładało m.in. wydłużenie terminów i zmianę warunków spłaty zobowiązań, wdrożenie planu naprawczego dla Grupy Kapitałowej oraz refinansowanie obligacji.
Szczecin: RZGW przebuduje most kolejowy w Podjuchach
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie PGW Wody Polskie planuje przebudowę czterech istniejących obiektów mostowych. Wśród nich znajduje się most kolejowy na Regalicy w Szczecinie w dzielnicy Podjuchy. Według planu prace mają być realizowane w okresie od grudnia 2020 roku do grudnia 2022 roku.
A380: Niespełnione marzenie Airbusa
Projekt bardzo dużego, dwupokładowego samolotu był marzeniem kilku producentów w branży. Spełnił je częściowo tylko Airbus dając lotnictwu maszynę A380-800. To wspomniane marzenie udało się spełnić tylko technicznie, a nie finansowo, co pokazują wydarzenia z ostatnich dni. Czynników które doprowadziły do niepowodzenia programu A380 jest kilka. Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem na ten temat.
Drogowiec w mundurze? To nie tak odległa przeszłość
Jeszcze do lat 70. XX wieku drogowcy mieli mundury służby drogowej. Wiek wcześniej nosili szpadę i ostrogi – takie ciekawostki z historii drogownictwa przypomina Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Modernizacja gorzowskiej estakady znowu zwiększa opóźnienie
Otwarcia estakady prowadzącej do głównej stacji Gorzowa Wielkopolskiego, pomimo obietnic PKP PLK, nie udało się dokonać we wrześniu 2018. Ta sztuka nie udała się też w grudniu. Już wiemy, że nie uda się także w marcu. Teraz PLK zapowiada powrót na estakadę w czerwcu.
Czarny początek roku dla GDDKiA. W przetargach otwartych w 2019 brakuje 200 mln zł
Od początku 2019 roku minęło ok. 1,5 miesiąca. W tym czasie Generalna Dyrekcja Dróg krajowych i Autostrad otworzyła 12 przetargów o dużym znaczeniu, które dotyczą budowy lub rozbudowy dróg pod jej zarządem. Wnioski są martwiące. Tylko w trzech z tych postępowań złożono oferty, które mieszczą się w budżecie. Łącznie brakuje ponad 200 mln zł.
Dworce Poznań Gł., Skierniewice, Kielce i Chełm z projektantami
PKP SA zawarły umowę z projektantami dla modernizacji i przebudowy czterech dworców – w Poznaniu, Kielcach, Skierniewicach i Chełmie. Wykonawcy będą pełnić też nadzór autorski nad realizacją prac.
Mazowieckie: Obwodnica Gąbina – wkrótce duże roboty ziemne
Trwa budowa obwodnicy Gąbina w ciągu drogi wojewódzkiej nr 577. Przed zimą udało się zrealizować większość robót związanych ze zdjęciem humusu, wymianami gruntu i budową przejść dla mniejszych zwierząt. Na półmetku są roboty związane z przebudową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej.
Pozycja polskiej branży transportowej zagrożona
Proponowane przez Unię Europejską nowe przepisy o zabezpieczeniu społecznym, w połączeniu z Pakietem mobilności czy zmianami w zakresie dostępu do zawodu i rynku mogą oznaczać katastrofę dla polskich firm przewozowych. Ich sytuację może pogorszyć także twardy brexit. W konsekwencji kilkadziesiąt tysięcy firm ograniczy swoją działalność lub upadnie, a to oznacza likwidację wielu miejsc pracy – ostrzega Maciej Wroński, prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska”.
Port Lotniczy Radom z projektantem płyt postojowych i dróg kołowania
Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze wybrało wykonawcę dokumentacji projektowej dróg kołowania i płyt postojowych, a także parkingów i dróg w Porcie Lotniczym Radom-Sadków. Postępowanie zostało podzielone na dwa zadania. PPL nie podpisał na razie umów z wykonawcami.
Metro w Teheranie na straży rewolucji
Stolica Iranu może się poszczycić relatywnie młodym, ale zarazem prężnie rozwijającym się systemem kolei podziemnej. Być może tylko dzięki metru miasto jeszcze jakoś w ogóle się porusza. Metro, oprócz waloru praktycznego, bywa też nośnikiem treści ideologicznych. Ostatnio na ścianach spotkać można osobliwe galerie antyamerykańskich plakatów, choć mało który teherańczyk ma w ogóle czas poświęcić im uwagę.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy