Wyszukiwarka
Wpisana fraza jest zbyt krótka
Tusk o CPK. "Lepiej inwestować w Modlin i Rzeszów". Riposty Horały
Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami krytycznie odniósł się do projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na zarzuty byłego premiera szybko odpowiedział Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządowy do spraw CPK.
Ruszają prace na węźle Modlin. Zmiany na trasie do Gdańska
Postępuje budowa drogi ekspresowej S7 Modlin – Czosnów. Drogowcy rozpoczęli prace na węźle Modlin na styku S7 i DK-62. Utrudnienia między Modlinem a mostem w Zakroczymiu.
PKP PLK waloryzuje kontrakty kolejowe
PKP PLK zdecydowała o podwyższeniu limitów waloryzacyjnych z 5% do 10% na już realizowanych kontraktach budowlanych. Branża o takie rozwiązania, analogiczne do obowiązującego na drogach, apelowała od kilkunastu miesięcy.
Będzie kolejne uproszczenie w stosowaniu destruktu
Nie będzie potrzebne zezwolenie na przetwarzanie odpadów, w celu przeprowadzenia procedury utraty statusu odpadu przez destrukt? Jest na to szansa. Trwają prace nad rozorządzeniem, które ma ułatwić stosowanie destruktu.
Grupa Girteka będzie miała nowego prezesa
Jeroen Eijsink został powołany na prezesa Grupy Girteka. Funkcję tę obejmie od 1 sierpnia 2023 roku. Dotychczasowy prezes – Edvardas Liachovičius pozostanie w Zarządzie.
Drugi MOP na S8 Wyszków – granica województw oddany do użytku. Dzierżawcą Lotos
Z Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Budykierz mogą już korzystać kierowcy jadący w kierunku Białegostoku na odcinku S8 między Wyszkowem, a granicą województw mazowieckiego i podlaskiego.
Nabór wniosków do „zielonego” konkursu Cemex dla studentów zakończony
29 prac dyplomowych i podyplomowych wpłynęło na konkurs pt. „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”. Organizatorzy tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, poszukują innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produktowych, które mogą mieć przyczynek do osiągnięcia celów klimatycznych wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie. Konkurs wpisuje się w realizację globalnej strategii „Future in Action”, zmierzającej do redukcji emisji CO2 w zakładach Cemex.
Może ruszać budowa obwodnicy Żodynia
W najbliższych dniach wykonawca wejdzie na plac budowy obwodnicy Żodynia. Wojewoda wielkopolski właśnie wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Obwodnica usprawni połączenie pomiędzy drogami ekspresowymi S3 i S5.
PORR: Nauczyliśmy się działać mimo wojny
Rosyjska napaść na Ukrainę przerwała łańcuchy dostaw, jednak przez ostatni rok udało się je odbudować. Większym problemem jest wzrost cen, któremu waloryzacja może przeciwdziałać tylko w ograniczonym stopniu. Można też spodziewać się coraz większego deficytu rąk do pracy – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Piotr Kledzik, prezes zarządu PORR.
Port Londyn-Luton zyskał kolejkę DART i szybszy dojazd do stolicy
Port lotniczy Londyn-Luton doczekał się uruchomienia kolejki automatycznej Direct Air-Rail Transit (DART), dzięki której skróci się do 32 minut czas przejazdu do dworca St. Pancras, skąd odjeżdżają pociągi Eurostar do Paryża, Brukseli i Amsterdamu.
CEF sfinansuje pojazdy i infrastrukturę wodorową
H2Accelerate informuje o otrzymaniu finansowania umożliwiającego zakup 150 samochodów ciężarowych napędzanych wodorem oraz budowę 8 stacji tankowania tego paliwa przeznaczonych do obsługi pojazdów ciężarowych.
Polska i Ukraina będą wspólnie aplikować o środki na infrastrukturę
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber 17 marca w Dorohusku spotkał się z wiceministrem rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Serhiyem Derkachem. Tematem rozmów były inwestycje w infrastrukturę drogową i zagadnienia bilateralnej współpracy w obszarze międzynarodowego transportu drogowego.
Będzie nowy most nad Sanem między Ulanowem a Rudnikiem
Gmina Ulanów przystępuje do przygotowań budowy nowej przeprawy przez rzekę San. Wystartował przetarg na budowę mostu, który połączy lokalne drogi między Ulanowem a Rudnikiem nad Sanem. Drogi gminne Św. Wojciecha oraz Kościelna będą drogami dojazdowymi.
Warszawa: Tramwaj dojedzie do Dworca Zachodniego. Rusza przetarg
Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na budowę trasy tramwajowej od Dworca Zachodniego do węzła z ul. Grójecką. Wartość zamówienia szacowana jest na 247 mln zł.
Mniej ciężarówek na A4 Wrocław-Legnica? Jest koncepcja
Na łamanie przez ciężarówki zakazu wyprzedzania na autostradzie A4 między Wrocławiem a Legnicą skarży się poseł Jarosław Sachajko.
Koniec Air Moldovy w Polsce. W Modlinie zostaje tylko Ryanair
Air Moldova zawiesiła sprzedaż biletów na wszystkie loty, które miały się odbyć do końca sezonu letniego, tj. 28 października. Zwieszenie sprzedaży biletów oznacza, że linie nie powrócą do obsługi rejsów między Kiszyniowem a Warszawą-Modlinem. Na decyzję przewoźnika wpłynęło działanie podjęte przez mołdawską minister infrastruktury i rozwoju regionalnego. W Mazowieckim Porcie Lotniczym monopolistą z powrotem zostaje Ryanair.
Kiedy pojedziemy S12 z Lublina do Łodzi? GDDKiA tłumaczy
W latach 2026-2030 ma być prowadzona budowa drogi ekspresowej S12 na odcinku Radom Południe-granica województwa mazowieckiego – zapowiada Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów.
Ołeksandr Kamyszyn wejdzie do ukraińskiego rządu
Ołeksandr Kamyszyn zostanie Ministrem Strategicznych Gałęzi Przemysłu w rządzie Denysa Szmyhala. Kamyszyn od połowy roku 2021 zajmował stanowisko prezesa Kolei Ukraińskich.
Stadler. Jechaliśmy wodorowym Flirtem!
W zeszłym roku w Berlinie Stadler pokazał światu swój pierwszy zespół trakcyjny zasilany wodorem. To Flirt H2 dla amerykańskiego San Bernardino. Mieliśmy okazje przetestować ten pojazd w Szwajcarii.
Koszalin. Trzy lata od zamknięcia wiaduktu na alei Monte Cassino
Trwają roboty przy budowie nowego wiaduktu w Koszalinie. Poprzedni był w złym stanie technicznym, zaś podczas rozbiórki konstrukcja runęła m.in. na pobliską czynną ulicę Batalionów Chłopskich. W tym tygodniu mijają trzy lata odkąd zamknięto stary wiadukt. Ratusz w Koszalinie twierdzi, że nowy – czerwcowy – termin oddania przeprawy nie jest zagrożony.
Wiosna na drogach w woj. opolskim. Zaawansowane prace przy S11 obwodnicy Olesna
Budowa obwodnicy Olesna w ciągu S11 czy prace na drodze krajowej numer 46 – zapowiada się ciekawa wiosna na drogach krajowych województwa opolskiego.
Rusza przebudowa dworca Rokiciny
Ma 177 lat, jest jednym z dworców dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Dworzec w Rokicinach, bo o nim mowa, już niedługo przejdzie kompleksową przebudowę. PKP SA przekazały plac budowy wykonawcy.
LOT: Boeing musi ujawnić wszystkie dokumenty o B737 MAX
Batalia prawna Polskich Linii Lotniczych LOT z Boeingiem ma kolejny rozdział. PLL LOT chcą, aby amerykański sędzia federalny nakazał Boeingowi ujawnić więcej niż 416 zredagowanych już dokumentów, które zostały ujawnionych w ramach śledztwa, amerykańskiego Kongresu. Wniosek LOT-u ma sprawić, że Boeing odtajni dokumenty, w których mają być stwierdzone wady techniczne B737 MAX, które wpłynęły bezpośrednio na dwie katastrofy, a z powodu uziemienia na dwa lata samolotu LOT poniósł setki milionów dolarów strat.
Opóźniony wiadukt nad torami w Łowiczu otwarty
Z ponad rocznym opóźnieniem otwarty nowy wiadukt nad torami linii kolejowej Warszawa – Poznań w Łowiczu. Inwestycję zrealizowali wspólnie PKP Polskie Linie Kolejowe oraz miasto Łowicz. Kosztowała ponad 21mln zł.
Warszawa. Rusza remont na moście Poniatowskiego
We wtorek 21 marca rozpocznie się remont wiaduktu mostu Poniatowskiego. Prace potrwają dwa lata. Most będzie przejezdny.
OT Logistics sprzedała akcje chorwackiego portu Luka Rijeka
Grupa OT Logistics sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka. Wartość transakcji to 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
Trzy firmy będą razem działać na rzecz czystego transportu
Ceva Logistics, ENGIE i SANEF będą razem walczyć ze zmianami klimatu. Powołały European Clean Transport Network Alliance (ECTN Alliance). Celem jest dekarbonizacja drogowego transportu towarów.
PAŻP: Prawie 275 tys. operacji General Aviation w 2022 roku. Więcej niż rok wcześniej
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała raport dotyczący zmian w ruchu lotniczym General Aviation (GA) w 2022 roku w porównaniu do lat 2021, 2020 i 2019. Raport przygotowany został w oparciu o dane własne FIS, które pokazują, stabilny poziom ruchu GA w Polsce.
W tym roku sieć dróg szybkiego ruchu przekroczy 5 tys. km
Na początku nowego sezonu budowlanego na drogach krajowych w realizacji są 92 „duże” zadania realizowane w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych oraz 13 zadań obwodnicowych. W tym roku łączna długość dróg szybkiego ruchu w kraju powinna przekroczyć 5 tys. km.
Powstają nowe ekrany wzdłuż A1
Rozpoczyna się montaż dodatkowych ekranów akustycznych wzdłuż autostrady A1 z Torunia do granicy woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Łącznie nowe osłony akustyczne będą miały 5,5 km.
Ruszyły roboty na obwodnicy Opatowa. Mostostal na placu budowy
W ciągu dróg DK-9 i S74 powstanie obwodnica Opatowa wraz z północnym łącznikiem. Ruszyły pierwsze roboty. Dwa kontrakty na zlecenie GDDKiA realizuje Mostostal Warszawa.
Volvo Buses wygasi fabrykę we Wrocławiu. Zwolnienia obejmą 1500 pracowników w Polsce
Volvo zapowiada zmianę swojego modelu biznesowego w Europie. Firma ma skoncentrować się na produkcji podwozi. Pełną gamę autobusów i autokarów będzie oferować we współpracy z zewnętrznymi producentami nadwozi. Dlatego też firma zapowiada stopniowe wygaszenie wrocławskiej fabryki i jej zamknięcie w 2024 r. Spółka podpisała już list intencyjny ws. sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.
Chiński Stecol wybrany do budowy S12 koło Chełma
Firma Stecol Corporation złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S12 Dorohucza – Chełm. GDDKiA właśnie rozstrzygnęła przetarg.
Jest list intencyjny w sprawie wiaduktu nad torami w Nakle
W Nakle nad Notecią ma powstać bezkolizyjne skrzyżowanie i przejście podziemne na styku dróg z torami linii kolejowej nr 18 Kutno – Piła Główna. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały z Urzędem Miasta i Gminy list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji tej inwestycji.
Budimex: Przejęcie Trakcji i Torpolu nas nie niepokoi
Choć państwowe spółki przejmują kolejnych wykonawców infrastruktury kolejowej, mechanizmy rynkowe w branży będą działały nadal. Dopóki zapisy Prawa Zamówień Publicznych będą ściśle przestrzegane, uczciwy wybór najlepszego wykonawcy nie jest zagrożony – uspokaja członek zarządu Budimeksu i dyrektor budownictwa kolejowego Maciej Olek.
Gdynia rozbuduje ul. Unruga
Gdynia ogłosiła przetarg na rozbudowę ul. Admirała Józefa Unruga. Inwestycja ma poprawić jakość codziennej komunikacji dla Oksywia i Babich Dołów. Miasto otrzymało na ten cel ponad 30 mln zł z Polskiego Ładu.
UTK grozi karami za chaos w Warszawie
Prezes UTK zapowiedział kontrolę w sprawie, sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym; może się ona zakończyć postępowaniem administracyjnym i nałożeniem kary pieniężnej na zarządcę infrastruktury.
Fatalny stan obiektów inżynierskich. Zaniedbania, ale i brak środków
NIK skontrolował obiekty inżynierskie przy drogach samorządowych. Jest źle. Ponad jedna trzecia obiektów stwarzała niebezpieczeństwo zagrożenia zdrowia lub życia użytkowników, a 4 proc. groziło katastrofą budowlaną. Kontrolerzy wskazali m.in. na zaniedbania oraz na bardzo niskie nakłady finansowe.
PLL LOT. Boeing 737 MAX nowym logojetem (zdjęcia)
Boeing 737 MAX 8 o rejestracji SP-LVL wykonał dziś (15 marca) pierwszy rejs po otrzymaniu nowego, specjalnego malowania. Maszyna nosi barwy Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Biura Podróży ITAKA i promuje Klubu Przyjaciół Itaki, w tym park rozrywki ENERGYLANDIA. Warto wspomnieć, że pierwszy 737 MAX przejęty od Blue Air, który otrzymał barwy LOT-u.
Piotrków Trybunalski. Droga przebudowa ulic w ciągu ważnych dróg krajowych
Miasto przystępuje do kolejnego etapu realizacji przebudowy ul. Wolborskiej i ul. Rakowskiej. Rozpoczęto poszukiwania wykonawcy dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych. Inwestycja obejmie łącznie ponad 2 km dróg. Zyskać mają kierowcy, piesi, rowerzyści oraz pasażerowie komunikacji miejskiej. Niemniej jednak dwie złożone oferty w przetargu okazują się bardzo drogie.
Budimex blisko wygranej w przetargu na DK-65
W przetargu na przebudowę drogi krajowej nr 65 między Gąskami i Ełkiem najwyżej ocenioną ofertą jest propozycja złożona przez Budimex. Inwestor jeszcze nie dokonał formalnego rozstrzygnięcia, ale to ten wykonawca ma największe szanse na zdobycie kontraktu.
PKP PLK nie przeprasza za Warszawę
Kuriozalny przebieg miała dzisiejsza konferencja prasowa wiceprezesa PKP PLK Mirosława Skubiszyńskiego w sprawie nagłych zmian rozkładu w Warszawskim Węźle Kolejowym. Winą za zamieszanie rozkładowe próbował on w całości obciążyć przewoźników samorządowych, których wprost nazwał "niekompetentnymi".
Jest pozwolenie na rozbudowę wylotówki z Białegostoku
Wojewoda wydał zezwolenie na rozbudowę ul. Raginisa w Białymstoku. To fragment drogi w stronę Supraśla. Trwa przetarg na wybór wykonawcy.
Opolskie. Zmiany na DK-45 Rogów Opolski – Opole Południe. To łącznik z A4
Nowy parking czy budowa rond – rozbudowana została droga krajowa numer 45 na odcinku Rogów Opolski - węzeł Opole Południe.
Podkarpackie. Wyremontują obiekty przy DK-94
GDDKiA planuje remont trzech obiektów przy drodze krajowej nr 94. Mowa o wiadukcie oraz kładce dla pieszych nad trasą oraz wiadukcie w ciągu DK-94 nad linią kolejową w stronę Medyki.
CEMEX Polska w europejskim projekcie „Reincarnate” mającym na celu wydłużenie cyklu życia budynków
CEMEX Polska uczestniczy w projekcie „Reincarnate”, którego celem jest wydłużenie cyklu życia budynków i materiałów budowlanych oraz promowanie rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w budownictwie. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 16 organizacji z krajów Unii Europejskiej oraz z Serbii i Hong Kongu. Projekt, który rozpoczął się w 2022 roku, jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu badań i innowacji Horyzont Europa. CEMEX Polska, który dołączył do projektu we wrześniu ub. roku to jedyny w tym gronie przedstawiciel branży materiałów budowlanych.
Kraków: Do Stambułu LOT-em i Turkishem
Nie Katowice, a Kraków ostatecznie zyskał połączenie lotnicze ze Stambułem. Między Balicami a największym miastem Turcji będą latać Polskie Linie Lotnicze LOT i Turkish Airlines. Mimo wielu zwrotów akcji, jak w trzymającym do końca w napięciu dobrym filmie akcji, zwycięzcami napotkanej sytuacji, oprócz krakowskiego lotniska i tureckich linii, są podróżni z południa Polski: głównie małopolski, ale także województwa podkarpackiego, śląskiego czy świętokrzyskiego, gdyż otwiera się dla nich dodatkowa brama dla lotów do Afryki i Azji czy Stanów Zjednoczonych. W przypadku rejsów Kraków – Stambuł – Kraków oferta LOT-u jest trzy razy tańsza. Przeloty PLL kosztują około 750 złotych, kiedy rejsy Turkishem ponad 2,5 tys. złotych.
Certyfikacji wykonawców nie będzie
W tej kadencji parlamentarnej nie uda się przyjąć Ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Informację potwierdziło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które nadzorowało projekt. Proponowane rozwiązania nie zyskały przychylności branży i ostatecznie brak certyfikacji może się okazać lepszy niż jej okrojona wersja.
Świętokrzyskie. Pierwsza umowa dotycząca DK-78 podpisana
Kielecki oddział GDDKiA szykuje rozbudowę czterech odcinków dróg krajowych nr 78 i 79. Umowa na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla pierwszego z odcinków już podpisana. Dotyczy fragmentu Nagłowice – Prząsław.
Iława. Coraz bliżej budowy tunelu na Wyszyńskiego
Trwa przetarg na wykonanie koncepcji i dokumentacji projektowej budowy bezkolizyjnej przeprawy w miejscu obecnego przejazdu kolejowo-drogowego w Iławie. Przebiega tędy trasa kolejowa łącząca Warszawę z Trójmiastem, przez co rogatki w tym miejscu muszą być często zamykane. Drogowcy właśnie otrzymali oferty zainteresowanych firm.
Łukasiewicz Instytut Lotnictwa wesprze innowacje z zakresu energetyki
Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa 8 marca zawarł umowę z GE Power. Firmy wspólnie będą pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla branży energetycznej. Umowa będzie obowiązywać do końca 2035 roku.
Budimex: Kolej potrzebuje stabilności finansowania
Polskiej branży inwestycji kolejowych najbardziej brakuje stabilności. Rządzący powinni zapewnić (ze środków unijnych i krajowych) finansowanie rzędu 15 mld zł rocznie i nie zmieniać drastycznie jego poziomu w kolejnych latach. Mimo wszystko firma wierzy w przyszłość rynku, czego dowodem są choćby inwestycje w maszyny sieciowe – mówi w rozmowie z Rynkiem Kolejowym członek zarządu Budimeksu i dyrektor budownictwa kolejowego Maciej Olek.
DB Schenker. 40-tonowa ciężarówka na wodór jeździ już po drogach w Niemczech
DB Schenker wprowadził do użytku pierwszy zasilany wodorem ciągnik siodłowy dopuszczony do regularnej eksploatacji w Niemczech. Samochód ciężarowy na ogniwa paliwowe, wyprodukowany przez firmę Hyzon, wykorzystywany jest przez oddział DB Schenker w Kolonii w codziennej obsłudze połączenia między Kolonią i belgijskim Eupen.
Gdańsk. Postępują prace przy budowie morskiego terminala przeładunkowego
Na nabrzeżu tuż przy Rafinerii Gdańskiej powstaje terminal do obsługi jednostek morskich, który umożliwi przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. Grupa Orlen umowę z generalnym wykonawcą - konsorcjum, którego liderem jest Grupa NDI, podpisała w styczniu tego roku. Co się udało zrobić do tej pory?
MI: Proponowane przepisy unijne grożą wykluczeniem komunikacyjnym
Polska wyraziła krytyczne stanowisko w stosunku do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej transportu samochodowego. Chodzi m.in. o zakaz sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym oraz nowe normy emisji spalin.
Carey (Wizz Air): Mamy na Lotnisku Chopina lepszą ofertę niż Ryanair
– Kiedy buduje się nowe lotnisko, tworzy nowy rynek, trzeba współpracować z liniami lotniczymi, aby wprowadzić na rynek nową usługę, która będzie dobra. Wejście do nowego portu to dokonanie dużej inwestycji. I powiedziałbym, że jeśli będzie to miało sens, przyjrzymy się jej – tak o Radomiu mówi Robert Carey, dyrektor generalny Wizz Aira. W rozmowie także o strategii rozwoju przewoźnika w Europie Środkowej i Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie, a także o tym jak umowy międzynarodowe i przepisy środowiskowe wpływają na budowę siatki połączeń.
Ukraina. Umowa zbożowa przedłużona
O 60 dni została przedłużona umowa pozwalająca na wywóz zboża z Ukrainy przez porty na morzu Czarnym.
USA i UE razem zrobią biznes na transformacji energetycznej?
Na parę dni przed ogłoszeniem planu, który ma uchronić Unię przed ucieczką "zielonego przemysłu", szefowa Komisji Europejskiej poleciała do USA łagodzić handlowe napięcia z prezydentem Joe Bidenem. Jednak czy mleko nie rozlało się już za bardzo?
CPK wybrał inżynierów kontraktu dla Ygreka. 71 mln zł oszczędności
Centralny Port Komunikacyjny udzielił zamówień na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu podczas budowy linii Warszawa – CPK – Łódź. Dla obu części kontraktu udało się uzyskać znaczne oszczędności.
Budują ekspresową siódemkę. Utrudnienia na moście w Zakroczymiu
Od godzin popołudniowych we wtorek na moście w Zakroczymiu w ciągu drogi ekspresowej S7 wyłączona z ruchu zostanie jezdnia w kierunku Gdańska. Kierowcy będą korzystać z jednej jezdni (dotychczas prowadzącej ruch w stronę Warszawy), która będzie funkcjonować jako 2+1 ze zmiennymi kierunkami jazdy odpowiednio do pory dnia.
Tysiące spraw o odszkodowania rocznie. Rzecznik Praw Pasażerów o swojej pracy
Do Rzecznika Praw Pasażerów każdego roku zgłaszane są tysiące spraw za opóźnione i odwołane loty. W rozmowie z Rynkiem Lotniczym Renata Piwowarska, Rzecznik Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wskazuje, że podróżni coraz lepiej znają swoje prawa i skutecznie walczą o ich egzekwowanie. W 2022 r. wpłynęło 3,6 tys. wniosków – niestety czas ich rozpatrywania się wydłuża.
STRABAG: Najpilniejsze potrzeby – waloryzacja i KPO
Aby nadal sprawnie realizować inwestycje, potrzebujemy pilnego podwyższenia limitu waloryzacji. Obecnie obowiązujący limit 10% niestety już nie wystarcza – dla niektórych kontraktów sprzed dwóch lat ceny wzrosły już o 40%. Na rynku bardzo brakuje też pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy – podkreślają członkowie zarządu firmy STRABAG.
Drogi samorządowe na Podkarpaciu otrzymały wsparcie
Droga powiatowa nr 1049R na odcinku DK19 – Huta Deręgowska i Huta Deręgowska – Szyperki w powiecie niżańskim zostanie przebudowana. Na realizację tego zadania władze samorządowe otrzymały dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 9,3 mln zł, czyli 60 proc. wartości zadania. W podpisaniu umowy uczestniczył wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Nowa stacja ładowania samochodów elektrycznych w Warszawie
Przy dworcu Warszawa Centralna na początku roku spółka Polskie Koleje Państwowe uruchomiła kolejną stację ładowania samochodów elektrycznych. W całej Polsce, przy dużych dworcach kolejowych, działa w sumie 10 takich punktów. Działania są realizowane w ramach marki PKP Mobility.
Nie najlepszy start połączeń SKM do Piaseczna. Choć frekwencja dopisuje
Zabieg przeniesienia ruchu z kolejowej linii radomskiej na linię obwodową w Warszawie nie udał się najlepiej. Problemy, które pojawiały się już z pierwszym dniem marcowej korekty rozkładu jazdy, z całą mocą wybuchły w poniedziałek. Zepsuło to bardzo wyczekiwany start połączeń SKM z Piaseczna do stolicy.
Małopolska. Potrzebne dalsze badania na obwodnicy z zapadliskiem
Konieczne jest wykonanie szerszych badan dotyczących zapadliska przy obwodnicy Bolesławia w powiecie olkuskim w Małopolsce. Nowo wybudowana droga została zamknięta w połowie lutego z powodu zapadliska, które pojawiło się tuż przy drodze.
Śląskie. Szykują się spore zmiany na DK-78 i DK-43
Będzie bezpieczniej na skrzyżowaniach na drodze krajowej numer 78 w Reptach oraz DK-43 w Lgocie. W planie są tam liczne zmiany, a dokumentację projektową za prawie 400 tys. zł., wykona firma Drog-Men z Rudy Śląskiej – informuje śląski oddział GDDKiA.
Wojna a energetyka: Nie ma odwrotu od „zielonego” kursu
Wybuch wojny w Ukrainie dobitnie wykazał konieczność skończenia z zależnością od importu rosyjskich surowców energetycznych. W tym zakresie cele Polski oraz reszty Unii Europejskiej są zbieżne. Nasz kraj powinien więc bardziej aktywnie włączyć się w proces dekarbonizacji, dbając tylko o sprawiedliwe rozłożenie kosztów i korzyści między państwami – uznali uczestnicy debaty podczas Kongresu Czystego Powietrza.
Torpol: Brak finansowania inwestycji kolejowych to największa bolączka rynku
W 2022 roku Torpol złożył m.in. 19 ofert w postępowaniach ogłoszonych przez PKP PLK. Ich łączna wartość to ponad 17 mld zł. Trzy spośród nich zostały wybrane jako najkorzystniejsze. W żadnym przypadku nie doszło do podpisania umowy. Uruchomienie finansowania dla inwestycji kolejowych to obecnie kluczowa sprawa – uważa prezes Torpolu Grzegorz Grabowski. Torpol podsumował miniony rok, który pod względem wyników był rekordowy.
IATA: Dobry początek 2023 roku
Styczeń 2023 roku był kolejnym miesiącem, w którym następowała odbudowa pasażerskiego ruchu lotniczego, wynika z danych opublikowanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA).
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy