Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Wyszukiwarka
Wpisana fraza jest zbyt krótka
Pierwsze kilometry remontowanej DK-66 już przejezdne
Trwa modernizacja drogi krajowej nr 66 pomiędzy Bielskiem Podlaskim, a Połowcami (granica z Białorusią). Cały 33-kilometrowy odcinek ma być gotowy w końcu 2020 roku, jednak – zgodnie z planem – pierwszy, prawie 4-kilometrowy fragment drogi - jest już udostępniony kierowcom. Chodzi o tzw. „przejście przez Suchowolce” i sąsiedni odcinek Suchowolce – Kleszczele.
Wielki emisyjny szwindel? Różne instytucje różnie obliczają poziom emisji CO2
W świecie coraz bardziej pogrążającym się we wstydzie przed lataniem, kalkulatory wskazujące ilość wytworzonego CO2 mają wskazywać nam drogę w kierunku neutralności środowiskowej. Tymczasem ich obliczenia różnią się i to znacznie, co nie przeszkadza organizacjom ekologicznym atakować branży lotniczej, zauważa „La Tribune”.
Ministerstwo Klimatu: Wnioski o dopłaty do elektryków od 2020 r.
O zapowiadane przez rząd dopłaty do elektryków będzie można ubiegać się od początku przyszłego roku. Przesunięcie składania wniosków wiąże się ze zleconą przez Michała Kurtykę inwentaryzacją programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Mają być też przeprowadzone weryfikacje dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce.
Rozkład jazdy 2019/2020. Najważniejsze reaktywacje i nowości
Wprowadzenie rozkładu jazdy 2019/2020 niesie za sobą reaktywację ruchu na wielu liniach kolejowych. Część z nich nie widziała pociągów pasażerskich od wielu lat, część została zamknięta na krótszy okres, co wynikało z prowadzonych prac modernizacyjnych. Specjalnie dla czytelników „Rynku Kolejowego” stworzyliśmy listę linii, gdzie wracają pociągi pasażerskie.
Port Hamburg liczy na pozytywny wpływ umowy handlowej między UE a Singapurem
Po Chinach, w 2018 roku Singapur były drugim najsilniejszym krajem partnerskim Portu Hamburg w zakresie przeładunków kontenerów morskich. W 2019 roku oraz w najbliższych latach ten dalekowschodni kraj jeszcze bardziej zyska na znaczeniu z uwagi na umowę handlową z Unią Europejską (UE).
Wielki emisyjny szwindel? Różne instytucje różnie obliczają poziom emisji CO2
W świecie coraz bardziej pogrążającym się we wstydzie przed lataniem, kalkulatory wskazujące ilość wytworzonego CO2 mają wskazywać nam drogę w kierunku neutralności środowiskowej. Tymczasem ich obliczenia różnią się i to znacznie, co nie przeszkadza organizacjom ekologicznym atakować branży lotniczej, zauważa „La Tribune”.
Niemcy mają najwięcej elektryków w Europie. Wyprzedziły Norwegię
Według danych z listopada 2019 roku, w kraju za naszą zachodnią granicą zarejestrowano 57, 5 tys. nowych samochodów elektrycznych. Wyprzedziły tym samym Norwegię, która może pochwalić się 56, 9 tys. elektryków. Skandynawski kraj przestał być więc liderem pod względem liczby posiadanych elektryków. Zajmował tę pozycję co najmniej od 2010 roku.
Jest decyzja ZRID na kolejny odcinek S19
Odcinek S19 Rudnik nad Sanem – Nisko Południe otrzymał w piątek 13 grudnia zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzję wydał wojewoda podkarpacki. Odcinek ma długość 6,5 km i jest częścią szlaku Via Carpatia. W ramach szlaku planowane jest uzyskanie jeszcze 6 decyzji ZRID.
Wiedeń: Cargo tylko chwilowo na minusie?
Wrzesień był 11 z rzędu miesiącem spadków w lotniczych przewozach cargo. We wrześniu przewozy towarów spadały we wszystkich regionach globu. Niekorzystne trendy na światowym rynku dotykają także austriackie lotnisko. Władze portu stawiają na specjalizację i liczą na szybką poprawę koniunktury.
Polska jako jedyna nie chce Zielonego Ładu
Podczas czwartkowego szczytu w Brukseli liderzy państw europejskich zaakceptowali zatwierdzony przez Komisję Europejską plan Zielonego Ładu zakładający osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jedynym państwem, które nie było w stanie zadeklarować wypełnienia tego celu, jest Polska.
PKP SA z ofertami na przebudowę dworców Szepietowo i Jabłoń Kościelna
PKP SA otworzyły oferty w przetargu na przebudowę niewielkich dworców Szepietowo i Jabłoń Kościelna w województwie podlaskim. Prace przy obiektach, znajdujących się przy linii 6 Zielonka – Kuźnica Białostocka, mają potrwać około roku.
Rohlig Suus Logistics otwiera oddział w największym porcie nad Adriatykiem
Rohlig Suus Logistics, jeden z największych polskich operatorów logistycznych, uruchomił nowe biuro w porcie w słoweńskim Koprze.
Energopol wyrzucony z budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic
GDDKiA wypowiedziała kolejna umowę firmie Energopol Szczecin – tym razem dotycząca obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK-13. Odstąpienie nastąpiło z winy wykonawcy – poinformował inwestor.
Kraków: Na lotnisku pojawią się bramki biometryczne
We wtorek 10 grudnia na lotnisku w Krakowie odbyło się spotkanie przedstawicieli MSWiA, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb granicznych i krakowskiego lotniska. Tematem rozmów była przyszłość portu, w którym ruch pasażerski rośnie w szalonym tempie.
BCC: Samorządy tracą na rządowych zmianach
– Samorząd terytorialny, a więc nie tylko władze gmin, powiatów czy województw, ale przede wszystkim mieszkańcy poszczególnych terytoriów są brutalnie podskubywani przez władze centralne, które nie są przyjacielem tych wspólnot – stwierdza BCC. – Wierzą one bowiem w swoją mądrość i nieomylność, a ta tkwi w o wiele większym stopniu na poziomie lokalnym i regionalnym – czytamy w komunikacie organizacji zrzeszającej przedsiębiorców.
Komunikacja w stolicy. Co działa, co do poprawy
Na przestrzeni ostatnich kilku lat poza inwestycjami drogowymi w centrum Warszawy przeprowadzono szereg projektów poprawiających wizerunek miasta oraz jakość infrastruktury. Zaliczają się do nich remont Krakowskiego Przedmieścia oraz wykonana przy okazji budowy II linii metra przebudowa ul. Świętokrzyskiej. Jest to kierunek zasadny z punktu widzenia polityki mobilnej miasta, polegający na uspokojeniu ruchu w obszarach centralnych.
Podkarpackie. Czy rondo w Cisnej powstanie?
Dwie oferty otrzymał Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie w przetargu na budowę skrzyżowania w Cisnej. Oferty przekraczają zaplanowany budżet.
Od soboty S5 Poznań - Wrocław będzie dłuższa o 50 km
W sobotę 14 grudnia kierowcom zostaną udostępnione trzy odcinki drogi ekspresowej S5 łączącej Poznań z Wrocławiem. W sumie to 50 km drogi.
Obwodnica Morawicy. Ułożono podbudowę bitumiczną
Postępują prace przy budowie obwodnicy Morawicy w ciągu drogi krajowej nr 73 Kielce – Busko − Zdrój − Tarnów. Wykonawca zabetonował ustrój nośny kładki dla pieszych w Bilczy i ułożył podbudowę bitumiczną na fragmentach stanowiących ponad połowę długości lewej jezdni obwodnicy. W miarę możliwości prace mają też trwać podczas przerwy zimowej.
Inżynier kontraktu dla nowego przebiegu DW-512
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie ogłosił przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu przy budowie nowego ciągu drogi wojewódzkiej nr 512 wraz z budową mostu na rzece Łynie. Jako opcję przedstawiono również pełnienie tej funkcji nad okresem gwarancyjnym w robotach budowlanych w latach 6, 7 i 8 roku tego okresu.
Ile kosztują przejścia dla zwierząt
Ponad 6,5 proc. – taki udział w kosztach budowy infrastruktury drogowej w Polsce w ciągu ostatniej dekady miały przejścia dla zwierząt. Koszt pojedynczego obiektu to nawet do 23 mln zł.
Już 20 milionów pasażerów na wrocławskim lotnisku
W tym roku jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na lotnisku we Wrocławiu. 20-milionowy pasażer, licząc od otwarcia terminalu w 2012 roku, przyleciał wczoraj z Amsterdamu z liniami KLM.
Firmy logistyczne inwestują we Wrocławiu
Kolejne firmy działające na rynku europejskim z branży logistycznej otwierają oddziały w stolicy Dolnego Śląska. Chcą stąd pracować, bo Wrocław to duży rynek logistyczny, oferujący wykwalifikowanych pracowników, klientów oraz przewoźników. Na start wybierają elastyczne przestrzenie biurowe.
Poznań. Do 2020 ma powstać 21 stacji ładowania samochodów elektrycznych
W Poznaniu powstanie kilkadziesiąt punktów do ładowania samochodów elektrycznych. Ładowarki mają zostać uruchomione najpóźniej do końca 2020 roku. W ten sposób miasto chce przyczynić się do rozprzestrzeniania ekologicznego transportu.
PPL: Trzy oferty na budowę terminala
Dzisiaj, 12 grudnia, w siedzibie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” otwarte zostały oferty złożone w przetargu na wykonanie budynku terminala na terenie Portu Lotniczego Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku wraz z wyposażeniem i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. W przetargu wpłynęły 3 oferty, każda z nich zakłada czas konieczny na realizację projektu na 22 miesiące.
LG Electronics zainwestuje we Wrocławiu 320 mln złotych
To już pewne. Ponad 320 mln zł w aglomeracji wrocławskiej zainwestuje światowy gigant koncern LG. Spółka LG Electronics Wrocław będzie produkować separatory bezpieczeństwa, które mają zastosowanie w bateriach litowo-jonowych, wykorzystywanych między innymi w samochodach elektrycznych. Pierwsze dostawy do klientów przewidziane są na luty 2020 r. Dla aglomeracji koreańska inwestycja oznacza nowe miejsca pracy.
Cementownia Kujawy: Cel to 90 proc. paliw alternatywnych
Przemysł cementowy w Polsce jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Producenci wciąż borykają się z problemem emisji CO2, jednak branża w ostatnich latach wykonała ogromne inwestycje, które minimalizują wpływ jej działalności na środowisko. W ciągu ostatnich dwóch dekad w Unii Europejskiej przemysł cementowy zredukował emisję CO2 o 14 proc. Polscy producenci mogą się pochwalić wynikiem ponad dwukrotnie wyższym – na poziomie 30 proc.
Łódzkie: Zakończenie prac na DW-716 w Rokicinach
Kończy się przebudowa czterokilometrowego odcinka DW-716 biegnącej z Koluszek do Piotrkowa Trybunalskiego. Roboty trwały ponad rok i były warte przeszło 20 mln zł. Poszerzono jezdnię, ale najważniejszym elementem inwestycji wydaje się długo oczekiwana budowa chodnika.
Katowice: Będzie przedłużenie ul. Dobrowolskiego. 7 ofert w przetargu na projekt
Ulica mam być przedłużona do ul. Katowickiej, czyli połączenia Strefy Kultury z Bogucicami. Jest to część inwestycji pod nazwą „Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach”. Pierwsza część inwestycji została zrealizowana w 2014 roku.
Odcinek Krosno – Besko na DK-28 czeka na wykonawcę projektu
Rozbudowa drogi krajowej nr 28 coraz bliżej rozpoczęcia. GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla tej drogi na odcinku Krosno – Besko. Długość tego fragmentu to 17 km.
Eurostat: Polska na trzecim miejscu wzrostów pasażerskich w UE
Kończy się rok 2019, ale dopiero teraz ukazała się publikacja Eurostatu podsumowująca rok 2018 w lotnictwie cywilnym na Starym Kontynencie. Dane przytacza Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym numerze swojego Tygodnika Gospodarczego.
Logistyka gotowa na szczyt paczkowy
Rekordowe wolumeny w branży KEP w dniach przedświątecznych sięgają nawet 170 proc. średnich ilości z poprzednich miesięcy. Więcej paczek to więcej stresu, zarówno dla obsługujących proces pracowników branży logistycznej, dla odpowiedzialnych za dostarczenie przesyłki kurierów, jak i czekających na paczki klientów.
Decyzja środowiskowa dla S19 Sokółka – Kuźnica dopiero wiosną
Trzeba więcej czasu na procedury związane z wydaniem decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S19 między Sokółką a granicą państwa w Kuźnicy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wskazała nowy termin dla załatwienia tej sprawy.
Komisja Europejska ogłosiła Zielony Ład. Jakie zmiany czekają transport?
11 grudnia 2019 r. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zwróciła się do PE o zatwierdzenie Zielonego Ładu, czyli planu zakładającego osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ciągu 100 dni KE ma przedstawić pierwsze europejskie prawo klimatyczne. Transport ma przejść duże zmiany w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych aż o 90 procent.
Jest przetarg na S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza
GDDKiA w Katowicach rozpoczyna poszukiwania wykonawcy dla kolejnego odcinka S1 na Śląsku. Mowa o fragmencie Podwarpie – Dąbrowa Górnicza.
Największe hiszpańskie porty morskie rosną w siłę
216 mln ton – tyle w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2019 roku przeładowały w sumie trzy największe hiszpańskie porty. Do tej grupy zaliczają się Algeciras, Walencja i Barcelona. Oznacza to niemal 4% wzrostu w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Warto zaznaczyć również, że dobra dynamika w tych portach utrzymuje się od lat.
Multiconsult Polska: Nie oszczędzajmy czasu na projekt, zyskamy na etapie realizacji
Na etap prac koncepcyjnych przeznacza się bardzo mało środków, a co za tym idzie również i czasu. A ten jest niezbędny do opracowania wielowarstwowych analiz.
Przejezdna północna nitka mostu Lecha. Ponad miesiąc przed terminem
Po przeprowadzeniu prób obciążeniowych na północnej nitce mostu Lecha drogowcy zadecydowali o uruchomieniu ruchu. Samochody przejadą tamtędy w nocy ze środy na czwartek (z 11 na 12 grudnia). Nowy przejazd zastąpił stary, niebezpieczny obiekt wybudowany prawie 70 lat temu.
Zaprojektują nowe skrzyżowanie w ciągu DK-22 w Gnojewie
GDDKiA ogłosiła przetarg na projekt budowlany skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 22 w miejscowości Gnojewo. Do wykonawcy będzie też należało opracować materiały potrzebne do uzyskania decyzji ZRID. Inwestycja budowy skrzyżowania została skierowana do realizacji przez Ministerstwo Infrastruktury we wrześniu 2019 roku.
De Juniac (IATA): Po trudnym roku 2019, rok 2020 przyniesie polepszenie sytuacji
Według oceny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), rok 2019 okazał się nadspodziewanie trudny dla lotnictwa. W nadchodzącym roku 2020 IATA prognozuje postęp w rozwiązaniu problemowych kwestii – ma to być jednocześnie 11. rok z rzędu, kiedy rynek lotniczy będzie na plusie – dowiedzieliśmy się podczas konferencji IATA Media Day w Genewie.
Poznaliśmy oferty na ładowarki przy A1, A2 i A4
GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na uruchomienie stacji ładowania na 27 MOP-ach w ciągu autostrad A1, A2 i A4. Wpłynęło 27 ofert, a podpisanie umowy z dzierżawcami planowane jest na pierwszy kwartał 2020 roku.
Kara umowna za odstąpienie od umowy nie zawsze skuteczna
Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym - stwierdził Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów w uchwale podjętej 20 listopada 2019 r (w sprawie pod sygnaturą akt III CZP 3/19). Jaki może być wpływ tego orzeczenia na umowy w sektorze infrastruktury?
Lepszy dojazd do stacji Wrocław Wojnów Wschodni
Rozstrzygnięto przetargi na dwa zadania związane z remontowaną trasa kolejową z Wrocławia do Jelcza – Laskowic. Jedno z nich to budowa drogi dojazdowej do przystanku Wrocław Wojnów Wschodni. Drogę wybuduje firma GM Roads.
Obwodnica Gryfic z zezwoleniem i wykonawcą
Wojewoda zachodniopomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Gryfic. Wcześniej Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie wybrał też wykonawcę prac – będzie nim Budimex. Umowa ma być podpisana wkrótce.
Oferta Budimeksu oceniona najwyżej w przetargu na S7 Modlin – Czosnów
Jak poinformował zarząd firmy Budimex, ich oferta została oceniona najwyżej w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S7 Modlin – Czosnów. Ta propozycja została oceniona najwyżej. Choć była najtańsza, przewyższa kosztorys inwestora o ok. 56 mln zł.
CEMEX przyzna nagrody ekspertom branży budowlanej
W ramach międzynarodowego konkursu Förderpreis Beton Central Europe po raz pierwszy wyłoniony zostanie laureat w Europie Centralnej. CEMEX zaprasza naukowców oraz specjalistów z obszaru badań nad betonem z Polski, Czech i Niemiec do zgłaszania projektów, mających wpływ na rozwój technologii betonu. Nabór projektów rozpocznie się 1 stycznia 2020 r., a nagrodą jest 10.000 euro.
Poznań podpisał umowę na budowę dwóch wiaduktów
Firma Sweco Consulting została wykonawcą projektu wiaduktów i towarzyszącej im infrastruktury drogowej za prawie 2,5 mln zł. Obiekty mają ograniczyć liczbę samochodów spoza Poznania wjeżdżających do miasta. Jest to też ważny punkt dla rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Wiadukty będą znajdować się w ciągu ulic Lutyckiej i Golęcińskiej.
Nowe mechanizmy polityki rozwoju
Wzmocnienie zarządzania rozwojem Polski na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym to główny cel projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw, który przyjęła dzisiaj Rada Ministrów.
PPL: Blokując dofinansowanie Modlina, ratujemy to lotnisko
– Decyzja UOKiK, który w tym temacie niejako reprezentuje Komisję Europejską, będzie miała wpływ na dalsze losy lotniska w Modlinie oraz wartość jego udziałów – komentuje Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zapytane o nas o dalsze losy dokapitalizowania lotniska w Modlinie. – Co za tym idzie, PPL musi wstrzymać się z decyzją o ewentualnej sprzedaży udziałów portu – stwierdza współwłaściciel mniejszego ze stołecznych lotnisk.
Rozbudowa A1 na kolejnym etapie. Zamknięcie węzła Piotrków Trybunalski Płd.
11 grudnia w godzinach południowych zostanie wyłączony z eksploatacji węzeł Piotrków Trybunalski Południe. Ruch na tym odcinku autostrady zostanie jednak przez cały czas utrzymany. W miejsce zamkniętego węzła kierowcy dostaną do dyspozycji drogę objazdową, która będzie funkcjonowała jak wielkie rondo o nieregularnym kształcie wokół zamkniętego węzła.
Małe elektryki zawojują polskie drogi?
Użytkowanie małych samochodów elektrycznych nie powoduje pogorszenia jakości powietrza, a dzięki niewielkim rozmiarom ułatwiają one poruszanie się po wąskich ulicach miast. Dlatego miejskie samochody na prąd są coraz częściej brane pod uwagę przy wyborach konsumentów, ale też stawiają na nie niektóre koncerny motoryzacyjne. MINI – brytyjska marka wyspecjalizowana w miejskiej mobilności segmentu premium – w marcu wypuści na rynek swoje pierwsze w pełni elektryczne auto. Marka pracuje nad tym, żeby w Polsce zarówno producenci flotowi, jak i indywidualni mogli przy jego zakupie skorzystać z rządowej dopłaty.
CPK: Prezes nie zarabia 100 tys., „Fakt” podaje błędne informacje
Dzisiejszy „Fakt” podał, że wynagrodzenie prezesa spółki CPK wyniesie 100 tys. zł brutto miesięcznie. Spółka dementuje te informacje i podaje, że wynagrodzenie wszystkich członków zarządu to 44 tys. zł brutto miesięcznie.
S8 Przeszkoda – Paszków w pełni ekspresowa
Zniknie ograniczenie prędkości na odcinku drogi między Przeszkodą a Paszkowem w ciągu ekspresowej ósemki. Do tej pory kierowcy nie mogli jechać tym odcinkiem z prędkością większa niż 60 km/h. Dzięki udzieleniu pozwolenia na wprowadzenie stałej organizacji ruchu, liczniki kierowców jadących po tym odcinku mogą od 9 grudnia wskazywać 120 km/h
PAŻP: Informacja o przebiegu rozmów z ZZKLW
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że podczas spotkania z przedstawicielami ZZKLW w piątek 6 grudnia wypracowano wspólne ustalenia dot. wszystkich punktów toczącego się sporu zbiorowego. W przygotowanym wspólnie po spotkaniu dokumencie zapisano, że strony na spotkaniu rozpatrzyły wszystkie żądania zgłoszone przez ZZKLW, pomimo że nie wszystkie z nich mogą stanowić przedmiot sporu zbiorowego.
Budowlańcy dzieciom. Świąteczny prezent dla małych pacjentów z Płocka
Na oddziale pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku powstała komfortowa Strefa Rodzica – miejsce, gdzie najmłodsi pacjenci mogą spędzać czas ze swoimi rodzicami. Zrealizowano ją w ramach projektu prowadzonego przez Budimex. To 32. takie miejsce w Polsce.
S5 w Wielkopolsce zrealizowana. Z Poznania do Wrocławia w dwie godziny
S5 w Wielkopolsce zrealizowana. Z Poznania do Wrocławia w dwie godziny
Po wielu niepewnościach i zmianach, z których najpoważniejszą było wycofanie się z budowy odcinka Poznań – Wronczyn włoskiej firmy Toto, udało się doprowadzić do zakończenia budowy wielkopolskiego odcinka drogi ekspresowej S5. W najbliższych dniach zostaną udostępnione trzy odcinki: Poznań – Wronczyn, Wronczyn - Kościan Południe i Kościan Południe – Radomicko
CUPT: UE nadal będzie wspierała transport intermodalny. Ale jak?
Wskutek inwestycji dofinansowanych przez Unię Europejską zdolności przeładunkowe polskich terminali zwiększą się do końca 2023 r. o ponad pół miliona ton rocznie. Na torach pojawi się też wiele nowych wagonów do przewozu kontenerów oraz lokomotyw towarowych – mówił podczas konferencji NaviRail w Szczecinie ekspert Centrum Unijnych Projektów Transportowych Karol Wiśniewski. W kolejnym okresie programowania UE nadal będzie wspierała transport intermodalny, nie wiadomo jednak, czy dotacji nie zastąpią zwrotne instrumenty finansowe.
Umowa na S6 Koszalin – Słupsk podpisana z firmą Mosty Gdańsk
Mosty Gdańsk podpisała z GDDKiA umowę na projekty budowlane dla S6 Koszalin – Słupsk. Chodzi o dwa odcinki przyszłej drogi ekspresowej: S6: Koszalin – Sławno i Sławno – Słupsk. W pierwszym przypadku wybrana propozycja jest warta 3,6 mln zł, w drugim 3,98 mln zł.
Firmy budowlane zadłużone na miliardy złotych. Nieopłacone kredyty i towary
W raporcie na temat sytuacji branży budowlanej przygotowanym przez BIG InfoMonitor i Polski Związek Pracodawców Budownictwa potwierdzone zostały dane napływające z branży budowlanej przez cały rok. Nastąpił spadek liczby realizowanych projektów inwestycyjnych, zaległości finansowe rosną, a trudności branży budowlanej przekładają się na kontynuację ostrożnej polityki kredytowej. Mimo to, firmom udało się wypracować niemal dwukrotnie wyższy zysk niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Rosja: Petersburg z „otwartym niebem” od stycznia 2020 r.?
Przyszły rok ma przynieść zmiany w części rosyjskiej strefy powietrznej. Wiele wskazuje na to, że na petersburskim lotnisku Pułkowo zacznie obowiązywać reguła „otwartego nieba”. PAP donosi, że rejsy z drugiego co do ważności miasta Rosji linie lotnicze będą mogły wykonywać do 30 krajów, w tym do Polski.
Duże zmiany na powstającej S17
Wykonawcy informują o postępach na odcinkach budowy S17. O ile na odcinku najbliższym Garwolina odliczany jest czas do udostępnienia trasy kierowcom, to na kolejnych dwóch odcinkach, niemal na całej długości ich długości, wkrótce pojedziemy nową jezdnią. To także umożliwi rozpoczęcie robót na dotychczasowym przebiegu DK-17.
Raport ACEA. W Polsce najliczniejsze i najnowocześniejsze floty ciężarówek
Stowarzyszenie europejskich producentów pojazdów ACEA przygotowało raport „Vehicles in use – Europe 2019” prezentujący stan flot samochodów osobowych i ciężarowych w poszczególnych krajach UE. Wyniki raportu zaprezentowała Rzeczpospolita Moto. Jak pokazują, polska flota samochodów ciężarowych jest jedną z największych w UE, choć z tendencją spadkową w 2019 roku.
InPost wprowadza obsługę klienta przez Asystenta Google
InPost – lider nowoczesnej logistyki w Polsce – uruchamia nowy kanał obsługi klienta. Z InPost można skontaktować się teraz także za pomocą Google Asystenta. Rozmowę zaczyna się od wywołania bota o nazwie ChatBot Mat frazą „Porozmawiaj z InPost”. Klienci mogą zapytać m.in. o status przesyłki, najbliższy paczkomat, a także nowość – numer do kuriera. Ten sam bot jest dostępny także na Messengerze, wraz ze wszystkimi swoimi funkcjonalnościami.
Pas startowy na Krywlanach gotowy od roku i nadal bez samolotów
Lotnisko pod Białystokiem od września ubiegłego roku ma gotowy utwardzony pas startowy. Problem w tym, że do tej pory nie mogą korzystać z niego samoloty.
O obiektach inżynierskich w marcu 2020 w Warszawie
Budowa obiektów inżynierskich jakimi są mosty i tunele to duże wyzwanie – zarówno pod kątem technologicznym, logistycznym jak i prawnym. O kwestiach związanych z tą kluczową częścią infrastruktury transportowej rozmawiać będziemy w dniach 3-4 marca przyszłego roku podczas odbywającego się w Warszawie Forum Obiektów Infrastruktury Mostowej i Tunelowej.
Dopłaty do elektryków od 11 grudnia?
Od strony formalnej program wypłat do 37,5 tys. zł dofinansowania do zakupu aut elektrycznych jest już gotowy. Najprawdopodobniej zostanie ogłoszony 11 grudnia, a do końca roku z dopłat z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu skorzysta 500 pierwszych osób – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.
Wiekopolska: W marcu ruszy nowy prom rzeczny w Dębnie
W grudniu prowadzone będą rejsy testowe nowego promu, który połączy wielkopolskie wsie Orzechowo i Dębno. Regularne kursy zostaną zainaugrurowane w marcu. Zakończy to niespełna dwuletni okres utrudnień związanych z zezłomowaniem starej jednostki.
Logistyka: Cyfryzacja i zacieśnianie współpracy to konieczność
Postęp technologiczny i zmiany w światowej gospodarce już niebawem całkowicie zmienią oblicze logistyki – zgodzili się uczestnicy debaty na temat cyfryzacji w procesach logistycznych podczas szczecińskiej konferencji NaviRail. Polscy przedsiębiorcy powinni wobec tego uważniej śledzić trendy na rynku oraz inwestować m. in. we własne systemy informatyczne. Jak dodali, ważne zadanie stoi też przed organami władzy państwowej, które powinny tworzyć warunki sprzyjające współpracy i wymuszać większą innowacyjność w działaniu.
Wild: Strona singapurska zainteresowana udziałem w projekcie CPK
Trwają spekulacje na temat tego, które zagraniczne lotnisko zostanie doradcą strategicznym dla Portu Solidarność, który ma powstać między Łodzią a Warszawą. Pierwsze wątpliwości rozwiewa w rozmowie z PAP-em Mikołaj Wild, p.o. prezesa spółki. – CPK szuka doradcy strategicznego dla projektu, w tej sprawie spółka spotkała się z przedstawicielami singapurskiego Lotniska Changi – przyznał.
Pierwszy taki most transgraniczny połączy Rosję i Chiny
Prawie 300 mln dolarów – tyle kosztowała budowa mostu transgranicznego łączącego Błagowieszczeńsk z chińskim miastem Heihe. Obiekt przebiega nad rzeką Amur i ma ponad kilometr długości, ale cała infrastruktura, w tym drogi dojazdowe, liczy ok. 20 km. Inwestycja była planowana od około 20 lat.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy