Wyszukiwarka
Wpisana fraza jest zbyt krótka
Zbigniew Jakubas: wzrost PKB Polski? Mam wątpliwości
PKB Polski będzie w tym roku oscylowało w granicach zera – przewiduje Zbigniew Jakubas, właściciel m.in. Newagu i spółki budownictwa kolejowego Feroco.
Dariusz Seliga: Konieczna rewizja strategii PKP Cargo do roku 2023
Prezes PKP Cargo wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej rewizji Strategii Grupy PKP Cargo na lata 2019-2023. Chodzi o redukcję założeń ekonomicznych grupy. Nową strategię spółki na lata 2024-2028 poznamy w ostatnim kwartale roku.
Lubawa. Przygotowania do rozbudowy DW-537
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie rozpisał przetarg na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 537. Prace obejmą ul. Kupnera w Lubawie na Warmii i Mazurach.
Ryanair zwiększa ofertę z Krakowa. Osiem nowych kierunków
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły swój najbardziej jak do tej pory rozbudowany rozkład rejsów z Krakowa na sezon letni. Niskokosztowiec z Irlandii zaoferował osiem nowych tras do takich fascynujących miast jak Belfast, Perugia czy Tuluza, a także ulubionych celów podróży wakacyjnych takich jak Rodos czy Warna.
Most nad Bugiem na DK-19 uszkodzony
Ruch wahadłowy został wprowadzony na moście w ciągu drogi krajowej nr 19 w miejscowości Turna Mała w pobliżu granicy województw mazowieckiego i podlaskiego. Obiekt prowadzący ruch nad rzeką Bug ma uszkodzoną linę sprężającą konstrukcję. Na moście obowiązuje także ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Stargard ma pierwszy fragment obwodnicy
Pierwszym odcinkiem północnej obwodnicy Stargardu jeżdżą już kierowcy. To fragment pomiędzy ulicami Składową i Orzeszkowej. Miasto szykuje jeszcze dwa odcinki.
Opóźniona przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie postępuje [zdjęcia]
Tramwaje Szczecińskie informują o coraz większych zmianach przy modernizacji torowisk na Pomorzany. Zdaniem przewoźnika udało się rozwiązać wiele problemów, które przez długi czas uniemożliwiały prowadzenie prac. Teraz jednak roboty ziemne mogą zostać przeprowadzone, a to dobra prognoza na dalszą część inwestycji, choć i tak jest już ona opóźniona.
PKP Energetyka ma 360 „zielonych” podstacji
Na 360 podstacjach PKP Energetyki pracuje 11 000 m2 paneli fotowoltaicznych, co umożliwia wyprodukowanie prawie 2 GWh czystej energii rocznie. Należąca do tej spółki sieć instalacji fotowoltaicznych jest obecnie najliczniejszą w branży kolejowej i jedną z liczniejszych w Polsce. Kilkaset stacji zostało wybudowanych w niewiele ponad półtora roku.
AWSA szykuje się do budowy trzeciego pasa A2 Poznań Krzesiny – Poznań Wschód
Zgodnie z planem koncesjonariusza przed końcem 2025 roku kierowcy podróżujący autostradą A2 będą mieli do dyspozycji trzeci pas ruchu na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód. Trwają przygotowania do budowy.
Rozmowy Ryanaira z Modlinem utknęły w martwym punkcie. Łodzi nic nie grozi
Ryanair zaoferuje w najbliższym sezonie letnim 60 tras z dwóch warszawskich lotnisk, ale mimo nowych połączeń z Chopina nie zdecydował się powiększyć oferty z Modlina. – Miejmy nadzieję, że ostatecznie przedłużymy umowę – przyznał w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Michał Kaczmarzyk, prezes spółki zależnej Ryanair Sun.
Wypłaty z polityki spójności na razie nie są możliwe. „Trwa dialog”
Wypłata środków w ramach programów unijnych z polityki spójności na lata 2021-2027 jest obecnie niemożliwa ze względu na łamanie przez Polskę praworządności – pisze oko.press, podkreślając, że niczego nie zmienia w tej sprawie fakt, że Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza konkursy.
Piotrków Trybunalski szykuje się do przebudowy ulic w ciągu ważnych dróg krajowych
Miasto przystępuje do kolejnego etapu realizacji przebudowy ul. Wolborskiej i ul. Rakowskiej. Rozpoczęto poszukiwania wykonawcy dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych. Inwestycja obejmie łącznie ponad 2 km dróg. Zyskają kierowcy, piesi, rowerzyści oraz pasażerowie komunikacji miejskiej.
Port Gdańsk: Awansowaliśmy na drugie miejsce na Bałtyku
Inwazja Rosji na Ukrainę oznaczała trzęsienie ziemi w światowej logistyce. Gdański port poradził sobie jednak doskonale zarówno z obsługą nadawców z Ukrainy, jak i z przeładunkami węgla oraz z przyjmowaniem transportów oddziałów NATO. Bardzo pomocne były w tym duże inwestycje, zrealizowane niedawno dzięki funduszom z Unii Europejskiej – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Sławomir Michalewski, wiceprezes Zarządu ds. finansowych Portu Gdańsk.
Pięć nowych tras Ryanaira z Lotniska Chopina. Żadnych nowości z Modlina
Linie lotnicze Ryanair ogłosiły we wtorek 7 lutego uruchomienie pięciu nowych tras z Lotniska Chopina w najbliższym sezonie letnim.
Warszawa. Mieszkańcy narzekają na hałas od południowej obwodnicy. Chcą ekranów
Badania przeprowadzone na zlecenie Urzędu Dzielnicy Wilanów wykazały przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu dobiegającego od Południowej Obwodnicy Warszawy. Wyniki badań trafiły do marszałka województwa, który może nałożyć na GDDKiA obowiązek wykonania dodatkowych zabezpieczeń.
Kolej przegra walkę z autami na trasie z Wielkopolski na Pomorze
Wygląda na to, że kolej przegra rywalizację z samochodami na kolejnym odcinku. Tym razem na Pomorzu. Kierowcom sprzyja GDDKiA, budując kolejne odcinki drogi S11. Kto sprzyja pasażerom kolei?
Zburzą budynek, aby zbudować rondo na skrzyżowaniu z DK 94 niedaleko Wrocławia
Umowę na budowę ronda w Oławie (powiatowe miasteczko niedaleko Wrocławia), które powstanie w miejscu obecnego skrzyżowania ulic ks. F. Kutrowskiego (droga krajowa nr 94) oraz ulicy Lipowej (droga powiatowa) podpisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Poprawi się DK-40 przez Głuchołazy
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu szuka wykonawcy, który rozbuduje drogę krajową nr 40 na odcinku przechodzącym przez Głuchołazy.
PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca!
Jest oficjalny komunikat – od 1 marca PKP Intercity obniży ceny biletów. Jak czytamy, ceny bazowe na połącznia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe od obecnie obowiązujących, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15%, wracając tym samym do poprzedniego poziomu sprzed 11 stycznia.
CPK ma więcej nieruchomości zamiennych dla mieszkańców
Centralny Port Komunikacyjny pozyskał kolejne nieruchomości. Będzie je proponować zainteresowanym mieszkańcom z obszaru projektowanego lotniska przystępującym do Programu Dobrowolnych Nabyć. To efekt podpisanych przez spółkę porozumień - z Krajowym Zasobem Nieruchomości (KZN) i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W sumie CPK ma do dyspozycji już ok. 600 ha nieruchomości zamiennych.
Płonie port Iskenderun w Turcji. Skutki trzęsienia ziemi dla infrastruktury
Kłęby dymu nad portem Iskenderun, pęknięty pas startowy na międzynarodowym lotnisku Hatay, zerwane sieci elektryczne i sieci przesyłowe gazu, zniszczone główne drogi i tysiące budynków. Bilans trzęsienia ziemi w Turcji dla infrastruktury jest tragiczny.
Będzie nowy przystanek pomiędzy Lubaniem a Zgorzelcem
PKP PLK właśnie ogłosiły postępowanie przetargowe na budowę nowego przystanku Studniska, na linii kolejowej nr 274. Obiekt będzie jednokrawędziowy, długi na 100 metrów oraz wysoki na 55 centymetrów. Docelowo jednak będzie go można zarówno wydłużyć jak i podwyższyć.
Czekamy na zatwierdzenie przebiegu obwodnicy Sidziny na DK-46
Około 8,5 km długości ma mieć obwodnica Sidziny w wariancie preferowanym przez inwestora. Teraz musi go zatwierdzić decyzja środowiskowa. Wniosek o jej wydanie został już złożony.
O włos od tragedii w Austin. Piloci B767 uniknęli zderzenia z B737
Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (National Transportation Safety Board - NTSB) wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu z udziałem boeinga 737 linii lotniczych Southwest Airlines i boeinga 767 przewoźnika cargo FedEx na lotnisku w Austin.
Pieniądze na poprawę 2,8 tys. km dróg lokalnych zatwierdzone. Wiadomo dokąd trafią
Premier zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2023 rok. Wsparcie rządowe uzyska 1780 zadań, w tym 538 powiatowych i 1 242 gminnych.
Warszawa: Ciepłociąg komplikuje budowę tramwaju do Wilanowa. Co z terminem?
Budimex przygotowuje się do rozszerzenia frontu robót na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Wykonawca musi wdrożyć istotne zmiany projektowe: okazało się, że konieczna jest przebudowa niemal całego ciepłociągu, przebiegającego w śladzie przyszłej linii. To ostatecznie może przesunąć start nowej linii o kilka miesięcy, choć wykonawca zapewnia, że chce zrealizować inwestycję „w pierwszym kwartale 2024 r.”.
Lubelskie. Są oferty na krótki odcinek S12 koło Dorohuczy
Lubelska GDDKiA otworzyła oferty w przetargi na studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej materiałami do decyzji środowiskowej dla drogi ekspresowej S12 w pobliżu węzła Dorohucza. To krótki fragment, gdzie trzeba ominąć składowisko odpadów.
Jest nowa stacja paliw na S7 koło Jędrzejowa
Na odcinku drogi ekspresowej S7 między Jędrzejowem a granicą województwa świętokrzyskiego i małopolskiego działa nowa stacja benzynowa oraz lokal gastronomiczny. Mowa o MOP Klemencice. Skorzystają kierowcy jadący od Warszawy w stronę Krakowa.
Linia Ostrołęka – Chorzele jednak zostanie otwarta latem?
Jest nowy termin planowanego otwarcia linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele. Zarządca infrastruktury planuje zakończyć prace w czerwcu tego roku, a więc kilkanaście miesięcy po dacie wynikającej z pierwotnego harmonogramu.
Paweł Borys o KPO: czeka nas łagodne lądowanie
Od pieniędzy z KPO zależy czy w najbliższych latach będziemy się rozwijali w tempie 2,5 proc. czy też 3,5-4 proc. – oszacował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Wilno: Za dwa lata powstanie nowy terminal lotniska (wizualizacje)
31 stycznia br. ogłoszono rozpoczęcie budowy nowego terminala odlotów wileńskiego lotniska. Zakrojony na szeroką skalę projekt potrwa dwa lata - deklaruje Ministerstwo Transportu Republiki Litewskiej.
Wielkopolskie. Jest decyzja ws. wjazdu ciągników na obwodnicę w ciągu DK-36
Zakaz wjazdu ciągników na obwodnicę Rawicza nie zostanie zniesiony – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo kierowców.
Polska może się stać hubem odbudowy Ukrainy
– Proces odbudowy Ukrainy określi całokształt polsko-ukraińskich relacji gospodarczych na wiele lat do przodu – mówi Tetiana Chuzha z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która prowadzi bazę polskich przedsiębiorstw zainteresowanych wzięciem udziału w tym powojennym przedsięwzięciu. Obecnie jest w niej ok. 1,7 tys. polskich firm, z czego ok. 1/3 reprezentuje sektor budowlany. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego stoi przed nimi ogromny potencjał, bo wartość projektów do zrealizowania w samym Donbasie sięgnie ok. 150–200 mld dol.
Prace na CMK droższe i dłuższe
Zarządca infrastruktury podpisał aneksy ze swoją spółką PPM-T, zwiększające wartość zamówionych prac na Centralnej Magistrali Kolejowej do prawie 300 milionów złotych. Jednocześnie wydłużono termin realizacji.
Dolnośląskie. Nie będzie obwodnicy w ciągu DK-39. Nadzieja w A4, S5 i S8
Budowa obwodnicy Strzelina na razie nie jest planowana, ale sytuację komunikacyjną miasta może poprawić np. budowa kolejnych odcinków dróg ekspresowych – poinformował Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury, odpowiadając na apel grupy parlamentarzystów.
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
Stany Zjednoczona naciskają na tureckie firmy z branży obsługi naziemnej, by te wymówiły umowy o serwisowaniu rosyjskich i białoruskich samolotów. Największa firma miała ostrzec o takiej możliwości zainteresowanych przewoźników, informuje serwis Middle East Eye.
W Polsce wciąż dominują samochody i ciężarówki
– Polska wciąż jest jednak mocno skoncentrowana na transporcie samochodowym, podobnie zresztą jak wiele innych państw. To zrozumiałe, bo przejście w kierunku innych środków transportu jest dużym krokiem, potrzeba wielu inwestycji w infrastrukturę fizyczną i cyfrową. Jednak, jeśli będą inwestycje i będzie wola polityczna, to przyszłość rysuje się optymistycznie – uważa Monika Heiming, szefowa Stowarzyszenia Europejskich Zarządców Infrastruktury Kolejowej w UE (EIM). Jak wskazuje, wyzwaniem na nadchodzące lata jest wzrost konkurencyjności sektora kolejowego, tak aby stanowił on atrakcyjną alternatywę dla innych środków transportu. Jednak pod względem środowiskowym już w tej chwili kolej zajmuje pierwsze miejsce i jest najmniej emisyjnym sposobem przewozu ludzi i towarów.
Obwodnica Grodziska Mazowieckiego otwarta. Strabag skończył miesiąc przed terminem
4 lutego 2023 roku, na miesiąc przed kontraktowym terminem, nastąpiło uroczyste oddanie do użytku obwodnicy Grodziska Mazowieckiego w ciągu drogi wojewódzkiej DW 579.
Połączenia Wilno – Ryga – Tallin jeszcze przed Rail Baltiką?
Litwa, Łotwa i Estonia mają przeanalizować możliwości uruchomienia przewozów pasażerskich między swoimi stolicami. Zanim zostanie ukończona Rail Baltika o torze normalnym 1 435 mm, najpierw miałyby zostać użyte dotychczasowe tory szerokie 1 520 mm.
Warszawa: W wakacje wróci Puławska, wcześniej zamknięcie całej Spacerowej
Budimex przygotowuje się do rozszerzenia frontu robót na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Wykonawca musi wdrożyć istotne zmiany projektowe: okazało się, że konieczna jest przebudowa niemal całego ciepłociągu, przebiegającego w śladzie przyszłej linii. To ostatecznie może przesunąć start nowej linii o kilka miesięcy, choć wykonawca zapewnia, że chce zrealizować inwestycję „w pierwszym kwartale 2024 r.”.
Łódzkie: ZDW otworzył nowe rondo na DW-480
Wojewódzki zarządca dróg otworzył nowe rondo w miejscowości Burzenin w powiecie sieradzkim. Zdaniem władz regionu znacznie podniesie to bezpieczeństwo na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogami powiatową i gminną. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu centralnego.
Samolot do Chorwacji bije rekordy popularności
W ciągu sześciu ostatnich lat do Chorwacji poleciało ponad milion polskich turystów. Linie lotnicze zwiększają oferowanie na trasach do tego państwa. Robią tak także PLL LOT, które w nadchodzącym sezonie letnim zaoferują większą liczbę foteli przy zmniejszonej liczbie lotów. Wszystkie rejsy będą realizowane tylko z lotniska im. F. Chopina.
Będzie budowana obwodnica pod Wałbrzychem
Niebawem ruszy budowa obwodnicy Boguszowa-Gorc. Rozpoczęły się poszukiwania wykonawcy. Chodzi o pierwszy etap planowanej inwestycji. Inwestor ma już dla tej części zezwolenie na realizację.
Poznań: Prace na PST coraz bardziej zaawansowane
Modernizacja trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przebiega zgodnie z planem. Dzięki temu "Pestka" będzie dalej mogła pełnić swoją niezwykle istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Wykonawca kontynuuje montaż nawierzchni torowej. Efekty można już zobaczyć na odcinku od przystanku Słowiańska do Kurpińskiego.
Postępy przy pracach nad PKA. Budowa kolei na lotnisko Rzeszów-Jasionka (zdjęcia)
Inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej nabierają tempa i widać efekty prac. W toku jest nasuwanie konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego. To ważny etap budowy torów do portu lotniczego w Jasionce.
Gdańsk. Ciężarówki czekające na załadunek węgla nie będą blokować dróg
Na ternie gdańskiego portu uruchomiony zostanie specjalny parking dla ciężarówek oczekujących na załadunek węgla. Usprawni to ruch w rejonie portu.
Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?
W tym roku MPK nie zwalnia tempa – w ranach tzw. #TORYwolucji wymieni m.in. rozjazd w ul. Pomorskiej na skrzyżowaniu z Dubois i zajmie się remontem sporego odcinka torów i trakcji w ul. Legnickiej.
Powstanie obwodnica na trasie do Sandomierza
Ruszył przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 79 Ciepielów – Lipsko wraz z budową obwodnicy Ciepielowa. To fragment trasy prowadzącej m.in. z Warszawy do Sandomierza.
Rohlig Suus Logistics otwiera magazyn w Choroszczy
Drugi magazyn Rohlig Suus Logistics na Podlasiu powstanie w Choroszczy. Operator zwiększy swój potencjał logistyczny w tym regionie o jedną trzecią.
Zmiany w zarządzie Metra Warszawskiego. Przez reklamy
Rada Nadzorcza Metra Warszawskiego odwołała z funkcji członka zarządu Piotra Michalskiego, odpowiedzialnego za kwestie ekonomiczne i finansowe. Oficjalnie sam miał złożyć rezygnację. W kilku źródłach usłyszeliśmy jednak, że decyzja jest pokłosiem zamieszania z reklamami w metrze oraz relacji spółki z firmą Stroer.
Koncesjonariusz A4 ma nowego prezesa
Rada Nadzorcza Stalexport Autostrady SA powołała nowego prezesa spółki. Został nim Andrzej Kaczmarczyk. Nową funkcję obejmie od 1 marca zastępując na tym stanowisku Emila Wąsacza, który zarządzał Staleksportem ponad dwie dekady.
KLM rezygnuje z lotów do Katowic z Amsterdamu
Linie lotnicze KLM rezygnują z kontynuowania rejsów między Amsterdamem i Katowicami. Rynek Lotniczy uzyskał potwierdzenie tej informacji zarówno u przedstawicielki holenderskiego przewoźnika, jak i w górnośląskim porcie w Pyrzowicach.
Coraz więcej dłużników w budowlance
Rośnie liczba firm, które nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań finansowych. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest ich już blisko 50 tys. Łączna kwota długów przekracza 5,8 mld zł. W najgorszej sytuacji są deweloperzy.
Trzaskowski: Czekam na konkrety ws. obiecanych przez premiera środków na metro
Niedawno Warszawę zelektryzowała niespodziewana deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego ws. przekazania 3 mld zł na warszawskie inwestycje, w tym III linię metra. – Skierowałem od razu list do pana premiera z pytaniem kiedy te pieniądze zostaną uruchomione, i na co dokładnie. Czekamy na konkrety – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który ma nadzieję, że chodzi o faktycznie nowe środki, a nie pieniądze, które były już przewidziane dla Warszawy w ramach funduszy unijnych. W tej chwili kontynuowane są prace przedprojektowe dla I odcinka III linii metra między Stadionem Narodowym a Gocławiem.
Będzie lepszy dojazd z Poznania do Gorzowa Wielkopolskiego. GDDKiA złożyła ważny wniosek
Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Kamionnej (pow. międzychodzki w Wielkopolsce) w ciągu drogi krajowej numer 24 złożyła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
LOT: Do 12 rejsów do Toronto. Air Canada nie wróci do Warszawy
Air Canada nie przywróci bezpośrednich lotów między Toronto a Warszawą. Decyzję kanadyjskiego przewoźnika potwierdziło Rynkowi Lotniczemu biuro prasowe flagowego operatora z Kraju Klonowego Liścia. Z drugiej strony, Polskie Linie Lotnicze LOT w planują sezonie letnim realizować do 12 rejsów tygodniowo. W 2022 roku przewoźnik znad Wisły przewiózł na lotach między Polską a Kanadą 140 tys. pasażerów.
Tramwaj do Wilanowa. Budimex dosadzi 400 drzew
Zakres prac przy budowie 8-kilometrowej trasy tramwajowej do Wilanowa oraz przebudowie infrastruktury towarzyszącej wymuszał szereg wycinek drzew i zieleni. W zamian Budimex posadzi ponad 1000 nowych drzew – to jest o ok. 400 więcej niż wynika z warunków kontraktu. Wszystko odbywa się pod hasłem Przystanek Zieleń.
S11 Ostrów Wielkopolski – Kępno ma kluczową decyzję
Wiadomo już, w którym wariancie będzie realizowana droga ekspresowa S11 między Ostrowem Wielkopolskim a Kępnem. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji zatwierdzając tym samym jej przebieg. Teraz mogą ruszyć prace nad koncepcją programową.
Port Gdynia wstrzymuje (czasowo) nocny ruch statków
Przez najbliższe 4 tygodnie w godzinach nocnych wstrzymywany będzie ruch statków w Porcie Gdynia. To wynik prac związanych z pogłębianiem dna w rejonie główek wejścia wewnętrznego.
Niemcy i Hiszpania znoszą obowiązek noszenia maseczek w pociągach
Od 2 lutego nie ma już obowiązku noszenia masek na pokładach pociągów w Niemczech. Możemy mówić o symbolicznym końcu restrykcji koronawirusowych, bo podobny krok w najbliższych dniach zapowiedziała Hiszpania.
Wybór wykonawcy obwodnicy Zabierzowa nieważny
Konsorcjum na czele z Polimeksem Mostostalem nie wybuduje jednak obwodnicy Zabierzowa. Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na to zadanie. Oznacza to, że GDDKiA po raz trzeci będzie musiała wskazać wykonawcę tej ważnej inwestycji pod Krakowem.
Adamczyk: Nie ma usprawiedliwienia dla podwyżek na A4
Szerokim echem odbiła się zapowiedź podwyżek na autostradzie A4 między Katowicami i Krakowem. Kontrolę zapowiedział Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, swoje negatywne stanowisko wyraził także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
CPK: Przejęcie Torpolu nie ograniczy konkurencji
– Przejęcie przez CPK kontroli nad Torpolem nie oznacza, że ten wykonawca będzie dostawał kontrakty od inwestora „z wolnej ręki”, na preferencyjnych zasadach i bez trybu konkurencyjnego – podkreśla spółka i odpiera zarzuty podnoszone przez ekspertów związanych z sektorem budowlanym.
Kaźmierczak (PZPB): Przejęcie Torpolu przez CPK budzi obawy
Przejęcie Torpolu przez CPK będzie oznaczało, że w każdym postępowaniu przetargowym zawsze będzie występował podmiot, który z uwagi na świetne relacje z zamawiającym będzie w stanie zaoferować cenę niższą od konkurencji. Nie będzie bowiem musiał wkalkulowywać wszystkich ryzyk, które zwyczajowo wliczają do swojej oferty prywatne przedsiębiorstwa, w tym np. kwestii sprawnego rozliczenia robót dodatkowych zlecanych przez inwestora na etapie realizacji projektu lub przyspieszanie płatności za wykonane prace budowlane.
Strabag z umowami na rozbudowę drogi z Morąga do Łukty
Są już umowy na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 527. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie zamówienie podzielił na trzy części, na które łącznie składają się odcinki Morąg – Bramka, Bramka – Florczaki oraz Florczaki – Łukta. Umowę podpisano na realizację dwóch tras
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Budowa obejmie całą długość trasy [schematy]
Budowa tramwaju do Wilanowa wkracza w kolejny etap. Od 11 lutego plac budowy zacznie się wydłużać. Oznacza to duże zmiany dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.
S11. Kolejny obiekt na obwodnicy Olesna gotowy
Od 1 lutego kierowcy będą mogli korzystać z kolejnego obiektu wybudowanego w ramach obwodnicy Olesna. To wiadukt drogowy na trasie Borki Małe – Sowczyce. Obwodnica w ciągu S11 pojedziemy jeszcze w tym roku.
Norweski Flyr ogłasza bankructwo
Norweskie tanie linie lotnicze Flyr ogłosiły, że nie udało im się zabezpieczyć nowego planu finansowania i złożą wniosek o ogłoszenie upadłości. Wszystkie loty nordyckiego niskokosztowca zostały odwołane, a sprzedaż biletów wstrzymana.
Tunel w Świnoujściu będzie miał odcinkowy pomiar prędkości
Jeszcze przed sezonem wakacyjnym ma być otwarty tunel, który połączy dwie części Świnoujścia – wyspy Wolin i Uznam. Miasto poinformowało, że bezpieczeństwa w tunelu będzie strzegł m.in. odcinkowy pomiar prędkości. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. w Warszawie, widać także efekty w niedawno otwartym tunelu zakopianki.
Mniej pociągów towarowych do Obwodu Kaliningradzkiego. Mimo to będą prace torowe
Ostatni rok przyniósł duże zmiany na gospodarczej mapie Europy. Rosyjska inwazja na Ukrainę nie pozostała bez wpływu na ruch pociągów pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Kursów jest znacząco mniej, a żaden z nich nie korzysta już z przejścia normalnotorowego.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy